Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální pojištění - zálohy  (Přečteno 6570 krát)

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
sociální pojištění - zálohy
« kdy: Březen 26, 2011 »

Dobrý den,
prosím o radu a vysvětlení následujícího dotazu.

Na \"Inventuře pohledávek\", tj. Přehledu předpisů a plateb v r. 2010, zaslanou ČSSZ, je uvedeno:
\" Výše měsíčního vyměřovacího základu se nemění až do kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, ve kterém bude podán přehled za rok 2010.
V případě, že záloha za měsíc podání přehledu a event. i následující měsíce byly uhrazeny platbou do budoucna (den úhrady do konce kalendářního měsíce předcházejícího měsíci podání přehledu), měsíční vyměřovací základ platí rovněž pro tyto měsíce, nejdéle však do měsíce června 2011.\"

Daňové přiznání podávam do 31.3., Přehled podávám do konce dubna. (Snad je to tak v pořádku).

Rozumím tomu dobře, že výši zálohy, kterou jsem platila v roce 2010, mohu do konce března (platbou do budoucna) zaplatit také za měsíce duben, květen, červen 2011?
To znamená, v dubnu (do 20.4.) zaplatím za březen.
A teď do 31.3. mohu zaplatit za IV.-VI. původní výši záloh, aniž bych pak platila penále za nesprávnou výši záloh v roce 2011?

Děkuji.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2011 »

Za měsíc, ve kterém jste podala přehled, platíte novou zálohu (už znáte nový vyměřovací základ). Jestliže podáte přehled do konce dubna, tak dubnovou zálohu (splatná od 1.5. do 20.5.2011) zaplatíte už v nové výši. Nejzazším termínem pro podání přehledu za rok 2010 bez daňového poradce je 2. květen 2011. Pokud odevzdáte přehled v květnu, tak zálohu v nové výši zaplatíte až v průběhu června.
Text na Přehledu předpisů a plateb se vztahuje na případy, kdy po dohodě s ČSSZ zaplatíte zálohy na delší období předem (například jste v únoru zaplatila zálohy na leden až červen).
IP zaznamenána

Toja

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #2 kdy: Duben 04, 2011 »

Děkuji moc za upřesnění.
Jen ještě utvrzení, zda rozumím správně, že bez jakékoli penalizace mohu podat přehled za rok 2010 bez daňového poradce až 2. května 2011 a tudíž novou výši zálohy zaplatím až za květen, tedy do 20. června.

Mohu se prosím ještě zeptat, jak je to se zdravotním pojištěním a termínem pro podání přehledu za rok 2010 bez daňového poradce a změnou výše zálohy?

Děkuji za Vaše rady.
Toja
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #3 kdy: Duben 04, 2011 »

Přehledy pro OSSZ i pro ZP: bez daňového poradce nejpozději 2.5.2011 (s poradcem do 1.8.2011).

Doplatky pojistného:
OSSZ nejpozději do 8  dnů po podání přehledu
ZP nejpozději do 8 dnů od podání daňového přiznání (nejzazší termín pro doplatek pojistného bez poradce je 11.4.2011, s poradcem 11.7.2011).

Nová záloha na ZP: poprvé za měsíc, ve kterém byl podán přehled (nebo měl být podán v případě, že jste jej nepodala). Příklad: přehled podán v dubnu, nově vypočítanou zálohu platíte od dubna, splatnost dubnové zálohy je od 1.4. do 9.5.2011. Pokud je podnikání vaší hlavní činností, tak od ledna 2011 platíte zálohy v minimální výši 1.670,- Kč, po podání přehledu je případně zvýšíte.
IP zaznamenána

armin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #4 kdy: Duben 05, 2011 »

dobry den,
dovolim si vstoupit do diskuse

zatim platim min. zalohy OSSZ a ZP, danove priznani jsem podal 1.4 a prehledy podam 2.5, predpokladam nasl. platby zaloh:
1) OSSZ - nove vypoctenou zalohu platim az za kveten (splatnost 20.6), za duben 1807 Kc (predpokladam zvyseni min. casty) a za brezen puvodni 1731 Kc ?
2) ZP - nove vypoctenou zalohu platim az za kveten (splatnost 8.6), za duben a brezen 1670 Kc ?

doplatky pojistneho:
1) OSSZ k 10.5
2.) VZP k 11.4

dekuji moc za overeni
A.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #5 kdy: Duben 06, 2011 »

1) nově vypočtenou zálohu až za květen. Do té doby platíte zálohy podle minulého roku, tedy 1.731,- Kč. Ale minimální vyměřovací základ pro výpočet pojistného platí už od ledna, jenom z něho nemusíte hned od ledna odvádět minimální zálohu, jako u ZP. Rozdíl mezi 1.731,- a 1.670,- stejně doplatíte při podávání přehledu za rok 2011. Od letošního roku už si zase můžeme stanovit zálohy každý měsíc jinak (samozřejmě za předpokladu, že odvedeme alespoň pro nás platné minimum), takže můžete odvést zálohy 1.807,- už za březen a duben.
2) 1.670,- od ledna do dubna, od květnové zálohy ve výši podle přehledu.  
3) Doplatek OSSZ nejpozději 10. května, doplatek ZP nejpozději 11. dubna.
IP zaznamenána

armin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #6 kdy: Duben 08, 2011 »

Děkuji moc za přesné informace !
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 08, 2013 »

Dobrý večer, prosím o info, zda na netu viděl i někdo jiný než já informaci o tom, že OSSZ nebude od 2014 posílat přehled zaplacených záloh za osvč a kdo si o to extra do února nepožádá, nedostane a bude se muset \"spolehnout\" jen na vlastní evidenci?
Nemůžu to nikde znovudohledat.. děkuji!!!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Dobrý den, já to někde v médiích zaslechla, ale hlavně, už letos na jaře při podávání přehledu mě na to na přepážce paní upozornila, takže: v únoru požádat. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Dobrý večer, pro mě je to novinka. Děkuji za informace, ještě že máme diskusi:-)
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Dobrý večer,  taky o tom vím až teď díky této super diskusi.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 09, 2013 »

Dobrý večer. Také moc děkuji!
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #12 kdy: Leden 06, 2014 »

Dobrý den,

dnes jsem měla nějaké vyřizování na OSSZ a při té příležitosti jsem se zeptala, jak je to se zasíláním přehledu zaplacených záloh OSVČ  a pracovnice OSSZ mi sdělila, že ještě letos rozesílat budou. Opravdu se již rozesílat neměly, ale jelikož byla odsunuta povinnost elektr.podávání, tak i toto \"neodesílání\" bylo odloženo.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #13 kdy: Leden 06, 2014 »

Jaromíro, děkuji.... už jsem všem rozeslala, ať si zažádají :o) to bude na Starém Bělidle ještě veselo...
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
sociální pojištění - zálohy
« Odpověď #14 kdy: Leden 06, 2014 »

....odvolávám co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil... jako v pohádce...  díky za info, Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]