Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dotaz ke slevam na dani  (Přečteno 5645 krát)

MiB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Dotaz ke slevam na dani
« kdy: Březen 29, 2011 »

Dan mi na strane cislo 2 vysla 4200,-, ale po uplatneni slevy na dani (24 840) mi na radku 71 vyjde 0. Znamena to tedy, ze mam na stranu cislo 2 (ve 2. - 4. oddilu) vsude napsat nuly? Jsem z toho mirne zmaten.
Stahl jsem si ten formular z IDNES, kde se jen vyplni prijmy a vydaje a zbytek se dopocita sam, ale i po uplatneni ty slevy na dani mi na strane 2 stale vychazi 4200,- Vim, ze uz jsem to jednou takhle nechal a pak mi na financnim urade jednou rekli, ze jsem vubec nemel nic platit (protoze jsem tam nejak nezohlednil tu slevu). Takze je asi treba to tam nejak prepsat. Jsem z toho trochu paf :-)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2011 »

Pokud Vám na straně 2 daňové přiznání vyšla daň 4200, tj řádky 58, 60, v tabulce číslo 1 na straně 3 odečtete slevu na poplatníka 24840, tak řádek 74 = 0. Pokud jste hradil v roce 2010 nějaké zálohy na daň, uvedete je do řádku 84 7 oddíl, pokud jste zálohy neplatil, bude v řádku 91 nula a konec. Jana
IP zaznamenána

MiB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2011 »

Diky za odpoved.
IP zaznamenána

Erythacus

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #3 kdy: Květen 24, 2011 »

Dobry den,

pracuji clovek ma narok na osvobozeni od dane ve vysi 24 840 Kč.

aneb \" Základní sleva na dani na poplatníka rok 2010
V daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2010 můžeme snížit daň o 24 840 Kč.\"

Rada bych se vas zeptala na interpretaci:
1) Znamena to tedy, ze si normalne zamestnany clovek napr. Petr, za ktereho dane  z platu odvadi jeho zamestnavatel, muze vedle sveho hlavniho zamestnani privydelat u nekoho jineho 24 840 Kc, ktere dostane nezdanene, a pripise je k danovemu priznani?

A podobne student ma narok na osvobozeni ve vysi 4 020Kc.

\"Sleva na studenta rok 2010 V daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2010 můžeme snížit daň o 4 020 za rok.\"

Moje otazka: 2) Znamena to, ze student muze uplatnit slevu 24 840 + 4 020 za rok? Celkem tedy 28 860Kc?

Dekuji.

Erythacus
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #4 kdy: Květen 25, 2011 »

1) Zaměstnaný člověk si může přivydělat jakkoliv vysoké částky u kolika zaměstnavatelů chce. Slevu na poplatníka (v roce 2011 činí 23.640,- Kč) a na studium si uplatní jen u hlavního zaměstnavatele, souběžní zaměstnavatelé jeho další příjmy zdaňují (do 5 tis. Kč měsíčně srážkovou daní, nad 5 tis. Kč měsíčně zálohovou daní) bez uplatnění slev. Pokud budete podávat daňové přiznání za rok 2011 (buď proto, že vznikla povinnost je podat, nebo můžete i dobrovolně, někdy se to vyplatí), tak v něm uvedete všechny příjmy, které zaměstnavatelé zdanili zálohovou daní (příjmy zdaněné srážkovou daní se už nikde neuvádějí), vypočítáte daň a odečtete slevy na dani, které vám za rok 2011 náležely. To znamená slevu na poplatníka ve výši 23.640,- Kč  a slevu na studium, pokud jste studentem celý rok, tak odečtete 4.020,- Kč. Více ke slevám na poplatníka a na studenta zde:
http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-poplatnika.php
http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-studenta.php
Pokud by zaměstnavatelé odvedli na zálohách daň vyšší, než si vypočítáte v daňovém přiznání, tak máte přeplatek na dani, který můžete žádat zpět. Pokud bude přeplatek alespoň 100,- Kč, tak jej FÚ vrátí.


2) Student může uplatnit 23 640 + 4 020 = 27 660 Kč za rok 2011.
IP zaznamenána

luza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #5 kdy: Březen 12, 2013 »

Prosím, lze uplatnit v DP slevu na zaměstnance se ZTP/P, když pracuje na DPP ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #6 kdy: Březen 12, 2013 »

Řekla bych, že nelze. Podle § 35/2, věta druhá ZDP:\" Průměrný přepočtený počet zaměstnanců se vypočítá ... jako podíl celkového počtu hodin, který těmto zaměstnancům vyplývá z rozvržení pracovní doby nebo z individuálně sjednané pracovní doby po dobu (délky) trvání PRACOVNÍHO POMĚRU v období, ........\"
DPP není pracovním poměrem, nýbrž dohodou o práci konané mimo pracovní poměr.
IP zaznamenána

juliet

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #7 kdy: Březen 22, 2013 »

Dobrý den, můžu se ještě jednou zeptat k tématu? Jsem zaměstnaná, zaměstnavatel mi na výplatních páskách odečítá měsíčně 2070 Kč. Zároveň podnikám, tudíž jsem od něj dostala v únoru přehled o příjmech, dani.
Když budu vyplňovat daňové přiznání, mohu si ještě jednou uplatnil slevu na poplatníka? Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #8 kdy: Březen 22, 2013 »

Dobrý den, ano, můžete, údaje z potvrzení o příjmech za rok 2012 od zaměstnavatele přenesete do přiznání. Jana
IP zaznamenána

Judith

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 91
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #9 kdy: Duben 20, 2013 »

Dobrý den,
jenom bych chtěla podotknout, že po vyplnění daňového přiznání bude sleva na poplatníka uplatněna jenom jednou (tj. za celý rok 2012 částka 24 840 Kč).
Judith
IP zaznamenána

gillett

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #10 kdy: Duben 25, 2013 »

Dobrý den, dělám známému DAP zpětně za r.2011. Na UP byl do 25.3.2011, pak nikde nepracoval. V 9/2011 nastoupil do zaměstnání a podepsal DP ale neuvedl své dvě děti. Zaměstnavatel mu letos vystavil potvrz. o příjmech, kde mu uvedl základ daně ř.8 44402,-, děti uplatněné 0, úhrn vypl.měs.bonusů 0, roční zúčtování nebylo provedeno. Chci si jen ujasnit, jestli může mít v DAP na děti jen daňové zvýhodnění  za 4 měsíce /9-12/ nebo mu můžu uplatnit celý daňový bonus na 2 děti /11604x2/., když musí mít výdělek aspoň 48000 za celý rok. Mockrát děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz ke slevam na dani
« Odpověď #11 kdy: Duben 28, 2013 »

Podle mého názoru je za popsané situace celkem zbytečné uvádět děti do daňového přiznání. Daň z příjmů (pokud byla sražena nějaká záloha) pokryje sleva na poplatníka. Daňový bonus by bylo možné uplatnit pouze v případě, že by měl v roce 20111 hrubý výdělek alespoň 48 tis. Kč, a to neměl. Kdyby si uplatnil děti v zaměstnání, tak mohl za měsíce 09 ? 12 dostat daňový bonus (pokud by následně podal daňové přiznání, tak by jej musel vrátit).
Proč podáváte daňové přiznání?
IP zaznamenána
Stran: [1]