Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: spolupracující osoba  (Přečteno 20175 krát)

JitkaZ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
spolupracující osoba
« kdy: Březen 27, 2011 »

Mohu rozdělit na manžela 25% svých příjmů, když byl v r. 2010 OSVČ jen do konce listopadu, od prosince přerušil živnost, je nahlášen na úřadu práce a pobíral podporu? Pokud ano, sníží se mi o 25% příjmy a výdaje do přehledů i pro výpočet soc. a zdrav. pojištění?
Děkuji za odpověď Jitka Z.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Březen 27, 2011 »

Na spolupracujícího manžela můžete rozdělit až 50% svých příjmů a výdajů, maximálně 495.000,- rozdílu příjmů a výdajů (zisku). O příslušné procento se vám sníží příjmy a výdaje i do přehledů pro výpočet SP a ZP, ovšem manželovi se o stejné částky zvýší.
IP zaznamenána

Lubor

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2011 »

Manželka (\"rodičák\" po celý rok 2010 + podnikání jako vedlejší činnost též po celý rok) na mě převedla 50% svých příjmů a výdajů, čímž se dostala pod hranici 68.000,- veškerého hrubého ročního příjmu. Mohu na ni ve svém přiznání uplatnit (celé popř. část) daňové zvýhodnění 24.840,- nebo se musí uvažovat její hrubý příjem před převodem na spolupracující osobu? Jsem SVČ od 08/2010.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Lubor
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Březen 29, 2011 »

Slevu na manželku nelze uplatnit, musí se uvažovat její hrubý příjem před rozdělením na spolupracující osobu.
IP zaznamenána

JitkaZ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Březen 29, 2011 »

Děkuji mockrát za odpověď i za celý tento web. JitkaZ
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Listopad 06, 2011 »

Dobrý den,
rozumím tomu dobře, že pokud já jsem OSVČ a manžel taky, může na mě manžel napsat část svých příjmů (samozřejmě dle pravidel) aniž bych někde hlásila, že jsem spolupracující osoba? Jsem na všech úřadech již přihlášena jako OSVČ... Díky moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #6 kdy: Listopad 07, 2011 »

Pokud už jste všude přihlášená jako OSVČ, tak nemusíte extra přihlašovat spolupráci.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
spolupracující osoba
« Odpověď #7 kdy: Listopad 07, 2011 »

Zdeničko, díky moc, jste zlatá!
IP zaznamenána

petula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
spolupracující osoba
« Odpověď #8 kdy: Leden 31, 2012 »

Dobrý den,
manžel je OSVČ a já jsem vedena na ÚP. Chci od příštího měsíce s manželem začít podnikat. Pokud si založím živnostenský list musím si sehnat zodpovědného zástupce, protože nejsem vyučena v oboru. Chápu to správně, že pokud budu jako spolupracující osoba, tak zodpovědného zástupce mít nemusím.
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #9 kdy: Leden 31, 2012 »

Spolupracující osoba nepotřebuje živnostenský list.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
spolupracující osoba
« Odpověď #10 kdy: Únor 10, 2012 »

Dobrý den, potřebovala bych poradit s tabulkou G - přílohy č. 1 k daňovému přiznání:
Poplatník uplatňuje výdaje procentem  - (60%) - má příjmy ve výši 184 150 Kč, chtěl by rozdělit na manželku, jako spolupracující osobu částku 36 000 Kč. Manželka ale byla přihlášena jako spolupracující osoba jenom od 14.6. do 4.8. - tedy necelé dva měsíce. Lze vůbec takto částku rozdělit a pokud ano, vypočte se procento z celkových příjmů - tedy 36000 / 184150 = 19,55% ?? Nebo se poměr 50 % to přepočítává na měsíce a nepůjde to. Limit 45tis měsíčně by překročen nebyl.

Předem mockrát děkuji za odpověď
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
spolupracující osoba
« Odpověď #11 kdy: Únor 10, 2012 »

Dobrý večer, Mirusko, podobně jsem se tu tázala před rokem, kopíruji dotaz i odpověď paní Zdeny, ať je Vám to k užitku. Jana

Paní Zdeno, prosím o radu, spolupracující osoba, v březnu 2010 se nahlásila na úřad práce, tedy přestala být spolupracující osobou, v listopadu 2010 se z evidence na úřadu práce odhlásila a stala se zase spolupracující osobou. Jak v DPFO, osoba rozdělující příjmy a výdaje, spočítat na procenta jakoby spolupracující osoba s ní spolupracovala celý rok?   Děkuji za odpověď, asi hledám problém kde žádný není, ale raději se ptám.  

Dobrý večer, paní Jano. Osoba rozdělující může na spolupracující ho manžela/manželku převést až 50% svých příjmů a výdajů (jako kdyby spolupracovali celý rok), ale maximálně 45.000,- Kč zisku za každý započatý měsíc spolupráce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #12 kdy: Únor 10, 2012 »

Podíl spolupracující manželky nesmí být vyšší než 50% celoročních příjmů (bez ohledu na počet měsíců spolupráce), toto splňujete. Druhý limit maximálně 135.000,- Kč zisku (3 *45.000,-, byly započaty 3 měsíce spolupráce) nemáte šanci překročit. Pokud chce manžel přesunout na manželku 36.000,- Kč příjmů, tak bych postupovala, jak píšete, dala bych jí podíl 19,55%.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
spolupracující osoba
« Odpověď #13 kdy: Únor 10, 2012 »

Moc děkuji paní Janě i paní Zdeně za odpověď. Jsem ráda, že to tak můžu udělat.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
spolupracující osoba
« Odpověď #14 kdy: Únor 12, 2012 »

Dobrý večer paní Zdeno,
mám OSVČ, který dosáhl za rok 2011 poměrně velký P a k nim nic moc V. Budu uplatňovat tedy 80%, jelikož se jedná o řemeslnou činnost.
Napdlo mě ale, jestli bych mohla  až teď, tedy zpětně rozdělit PaV na manželku jako spolupracující osobu. Navrhovala jsem mu to v průběhu roku, ale nehtěl platit další soc. a zdrv.poj. Ona dělala jen půl roku, takže její příjem je zanedbatelný, ale zase vyšší než 68000,--. Tak myslíte, že ba to prošlo???
Děkuji moc za odpověď a hlavně radu.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3