Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak a kde žádat o navrácení DPH při nákupu v členských státech EU?  (Přečteno 1299 krát)

Gooo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobrý den
Vždy jsem našel pouze střípky, které mi moc nedávaly smysl. Předpokládám, že by se tohle téma hodilo více lidem, takže snad někdo doplní a upraví.

ŘEŠENÍ PRO MOTOROVÉ VOZIDLO:
Jsem OSVČ, jsem v ČR přihlášen k dani z přidané hodnoty. Pro podnikání používám soukromé motorové vozidlo. Roční nájezd je cca 25 000 km, takže se mi nevyplatí odepisovat vozidlo paušálně (48 000 kč ročně) a vedu si knihu jízd. Paní účetní vozím doklady za nákup PHM, ale údajně je to při řešení knihou jízd zbytečné, takže se účty skartují.

Z důvodu vysokých cen (nejen) PHM jsem se rozhodl nakupovat tuto položku v zahraničí (v mém případě Polsko, ale předpokládám že obecně je to jedno) a jak jsem pochopil, mohu si účty vkládat do složky a dejme tomu jednou ročně požádat (Polsko) o navrácení DPH (VAT).
V takovém případě ušetřím za cenu PHM a ještě k tomu si odepíši dalších 23% VAT, čímž se dostávám na krásnou cenu za litr. Nákup v ČR je pro mne tedy nevýhodný nejen z důvodu vysoké ceny, ale také nijak neodepisuji DPH, protože účty se skartují.

Minulý víkend jsem si udělal testovací nákup v PL a zjistil že výhoda nákupu je i u kancelářského vybavení, spotřebního materiálu a podobně. Proto mám pár konkrétních dotazů:

1) Musím od obsluhy požadovat nějaký speciální účet? Když jsem nakupoval nyní, narazil jsem na pumpu kde nebyla obsluha, tankování probíhalo pomocí namarkování ceny při vložené platební kartě. Doklad mi vyjel, ale bez razítka a podobně.
2) Kde a jakou formou žádám o navrácení DPH (VAT)?

Má-li někdo praktické zkušenosti, na co si dát pozor a podobně, prosím o informaci. Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]