Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost  (Přečteno 24587 krát)

Rob

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #1 kdy: Únor 25, 2009 »

V předchozí diskuzi jste odpověděla, že OSVČ si může uplatnit jako daňově uznatelný výdaj kromě vyplacené čisté mzdy i daň z přímu za zaměstnance, který je zaměstnán na dohodu o provedení práce. V případě, že podepíše prohlášení a daň se platí zálohově, předpokládám, že do daňově uznatelných výdajů je možné zahrnout odvedenou daň - tzn. po odpočtu slevy na poplatníka. Je tomu tak? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Rob

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #2 kdy: Únor 25, 2009 »

Ty odkazy jsem si před odesláním dotazu přečetl, ale odpověď jsem nenašel. Z odpovědi na jiný dotaz vyplynulo, že OSVČ si může uplatnit jako daňově uznatelný výdaj kromě vyplacené čisté mzdy i daň z přímu za zaměstnance, který je zaměstnán na dohodu o provedení práce. To bych chtěl právě potvrdit, zda-li je tomu tak.
Následující rok zaměstanci na DoPP provedu zúčtování daně a díky vysokému odpočtu na poplatníka mu daň vrátím. FÚ požádám o vratku daně - ta vratka je pak mým daňově uznatelným příjmem?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #3 kdy: Únor 25, 2009 »

OSVČ si jako daňově uznatelný výdaj uplatní vyplacenou čistou odměnu za DoPP (při výplatě) a odvedenou daň (při odvodu daně). Tím vlastně složí dohromady hrubou mzdu. Při podepsaném prohlášení se odvádí zálohová daň, výdajem je zaplacená záloha, tedy daň po odpočtu slevy na poplatníka - o tuto slevu má zaměstnanec vyšší čistý příjem.

Vratku daně po provedeném RZD bych raději evidovala jako snížení výdajů, než jako příjem. O vypočítaný přeplatek daně zaměstnanci zřejmě letos zvýšíte čistý příjem, nebo mu přeplatek rovnou vyplatíte (budete mít mzdový výdaj) a vratkou si mzdové výdaje snížíte, takže z hlediska vaší daně z příjmů bude celá transakce daňově neutrální. Je ale celkem jedno, jak to technicky provedete, zda budete snižovat výdaje, nebo zvyšovat příjmy.
IP zaznamenána

janab

  • Host
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #4 kdy: Únor 28, 2009 »

Celý rok 2009 budu na rodičovské dovolené. Budu mít několik dohod o provedení práce a smluv o dílo s různými zaměstnavateli. Budu podávat vlastní daňové přiznání. Přijdu o nějaké výhody, když jsem s nikým nepodepsala Prohlášení daňového poplatníka, nebo mohu všechny výhody uplatnit až v daňovém přiznání? A je možné v daňovém přiznání uvést i příjmy na DPP, pokud byly nižší než 5000 Kč/měsíc, nebo se tyto příjmy nejen uvádět nemusí, ale ani nesmí? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #5 kdy: Únor 28, 2009 »

Odměny za smlouvy o dílo vám budou vypláceny nezdaněné (nejde o závislou činnost), k nim si budete moci uplatnit všechny výhody. Odměny za DoPP vyšší, než 5 tis. Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele vám budou zdaněny zálohovou daní a i k nim si budete moci uplatnit nezdanitelné části daně, slevy na dani, případně daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Příjmy z odměn za DoPP, které byly zdaněny srážkovou daní (odměna nižší než 5 tis. Kč a nepodepsané prohlášení), se v daňovém přiznání neuvádějí, ani tam pro ně není prostor. Pokud byste je uvedla a uplatnila k nim výhody, pak je to špatně.
IP zaznamenána

Petrula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #6 kdy: Červen 23, 2009 »

Pracuji u neziskové organizace, která pořádá tak 5x do roka přednášky. Jedná se o vědecké pracovníky, kterým dáváme za 2hodinou přednášku honorář  ve výší 300-1500Kč. Doposud jsme psali hodody o PP a odváděly srážkovou daň. Chci se zeptat, zda lze tuto dohodu obejít nějakou jinou např. Smlouva o provedení výkonu, abychom vyplatili přednášejícímu nezdaněný honorář a dále už bychom se o nic jiného nestarali?? Většinou se jedná o velmi malou částku, na některém úřadě nám rádili, ať si přednášející odvede daň sám. Nevíme co je tedy správné a hlavně zákonem povolené. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #7 kdy: Červen 26, 2009 »

Můžete uzavřít smlouvu podle občanského zákoníku (např. o dílo, nebo jakkoliv nazvanou - podle § 51), přednášejícímu vyplatíte nezdaněnou sjednanou odměnu nezdaněnou a o nic jiného se nemusíte starat. U přednášejícího půjde o příjem z příležitostné činnosti, který nebude muset přiznávat ke zdanění v případě, že v souhrnu nepřesáhne částku 20.000,- Kč za rok.
IP zaznamenána

zdenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #8 kdy: Srpen 21, 2009 »

