Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP  (Přečteno 4502 krát)

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Zdravím,

rád bych si ověřil následujících pár informací. Jelikož mi minulý rok dělala daňové přiznání osoba mě blízká a já bych si to vše rád udělal sám, tak si chci ověřit, jestli jsem si vypočetl daně správně. Zkoušel jsem několik online kalkulaček, ale každá mi ukázala jiné informace, proto použiji vzorové výnosy a náklady. Jde mi spíše o správnost počtů z hlediska procent, minimální zálohy atd...
Nejsem si jistý velikostí slev a podobně... Také nevím, jestli neplatím zbytečně velké SP, atd.... Budu vděčný za každé opravení a upozornění na chybu. Jsem student a podnikání je tedy vedlejší činností.
Doufám, že jsem na nic nezapomněl...

Výnosy:
200 000,-- Kč

Náklady:
100 000,-- Kč

Budu uplatnovat paušálních 60%...
Základ daně tedy:
80 000,-- Kč

Daň:
15%

Celkem:
80 000,-- * 0,15 - 23 640.--(sleva na poplatníka) - 4 020,--(sleva na studenta) = 15 660,--, respektive 0,--, tzn nebudu platit žádnou daň z příjmu a ani žádné zálohy

SP:
Vyměřovací základ:
80 000,-- Kč

Zaplacené zálohy na SP v minulém roce:
16 190,-- Kč

Výše SP:
14,6%

Sociální pojištění:
11 680,-- Kč - 16 190,-- Kč (zaplacené zálohy) = 4 510,-- Kč přeplatek

SP nové zálohy:
Minimální výši pro 2011, když jsem měl přeplatek?



ZP:
Vyměřovací základ:
80 000,-- Kč

Zaplacené zálohy na ZP v minulém roce:
7 490,-- Kč

Výše ZP:
6,75%

Zdravotní pojištění:
5 400,-- Kč - 7 490,-- Kč (zaplacené zálohy) = 2 090,-- Kč přeplatek

ZP nové zálohy:
Minimální výši pro 2011, když jsem měl přeplatek?


Děkuji za radu.
S pozdravem
Dominik
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #1 kdy: Březen 16, 2011 »

Píšete o nákladech a výnosech, vedete podvojné účetnictví? Pokud ano, pak výše výnosů nehraje roli, musíte počítat s příjmy.
Pro správné určení výše záloh na ZP a SP musíte uvést počet měsíců podnikání v roce 2010.
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #2 kdy: Březen 16, 2011 »

Citace: Zdena
Píšete o nákladech a výnosech, vedete podvojné účetnictví? Pokud ano, pak výše výnosů nehraje roli, musíte počítat s příjmy.
Pro správné určení výše záloh na ZP a SP musíte uvést počet měsíců podnikání v roce 2010.
Vedu daňovou evidenci. Měl jsem na mysli příjmy, akorát jsem se špatně vyjádřil.
Podnikal jsem v roce 2010 celý rok, tedy 12 měsíců.

Děkuji.

S pozdravem
Dominik
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #3 kdy: Březen 16, 2011 »

Sleva na poplatníka za rok 2010 činila 24.840,- Kč. Slevu na vlastní studium nepotřebujete uplatňovat, daň bohatě pokryla sleva na poplatníka. Výsledek: žádná daň z příjmů, žádné zálohy na daň.

SP: pojistné mi vyšlo stejně. Nová záloha od měsíce podání přehledu 974,- Kč měsíčně (= 1/12 pojistného za rok 2010). Můžete požádat o vrácení přeplatku 4.510,- Kč, nebo jej ponechat na úhradu záloh v dalších měsících roku 2011.

ZP: pojistné mi vyšlo stejně. Nová záloha 450,- Kč měsíčně. S přeplatkem můžete naložit stejně, jako u SP.
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #4 kdy: Březen 18, 2011 »

Citace: Zdena
Sleva na poplatníka za rok 2010 činila 24.840,- Kč. Slevu na vlastní studium nepotřebujete uplatňovat, daň bohatě pokryla sleva na poplatníka. Výsledek: žádná daň z příjmů, žádné zálohy na daň.

SP: pojistné mi vyšlo stejně. Nová záloha od měsíce podání přehledu 974,- Kč měsíčně (= 1/12 pojistného za rok 2010). Můžete požádat o vrácení přeplatku 4.510,- Kč, nebo jej ponechat na úhradu záloh v dalších měsících roku 2011.

