Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: smlouva o dílo a příležitostná činnost  (Přečteno 5001 krát)

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
smlouva o dílo a příležitostná činnost
« kdy: Březen 28, 2011 »

Paní Zdeno, chci se jen ujistit. Manžel podniká na vedlejší činnost - prodej v letních měsících - pouze určité akce-gril.kuřata. Má pár přátel, kteří mu vypomáhají s prodejem. Já s nimi sepisuji smlouvy o dílo - jelikož se opravdu jedná jen o jednu či dvě akce za měsíc pro jednoho. Jsou to lidé, kteří jsou zaměstnaní na HPP u jiného zaměstnavatele a já jim proto píši příjmy max do výše 6.000,- je to správně a nebo bych mohla i do výše 20.000,-? Že bychom mohli takto zaměstnat třeba méně lidí, kdybych jim to mohla napsat na větší částku. Jde mi hlavně o to, že nechtějí z tohoto příjmu platit žádné daně.
Já jak jsem to zde pročítala, tak jsem se v tom zamotala. Měla jsem vždy za to, že do 20.000,- za příl.čin. si můžou přivydělat jen Ti, co nejsou zaměstnaní na HPP-třeba důchodci.
A to by mě také zajímalo - jak je to v tomto případě s invalidním důchodcem, který je ještě jinde zaměstnán a u manžela by měl sml.o dílo, tak do jaké výše může max., aby nemusel danit.
A poslední věc - já jako manželka u něho nemohu být zaměstnaná(to je mi známo) - týká se to i této smlouvy o dílo? - vím, že to tu někde bylo napsané - už jsem na to narazila, ale nyní to nemohu bohužel najít.
Díky moc za pomoc - já si v tomto nebyla jistá nikdy a až letos jsem zde našla, že se to tu také řeší.
Míša
PS: pro mne je to už poslední fáze mých přiznání - jde mi o to zda to mohu všem za r. 2010, tak ponechat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
smlouva o dílo a příležitostná činnost
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2011 »

Dobrý večer, paní Míšo.
I zaměstnaný člověk může mít příjem z příležitostné činnosti (jednorázové, nahodilé, bez záměru činnost opakovat) do 20.000,- Kč, který bude osvobozen od daně podle § 10/3/a) ZDP. Totéž platí u invalidního důchodce, který je zároveň zaměstnaný. Vzhledem k tomu, že pojem příležitostná činnost není nikde přesně definován a jeho výklad zřejmě bude záviset na tom, jak se správce daně vyspal, je rozumnější volit cestu maximálního příjmu do 6.000,- Kč.

U smlouvy o dílo mezi manžely je otázkou, zda došlo k plnění z uzavřené smlouvy o dílo. Uzná FÚ manželovi výdaj na podnikání, pokud Vám zaplatí penězi, které patří do společného jmění manželů a jsou tedy i Vašimi penězi?
IP zaznamenána
Stran: [1]