Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: soc.pojištění při nemoci  (Přečteno 4507 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
soc.pojištění při nemoci
« kdy: Říjen 12, 2007 »

Dobrý den,
prosím o radu. Jsem více než 15 let OSVČ. Příští měsíc podstoupím nutnou operaci páteře s předpokládanou dobou pracovní neschopnosti 6 měsíců. Musím i po dobu mé nemoci dále hradit měsíční zálohy na OSSZ. Lze dohodnout odklad, nebo snížení částky?
Děkuji.
Petr
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
soc.pojištění při nemoci
« Odpověď #1 kdy: Říjen 12, 2007 »

Pokud jste si platil nemocenské pojištění u své OSSZ a budete z těchto zdrojů pobírat nemocenskou, tak nemusíte platit zálohy, ani pojistné. Jestli nejste nemocensky pojištěn, pak doporučuji oznámit na OSSZ přerušení podnikání a odhlásit se od důchodového pojištění.  09  (Martina)
IP zaznamenána

Daniela

  • Host
soc.pojištění při nemoci
« Odpověď #2 kdy: Květen 09, 2008 »

Dobrý den, prosím Vás o radu. Podnikám jako projektantka. Koncem února jsem odevzdala několik zakázek, které byly vypracovány na základě řádných smluv s termínem plnění 22.2.08. Poté jsem odjela na dovolenou na hory. Zde se mi stal 24.2.08 úraz a od té doby až dosud jsem a ještě budu v pracovní neschopnosti. Uvedenou práci jsem fakturovala ale až v březnu, tedy již v době PN. Vzhledem k tomu, ze platím nemocenské pojištění, budu na PSSZ požadovat nemocenskou. Nastane problém, že jsem vystavila faktury v době PN? Zároveň mám ještě 1 dotaz - zálohy na sociální a nemocenské pojištění platím automaticky trvalým příkazem, tedy i v době trvání PN. Budou při ročním vyúčtování kvalifikovány jako přeplatek? Předem děkuji za vaši laskavou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
soc.pojištění při nemoci
« Odpověď #3 kdy: Květen 10, 2008 »

Jednou z podmínek nároku na nemocenskou je, že OSVČ nevykonává osobně po dobu pracovní neschopnosti samostatnou výdělečnou činnost. Samotné vystavení faktury by mohlo být při troše zlé vůle považováno za výkon sam. výděl. činnosti. Je  ale otázkou, zda bude PSSZ něco takového vůbec kontrolovat. V dokladech se vám nesmějí hrabat, to může jen FÚ, a pochybuji, že by žádali berňák o kontrolu. V případě požadavku PSSZ na předložení vystavených faktur (který na 99,99% nebude vznesen) si dokážu představit, jak jim předvádím pár faktur (třeba i za zpracování POV k PP na kozí chlívek), všechny vystavené do 24.2.2008. Po zkušenostech s PSSZ si také dokážu představit, že bych takovou kontrolou prošla bez ztráty květinky:-)) Ale teď už vážněji, pokud byste potřebovala fakturovat i v době PN, pak by bylo třeba ošetřit záležitost jinak, například uzavřením dohody o provedení práce s někým známým (vy v pozici zaměstnavatele).
Pokud budete mít povinnost zaplatit pojistné z minimálního vyměřovacího základu, pak nebudete muset platit zdravotní, ani sociální pojistné za ty měsíce roku 2008, ve kterých jste byla celý měsíc (od prvního do posledního dne) v PN a zaplacené zálohy budou přeplatkem. Jestli vám ale v přehledu vyjde z rozdílu příjmů a výdajů vyměřovací základ vyšší, než minimální, tak se vám zálohy nevrátí celé.
K přehledu pro zdravotní pojišťovnu si na PSSZ vyžádejte potvrzení o době trvání nemoci a o skutečnosti, že jste od nich pobírala nemocenské dávky.
IP zaznamenána

Daniela

  • Host
soc.pojištění při nemoci
« Odpověď #4 kdy: Květen 10, 2008 »

Děkuji mnohokrát za perfektní odpověď:)!
IP zaznamenána

Pavel25

  • Host
soc.pojištění při nemoci
« Odpověď #5 kdy: Říjen 01, 2008 »

Dobrý den, jsem OSVC a pravidelně platím zálohy na SZ.  Jsem, ale momentálně již měsíc nemocný a tudíš neschopný vydělávat. Nahlásit pozastavení činnosti jsem nevyužil, protože jsem nepředpokládal že se mi pokaždé léčení prodlouží o týden, o další týden atd. Dá se v tomto případě situace nějak zpětně řešit, abych neplatil SZ, když nevydělávám?

P.S.
Má vůbec význam teď nahlašovat pozastavení,když třeba za týden už budu zdráv a zas nahlašovat pokračování?

Předem děkuji za odpověď  
Pavel
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
soc.pojištění při nemoci
« Odpověď #6 kdy: Říjen 01, 2008 »

Nejpozději do 8. října ještě můžete na OSSZ oznámit přerušení činnosti s platností od 1. září 2008. Přerušení na dobu kratší, než 6 měsíců nemusíte oznamovat na živnostenském, takže stačí vyřídit jen pojišťovny. Pokud byste se během října uzdravil, tak jen oznámíte znovuzahájení. Dva doporučené dopisy, nebo dvě cesty na OSSZ budou určitě levnější, než platba pojistného. U zdravotního pojištění se rozhodněte sám, zda chcete své ZP oznámit přerušení a platit pojistné ve výši 1.080,- Kč jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů), nebo budete dál platit jako OSVČ. Pojišťovny si mezi sebou nevyměňují informace.
IP zaznamenána
Stran: [1]