Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Mateřská při OSVČ....nepřerušení živnosti během mateřské  (Přečteno 1686 krát)

Jeine

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den.
Jsem OSVČ a kolem září bych měla jít na mateřskou.Nechci přerušovat živnost,platím si nemocenské pojištění od 1/2 2010 300Kč/měsíčne pravidelně.
Moje účetní zjistila na svem OSSZ,že při mateřské si mohu přivydělat olik chci,ale nebylo to tak a nejde mi to do hlavy.
Jde mi o to,zda bude snadnější přejít rovnou dnem porodu na rodičák.
Protže i mateřská ba u mne nebyla příznivá.
Na mé pobočce mi paní řekla,že si nelze vydělat.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Po dobu pobírání PPM z nemocenského pojištění OSVČ nesmíte OSOBNĚ vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pokud budete mít zaměstnance nebo spolupracující osobu, kteří by zajišťovali výkon činnosti, tak můžete neomezeně vydělávat.

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete činnost vykonávat osobně (péči o dítě musíte zajistit jinou dospělou osobou, dítě může do předškolních zařízení jen na omezenou dobu), výdělek není nijak omezen.
IP zaznamenána

martinaj23

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost s vyúčtováním u \"sociálky\" v době, kdy jsem byla v roce jak zaměstnaná, tak jsem byla na mateřské? Udělala jsem klasický přehled s tím, že jsem celých 12 měsíců měla OSVČ jako vedlejší činnost a část roku jsem byla na mateřské. Docela mě překvapilo, když mi úřednice přehled upravila a základ rozdělalila ne na 12 měsíců, ale pouze na část toku, kdy jsem nebyla na mateřské - tím mě vznikla povinnost platit. Při mateřské jsem měla na OSVČ příjem - služby jsem dále přefakturovávala - práci jsem nevykonávala sama - toakto je to zákonem dovoleno. Není mi ztedy jasné, proč by mi měl být příjem rozdělen jen do části roku. Úřednice se obracení na zákon, kde je napsáno, že se z měsíců vyloučí ta doba, kdy je OSVŇ na nemocenské nebo mateřské - toto je myslím hlavně pro to, aby nebyla povinnost např, platit zálohy... pro mne to ale bohužel přitěžující okolnost? Nemáte někdo zkušenost s tím, jak to vyřešit? Podle mne je to v mém případě nelogické a mělo by dojít k rozdělení příjmů do celých 12 měsíců.
Děkuji moc za radu Martina
IP zaznamenána
Stran: [1]