Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Faktura za market.služby  (Přečteno 2660 krát)

Plamen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Faktura za market.služby
« kdy: Duben 06, 2011 »

Dobrý den Zdeni, jsem ráda za tyto stránky, Vy byste měla dostat metál - snad jsem už něco pochopila, ale stejně bych potřebovala poradit.
1) Dostala jsem fakturu ze 3.země na marketing.služby spotřebované tam. Mohla byste mi poradat, jak s DPH - jestli je bez DPH, nebo reverse charge?
2) Bylo mi řečeno, že pokud je na faktuře ze 3.země jejich DPH, tak pro nás je to bez DPH a pokud na faktuře ze 3.země není DPH, tak pro nás je to reverse charge - je toto pravda?
3) faktura za služby z EU od plátce je vždy reverse charge?

Děkuji moc za radu a krásný den.

Lucka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Faktura za market.služby
« Odpověď #1 kdy: Duben 06, 2011 »

Dobrý večer, Lucko.

1) Jestli máte ve 3. zemi (nebo i jinde mimo ČR) provozovnu a služby byly poskytnuty provozovně, tak je místo plnění v zemi kde je umístěna provozovna, tedy mimo ČR a plnění se netýká české DPH. Pokud provozovnu nemáte, tak se podle § 9/1 ZDPH přechyluje místo plnění do země příjemce služby, tedy do ČR a vy budete muset přiznat a zaplatit daň (§ 108/1/b ZDPH) a zároveň si uplatníte nárok na odpočet.  

2) Není.

3) Ne. Vždy záleží na tom, o jakou službu jde. Můžete dostat například fakturu za ubytování, nebo za práci na nemovitosti, která se nachází mimo území ČR, v těchto případech se neuplatňuje reverse charge, poskytovatel služby odvede daň v příslušné zemi.
IP zaznamenána

Plamen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Faktura za market.služby
« Odpověď #2 kdy: Duben 07, 2011 »

Zdeni,děkuji moc za odpověď, ale mohla byste mi prosím ještě vysvětlit ten bod 2). Myslela jsem,že DPH někdo zaplatit musí a když už ho odvedou např. Rusáci ve své zemi a na fa je jejich DPH, tak já si nemohu uplatnit nárok na odpočet - a tudíž je to nás bez DPH.
Měla bych ještě jednu otázka. Máme dodavatele z EU Španěla - faktura mi přijde do firmy, na faktuře je VAT ESxxxxx, ale následně se dozvím,že zboží jde přímo z Indie. Co je pro mě rozhodující a jak postupovat s DPH...brát jako reverse charge dle informací na fa nebo jako dovoz,když je JSD. Z faktury není patrný pohyb zboží. Děkuji Lucka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Faktura za market.služby
« Odpověď #3 kdy: Duben 07, 2011 »

Odpověď na bod 2) je v bodu 3). Pokud jde například o službu ubytování, která má místo plnění v zemi, kde byla poskytnuta, tak dostanete fakturu s DPH příslušné země. Místo plnění je mimo tuzemsko, s českou daní to nemá nic společného, fakturu dáte jen do nákladů, přiznáním k DPH vůbec neprojde. V českém přiznání si ani nemůžete uplatnit odpočet cizí daně.  Pokud by se jednalo o službu, u které se místo plnění přechyluje do tuzemska a poskytovatel službu nesprávně zatížil daní své země, tak bych přiznala daň v tuzemsku.

Pokud jste dovozci, tak je pro vás daňovým dokladem JSD, faktura od Španěla bude jen účetním dokladem.
IP zaznamenána

Plamen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
Faktura za market.služby
« Odpověď #4 kdy: Duben 08, 2011 »

Zdeni, moc děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]