Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: spolupracující osoba  (Přečteno 20188 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
spolupracující osoba
« Odpověď #15 kdy: Únor 12, 2012 »

Dobrý večer paní Zdeno,
mám OSVČ, který dosáhl za rok 2011 poměrně velký P a k nim nic moc V. Budu uplatňovat tedy 80%, jelikož se jedná o řemeslnou činnost.
Napdlo mě ale, jestli bych mohla  až teď, tedy zpětně rozdělit PaV na manželku jako spolupracující osobu. Navrhovala jsem mu to v průběhu roku, ale nehtěl platit další soc. a zdrv.poj. Ona dělala jen půl roku, takže její příjem je zanedbatelný, ale zase vyšší než 68000,--. Tak myslíte, že ba to prošlo???
Děkuji moc za odpověď a hlavně radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spolupracující osoba
« Odpověď #16 kdy: Únor 12, 2012 »

Pokud změníte způsob uplatňování výdajů, tak nezapomeňte na případné úpravy základu daně roku 2010 podle § 23/8 ZDP (dodanění zásob a pohledávek, možno odečíst závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem).

Zkuste projednat zpětné přihlášení spolupracující osoby s její zdravotní pojišťovnou a s OSSZ. Mohli by dát pokutu, ale předpokládám, že to neudělají. Měla by ale spolupracovat jenom v období, kdy byla celý měsíc zaměstnaná. Pokud byste nahlásili spolupráci po celý rok, tak za období, kdy nepracovala (nebo neměla celý měsíc souběh zaměstnání a spolupráce), měla platit minimální zálohy. Jestliže neplatila, tak bude muset rychle doplatit a počítejte s penalizací.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
spolupracující osoba
« Odpověď #17 kdy: Únor 16, 2012 »

Dobrý den paní Zdeno, ještě bych se vrátila ke svému dotazu. Sociálka a zdravka zpětné přihlášení udělají, snad i bez penalizace. Přemýšlela jsem, že bych ještě rozdělila příjem a výdej na spolupracujícího otce- je společná domácnost. Je ale důchodce, což si myslím nevadí. Můžu na něj uplatnit  30 %, na manželku 50% ??
Pokud ano, nevím, jak je to u důchodců a jejich možnosti výdělku...
Děkuji za Váš čas
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spolupracující osoba
« Odpověď #18 kdy: Únor 16, 2012 »

To není dobrý nápad. Jakmile rozdělujete na více členů domácnosti, tak na ně můžete rozdělit max. 30%. Není možné rozdělit na manželku 50% a na otce 30%.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
spolupracující osoba
« Odpověď #19 kdy: Únor 16, 2012 »

Dobrý večer, letos budu asi muset znovu řešit spolupracující osobu - možná se mi nakonec i zalíbí ;-)

Ráda bych poprosila o radu, jedná se o sdružení 4 fyzických osob. Jedna osoba z toho sdružení má ještě další živnostenský list a samostatně provozuje další činnost. Může si rozdělit část svých příjmů (max 30%) na matku, se kterou má stejné bydliště a matka je zároveň také členem sdružení?

Předem mockrát děkuji za radu.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
spolupracující osoba
« Odpověď #20 kdy: Únor 18, 2012 »

...děkuji, našla jsem to v zákoně, ale nebylo mi to jasné. Teď už vím, manželka je zvýhodněna- proto až 50 %, ale pokud budu rozdělovat  na dvě spolupracující osoby, tak už jen celkem 30% a je jedno, kolik procent na kterou osobu dám.
Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spolupracující osoba
« Odpověď #21 kdy: Únor 18, 2012 »

Citace: miruska.j
Dobrý večer, letos budu asi muset znovu řešit spolupracující osobu - možná se mi nakonec i zalíbí ;-)

Ráda bych poprosila o radu, jedná se o sdružení 4 fyzických osob. Jedna osoba z toho sdružení má ještě další živnostenský list a samostatně provozuje další činnost. Může si rozdělit část svých příjmů (max 30%) na matku, se kterou má stejné bydliště a matka je zároveň také členem sdružení?

Předem mockrát děkuji za radu.
Podle mého názoru tomu nic nebrání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spolupracující osoba
« Odpověď #22 kdy: Únor 18, 2012 »

Citace: Paplub
...děkuji, našla jsem to v zákoně, ale nebylo mi to jasné. Teď už vím, manželka je zvýhodněna- proto až 50 %, ale pokud budu rozdělovat  na dvě spolupracující osoby, tak už jen celkem 30% a je jedno, kolik procent na kterou osobu dám.
Díky
\"U spolupracujícího manžela (manželky) a dalších spolupracujících osob musí být přitom výše podílu na společných příjmech a výdajích stejná.\"
IP zaznamenána

sanjasin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
spolupracující osoba
« Odpověď #23 kdy: Březen 03, 2012 »

Dobrý den,

Pokud je spolupracující osoba také OSVČ, musí mít stejný druh živnosti jako já nebo na tom nezáleží, co jsem pochopil, tak by to mělo být jedno, když S.O. nemusí mít ani živnost?

Děkuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
spolupracující osoba
« Odpověď #24 kdy: Březen 03, 2012 »

Nezáleží na tom, jaký druh činnosti  má osvč, může být i spolupracující osobou zcela odlišné činnosti.  J
IP zaznamenána

sanjasin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
spolupracující osoba
« Odpověď #25 kdy: Březen 03, 2012 »

Citace: JANAA
Nezáleží na tom, jaký druh činnosti  má osvč, může být i spolupracující osobou zcela odlišné činnosti.  J
Musím v přiznání identifikovat spolupracující osobu v nějaký příloze, kdo to je atd.?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
spolupracující osoba
« Odpověď #26 kdy: Březen 03, 2012 »

Ano, příloha č.1 tabulka G.
IP zaznamenána

jano

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
spolupracující osoba
« Odpověď #27 kdy: Březen 12, 2012 »

Může být rozdělen příjem na manžela jako spolupracující osobu pokud se podniká podle zvláštních právních předpisů (lékař)? Setkal jsem se s názorem, že to nelze, protože by na to musel mít taky licenci. Ve skutečnosti se stará o počítače a zpracování dávek. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
spolupracující osoba
« Odpověď #28 kdy: Březen 14, 2012 »

Výpočet příjmů spolupracujících osob upravuje § 13 zákona o daních z příjmů. O nutnosti vlastnění živnostenského oprávnění nebo licence tam nevidím ani slovo:-)
Pokud by spolupracující osoba musela mít vlastní oprávnění (chci vidět, jak například manželka zedníka získává oprávnění na řemeslnou živnost zednictví), tak by se podle mého názoru vytratil smysl spolupráce, to by rovnou mohla provozovat živnost na vlastní triko.
IP zaznamenána

petrs01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
spolupracující osoba
« Odpověď #29 kdy: Březen 14, 2012 »

Dobrý den,
2 bratři, společné bydliště, každý podniká v jiném oboru na vlastní ŽL.
1. (elektropráce) je bez zisku, 2. (autodoprava) má velký zisk - nabízí se rozdělení na spolupracující osobu.
Problém je v tom, že v průběhu roku 1. fakturoval druhému, nárazově (zabezp. zařízení do aut), oba jsou plátci DPH.
Je možné i přes tuto fakturaci příjmy 2. bratra rozdělit k prvnímu? (v rámci zákonných limitů)
Děkuji
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3