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od ledna 2009 do června 2009 jsem pracovala na dohodu o provedení práce. Vydělala jsem si cca 30 000. Podepsala jsem prohlášení k dani. Musí v tomto případě zaměstnavatel za mě něco odvádět (zálohovou daň)? Tvrdí mi,že pokud jsem si vydělala \"jen 30tis\" neodvádí nikam za mě nic a já se o to mám starat sama. Budu muset podávat daňové přiznání? Pokud ano:
1) mohu si uplatnit slevu na poplatníka nebo by to měl zaměstnavatel?
2) mohu si ji uplatnit v plné výši 24800 nebo jen poměrnou část?
3)počítá se do daňového přiznání i rodičovský příspěvek 3800 kč za měsíc jako příjem?
4) kolik bych tedy platila celkem daň?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

lsafric

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #9 kdy: Srpen 22, 2009 »

Hezký den,
mám stálou \"brigádu\" založenou na DOHODĚ O PRACOVNÍ ČINNOSTI, a nyní chci nastoupit na příležitostní brigádu, která by trvala maximálně měsíc, a sjednaná prac. odměna by činila 20 tis. Kč. Zajímá mě, co je pro mě výhodnější, zda přistoupit na DPP, nebo DPČ. Kde budou nižší odvody?! ¨
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Leoš Svoboda
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #10 kdy: Srpen 23, 2009 »

Jednoznačně dohoda o pravedení práce, pokud doba práce nepřesáhne 150 hodin, neodvádí se z ní sociální ani zdravotní pojištění, jen Vám strhnou daň. J.
IP zaznamenána

lsafric

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #11 kdy: Srpen 24, 2009 »

Citace: JANAA
Jednoznačně dohoda o pravedení práce, pokud doba práce nepřesáhne 150 hodin, neodvádí se z ní sociální ani zdravotní pojištění, jen Vám strhnou daň. J.
A co kdyby jsem přistoupil na smlouvu o dílo? Ta by podléhala jakým odvodům? Předpokládám že daň u DPP činí 15% ? L.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #12 kdy: Srpen 26, 2009 »

Daň u DoPP činí 15% a odvod daně zajišťuje zaměstnavatel. Smlouvu o dílo si zdaňujete sám, pokud by se jednalo o příležitostný (nahodilý) příjem, pak lze uvažovat o osvobození od daně podle § 10, odst. 3, písm. a) zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #13 kdy: Srpen 26, 2009 »

Citace: zdenka
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od ledna 2009 do června 2009 jsem pracovala na dohodu o provedení práce. Vydělala jsem si cca 30 000. Podepsala jsem prohlášení k dani. Musí v tomto případě zaměstnavatel za mě něco odvádět (zálohovou daň)? Tvrdí mi,že pokud jsem si vydělala \"jen 30tis\" neodvádí nikam za mě nic a já se o to mám starat sama. Budu muset podávat daňové přiznání? Pokud ano:
1) mohu si uplatnit slevu na poplatníka nebo by to měl zaměstnavatel?
2) mohu si ji uplatnit v plné výši 24800 nebo jen poměrnou část?
3)počítá se do daňového přiznání i rodičovský příspěvek 3800 kč za měsíc jako příjem?
4) kolik bych tedy platila celkem daň?

Děkuji za odpověď
1) pokud jste vydělávala v průměru 5 tisíc hrubého měsíčně, pak byla sleva na poplatníka vyšší, než daň z příjmů a zaměstnavatel tedy neměl co odvést (co jste vyděla v hrubém, to jste dostala v čistém)
2) pokud budete letos mít ještě nějaké další příjmy ze zaměstnání, ze kterých bude sražena a odvedena zálohová daň z příjmů, pak můžete požádat posledního zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Pokud máte ještě jiné příjmy, například z podnikání, nebo z pronájmu, tak si budete podávat daňové přiznání, ve kterém si vlastně provedete roční zúčtování sama. V obou případech budete potřebovat od zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách (ze zaměstnání, ve kterých jste podepsala prohlášení, nebo vám zdanili příjem zálohovou daní) a v obou případech si můžete uplatnit základní slevu na poplatníka v plné výši 24 800,- Kč, tato sleva se nikdy nekrátí
3) rodičovský příspěvek je osvobozeným příjmem a do daňového přiznání se neuvádí
4) jestliže letos zůstanete jen u té jedné dohody o provedení práce s výdělkem 30 tis. Kč, tak vám nevzniknou žádné povinnosti. Nemusíte podávat daňové přiznání, ani platit daň z příjmů.
IP zaznamenána

Andrea32

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Dohoda o provedení práce, příležitostná činnost
« Odpověď #14 kdy: Říjen 13, 2009 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když uzavřu jako OSVČ dohodu o provedení práce s paní, která je na úřadu práce,
tak nesmí překročit výdělek 4000,-Kč měsíčně a 150 hod/ročně. Pojištění neplatí, ale nevím jak je to s daní z příjmů.
Může podepsat prohlášení poplatníka daně a neplatit zálohu na daň??
Děkuji Andrea
IP zaznamenána
Stran: [1] 2