Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DODATEČNÉ DP  (Přečteno 2377 krát)

Natálie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
DODATEČNÉ DP
« kdy: Březen 23, 2011 »

Dobrý den,
začala jsem vést DE pro svého přítele, nemám potřebné vzdělání, tak hledám veškeré informace na internetu.
Moc by mi pomohla Vaše rada. Pročetla jsem tu hodně příspěvků a myslím, že jsem našla všechny odpovědi, ale přeci jenom bych se chtěla ujistit, jestli jsem všechno pochopila správně.
Chtěla bych v DP za rok 2010 uplatňovat % z příjmu, v roce 2009 se podávalo DP podle skutečných výdajů a přítel je plátce DPH.
Dočetla jsem se tady, že musím podat dodatečné DP za rok 2009 a dodanit pohledávky a závazky z tabulky D. Udělám to tak, že opíšu DP tak jak bylo s jedním rozdílem toho, že pohledávky a závazky z tabulky D přesunu do tabulky E. A jelikož se jedná o plátce DPH, tak tyto částky budou bez DPH. A v následujícím roce tyto částky nebudu do DE dávat vůbec.
Ostatní údaje, jako prostředky v hotovosti a na bankovních účtech, v tabulce D zůstanou?
Jenom si nejsem jistá, když v původním DP vznikla daňová povinnost a v dodatečném mi vychází daň 0, tak FÚ zaplacenou daň vrátí?
A musím tedy podat nový přehled i na zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Když se základ daně snížil ??

Moc děkuji za rady, je to pro mě obrovská pomoc.

Natali
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DODATEČNÉ DP
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2011 »

Ano, v dodatečném přiznání dodaníte pohledávky a závazky (které by při úhradě byly zdanitelnými příjmy a výdaji) bez DPH. Ostatní položky v tabulce D zůstanou. V roce, kdy budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, už tabulku D nebudete vůbec vyplňovat. Pokud v dodatečném přiznání vyjde nulová daň, tak vyplňte i tabulku na zadní straně dole, je to žádost o vrácení přeplatku daně. Opravný přehled podejte jen na OSSZ (pokud to má smysl a budou vám vracet nějaké pojistné). Do přehledu pro ZP se dodaněné pohledávky a závazky dostanou až při jejich skutečné úhradě.
IP zaznamenána

Dadude76

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
DODATEČNÉ DP
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2011 »

Citace: Zdena
Ano, v dodatečném přiznání dodaníte pohledávky a závazky (které by při úhradě byly zdanitelnými příjmy a výdaji) bez DPH. Ostatní položky v tabulce D zůstanou. V roce, kdy budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, už tabulku D nebudete vůbec vyplňovat. Pokud v dodatečném přiznání vyjde nulová daň, tak vyplňte i tabulku na zadní straně dole, je to žádost o vrácení přeplatku daně. Opravný přehled podejte jen na OSSZ (pokud to má smysl a budou vám vracet nějaké pojistné). Do přehledu pro ZP se dodaněné pohledávky a závazky dostanou až při jejich skutečné úhradě.
Dobrý den,
u nás by to vyšlo tak, že bychom dodaňovali pohledávky a zásoby a odečítali závazky (bez DPH), ale protože jsme měli za předešlé období ztrátu, tak tu bychom uplatnili a na dani bychom neplatili nic, ale vyšel by jiný základ pro sociální a zdravotní. Tam bychom tedy také museli podávat opravný přehled. Nebo jak mám prosím chápat větu, že do přehledu pro ZP se dodaněné pohledávky a závazky dostanou až při jejich skutečné úhradě? Předpokládám, že ze zásob přece nebudu platit sociální a zdravotní.
Děkuji Dáda
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DODATEČNÉ DP
« Odpověď #3 kdy: Březen 30, 2011 »

Dodatečným přiznáním změníte daňový základ roku 2009, ze kterého jste vypočítali pojistné na SP. Pokud se dodatečně změní daňový základ (uplatnění daňové ztráty nehraje roli, ztrátu si odečtete jen u daně z příjmů, u pojistných nikoliv), tak musíte přepočítat i pojistné. Kdyby mělo být nové pojistné nižší, než jste původně vypočítali, tak máte možnost (nikoliv povinnost) podat opravný přehled. Pokud bude nově vypočítané pojistné vyšší, tak musíte podat opravný přehled a doplatit pojistné. Z dodaněných zásob zaplatíte pojistné.

Zdravotní pojištění za rok 2009 jste vypočítali z rozdílu příjmů a výdajů, nikoliv z daňového základu jako SP. Vzhledem k tomu, že se úpravami základu daně v daňovém přiznání vaše původní příjmy a výdaje nezměnily (změnil se jen daňový základ), nezměnil se ani výpočet pojistného na zdravotní pojištění. Dodaněné pohledávky zvýší a dodaněné závazky sníží vyměřovací základ pro výpočet pojistného na ZP až v tom roce, ve kterém dojde k jejich úhradě (budete mít příjem, nebo učiníte výdaj).
IP zaznamenána
Stran: [1]