ZP: pojistné mi vyšlo stejně. Nová záloha 450,- Kč měsíčně. S přeplatkem můžete naložit stejně, jako u SP.
Zdravím,

velice Vám děkuji. Moc jste mi pomohla.
Mohl bych ještě poprosit o takové mini dotazy ohledně vrácení přeplatku?

Budu chtít přeplatek vrátit, respektive zaslat na můj BÚ. Mám k tomu 3 dotazy...

1) Budu to muset v příštím roce zdanit jako příjem, když si nechám přeplatek vrátit?
2) Je možno si nechat přeplatek vrátit i jiným způsobem než na BÚ? Např. Hotově nebo složenkou?
3) O přeplatek musím žádat v nějakém speciálním formuláři? Ten případně odevzdávám spolu s přehledem pro příslušný úřad (SP + ZP)?


Děkuji za odpovědi a za Váš čas, který jste mi věnovala.

S pozdravem
Dominik
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #5 kdy: Březen 19, 2011 »

1) Vrácený přeplatek nebudete zdaňovat, zaplacené pojistné nebylo daňově uznatelným výdajem, proto nebudete danit ani příjem.

2) Hotovost nevyplácejí, můžete požádat o vrácení složenkou.

3) Žádost o vrácení přeplatku je součástí přehledů o příjmech a výdajích. OSSZ strana 2 nahoře, vyplníte, zda chcete vrátit na účet, nebo poštovní poukázkou. V přehledu VZP už je letos jenom řádek 43 s žádostí o vrácení přeplatku. Pokud jste platil pojistné převodem, tak zřejmě automaticky vrátí na účet. Jestli chcete poslat poštou, tak raději přiložte žádost.
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #6 kdy: Březen 19, 2011 »

Zdravím,

velice Vám děkuji. Ještě si to vše projdu a případně se ještě na něco zeptám.

Každopádně jste mi velice pomohla.

Děkuji ještě jednou.
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #7 kdy: Březen 20, 2011 »

Zdravím,

ještě mám jeden dotaz. Kolik je minimální výše záloh na SP a ZP? Za předpokladu, že:
a) jsem student
b) nejsem student

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #8 kdy: Březen 20, 2011 »

a) taková, jaká vyšla v přehledu o příjmech a výdajích (první rok podnikání bez záloh)
b) ZP 1,670,- Kč/měs., SP 1.807,- Kč/měs.
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #9 kdy: Březen 21, 2011 »

Zdravím,

velice děkuji za pružnou odpověď.
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #10 kdy: Březen 21, 2011 »

Akorát jsem nyní četl, že v případě, že jsem student, tak ohledně SP záleží na zisku v předcházejícím roce - pokud byl vyšší než 55.000 Kč, tak 723 Kč. Co je na této informaci pravdy?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #11 kdy: Březen 21, 2011 »

Vždyť jsem psala, že záloha se řídí tím, co vyšlo v přehledu o příjmech a výdajích. U SP buď vznikne povinná účast OSVČ vedlejší a platíte tedy zálohy, minimálně 723,- Kč, ale mohou být vyšší, nebo povinná účast nevznikne (zisk za r. 2010 do 56.900,-) a pak neplatíte nic.
Aktuální informace najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
IP zaznamenána

ShaiMagal

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #12 kdy: Březen 24, 2011 »

Zdravím,

děkuji. Ještě poslední dotaz, jeden můj kamarád mi říkal, že neplatí sociální pojištění(on studuje) a říkal, že nemusí platit SP, když nechce. A že si nechal SP za rok 2010 vrátit, protože si nechce platit důchodové pojištění. Je toto opravdu možné nebo mám můj kamarád špatné informace? Respektive, jak se k tomu stavíte Vy?

Děkuji za informaci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dotaz na správnost výpočtu daní a záloh - SP, ZP
« Odpověď #13 kdy: Březen 24, 2011 »

Zřejmě v roce 2010 platil (povinně nebo dobrovolně) zálohy, ale jeho daňový základ zůstal pod hranicí povinné účasti a nevznikla povinnost zaplatit za rok 2010 pojistné. V tom případě se zálohy vrací.
IP zaznamenána
Stran: [1]