Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost  (Přečteno 24512 krát)

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #15 kdy: Říjen 13, 2009 »

Ano, dohoda o provedení práce je do 150 hodin a u jednoho zaměstnavatele za rok, pokud je paní vedena na ÚP, smí si vydělat jen polovinu minimální mzdy, tj zmíněné 4 tisíce.  Prohlášení ať podepíše, při měsíční odměně 4 tisíce tak nebude platit žádnou daň a čtyři tísíce jí zůstanou čisté. Jana
IP zaznamenána

Andrea32

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #16 kdy: Říjen 20, 2009 »

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat, když jako OSVČ zaměstnám studenta na dohodu o provedení práce, platí vše stejně?
Neplatí soc. a zdrav.pojištění, pokud podepíše prohlášení na poplatníka daně, tak mu mohu uplatnit slevu na dani,
nemá nárok na dovolenou ani na platbu žádných svátků, neplatí se mu nemoc, může odpracovat max. 150 hod ročně?????
Je nějak omezen jeho výdělek?

Děkuji Ševčíková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #17 kdy: Listopad 02, 2009 »

Je to tak, jak píšete. Pokud přinese potvrzení o studiu, tak mu můžete uplatnit i slevu na dani na studenta. Výdělek není omezen.
IP zaznamenána

Pavlína Kořízková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #18 kdy: Únor 16, 2010 »

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat jak mám postupovat, když jako OSVČ potřebuji jednorazovou několikadenní výpomoc od svého šestnáctiletého syna (Studenta), za kterou bych mu rád zaplatit. Mám s ním uzavřit dohodu o provedení práce nebo může jít o přiležitostnou činnost nepřesáhne-li odměna 20 tisíc?
1 )Pokud by šlo o přiležitostnou činnost, u něj jde o nedaňový příjem, ale já jako OSVČ? Jak to uplatním v daních?
2) Pokud bych s ním uzavřel DoPP a on podepíše prohlášení poplatníka, tak uplatním slevu jak na poplatníka tak na studenta = nevýjde mi žádná daň, musím ho nahlásit na FÚ, když nemám jiné zaměstnance?


Děkuji Kořízek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #19 kdy: Únor 19, 2010 »

1) Můžete uzavřít například smlouvu o dílo, smlouvu příkazní, nebo smlouvu mandátní podle občanského zákoníku. Syn podepíše převzetí sjednané odměny (například na vašem výdajovém pokladním dokladu), vyplacenou odměnu si uplatníte jako výdaj na podnikání.

2) Máte povinnost registrovat se na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti (zatím jste jen plátcem daně z příjmů FO) a po skončení roku podat vyúčtování zálohové daně. Platí i  v případě, že ve skutečnosti byla daň nulová.
IP zaznamenána

Pavlína Kořízková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #20 kdy: Únor 20, 2010 »

Chtěl bych se ještě zeptat, zda si můžu ve svém danovém přiznání (OSVČ) uplatnit slevu na dítě v plné výši, tj.za celý rok, když druhý syn (student ,17let) pracoval o letních prázdninách na DoPP u jedné společnosti. Vydělal si celkem 20 tisíc. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #21 kdy: Únor 20, 2010 »

Pokud má celý rok status studenta (během roku neukončil, nebo nepřerušil studium), tak si rodič může uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě za celý rok. Výše výdělku nehraje roli.
IP zaznamenána

Lakotová Zuzana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #22 kdy: Únor 21, 2010 »

Můžu si vyřidit ŽL když mám stálou brigádu - dohoda o provedení práce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #23 kdy: Únor 21, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

Lakotová Zuzana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #24 kdy: Únor 21, 2010 »

Děkuji  a musím se registrovat na FU?
Prosím ještě o radu - Do 10.8.2009 jsem byla zaměstnaná. Od 2.9.2009 mám stálou brigádu kde jsem si vydělala 28000,- Kč (DoPP)a zaměstnavatel mi je nezdanil jen uplatmil odpočet 2070,- Kč. Musím podat daňové přiznání na FU já? A co vše můžu uplatnit - odpočty, výdaje ....?
Dík za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #25 kdy: Únor 21, 2010 »

Ano. Povinné registrace můžete vyřídit na živnostenském úřadě prostřednictvím Jednotného registračního formuláře.
IP zaznamenána

jery

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #26 kdy: Únor 25, 2010 »

Dobrý den,
prosím o radu. Mám hlavní prac. poměr a dále mám dohodu o provedení práce s jiným zaměstnavatelem č. 1, kde si vydělám cca 2 000,- za měsíc, což je daněno srážkovou daní. A dále mám uzavřenou dohodu o provedení práce s dalším jiným zaměstnavatelem č. 2 a na tuto dohodu si vydělám některé měsíce nad 5 000,- Kč hrubého. Pokud to chápu správně, částky z jednotlivých dohod od zaměstnavatelů č. 1 a č.2 se nesčítají? A měl by tedy zaměstnavatel č. 2 za měsíce, kdy je překročen hrubý výdělek 5 000,- Kč odvádět zálohovou daň namísto srážkové, i přesto že jsem u něj nepoděpsala růžové prohlášení? A pokud platil za mě nějakou zálohovou daň, je povinnen mi vydat potvrzení o příjmech? A byl by nějaký rozdíl (co se zdanění týče) u zaměstnavatele č. 2, pokud by práce probíhala na více dohod o provedení práce, nikoliv jen na jednu na celý rok?
Předem moc děkuji za odpověď, Jolana Levá
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #27 kdy: Únor 25, 2010 »

Hlavní pracovní poměr máte daněn zálohovou daní.
Prvnní dohoda při výdělku cca 2 tisíce a nepodepsaném prohlášení je daněna srážkovou daní a ta je vypořádána jednou provždy.
Druhá dohoda, pokud výdělek nepřesáhne 5 tisíc, je taktéž daněn srážkovou daní. Pokud přesáhne 5 tisíc, je daněn zálohovou daní.
Od zaměstnavatele na hpp a zaměstnavatele na druhou dohodu si vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2009 a z těchto dokladů vyplníte daňové přiznání. Jana
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]