Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: platby na sociální a zdravotní pojištění při částečném úvazku a ZL  (Přečteno 3732 krát)

anandoham

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s placením pojištění, pokud jsem OSVC a zároveň bych našla zaměstnání na částěčný úvazek. Předem děkuji

Petra Tomková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud zaměstnavatel odvede zdravotní pojištění alespoň z minimální mzdy, tak nebudete muset platit zálohy na ZP.
Z hlediska sociálního pojištění se stanete OSVČ vedlejší. Zálohy budou záviset na daňovém základu z posledního odevzdaného přehledu. Buď nebudete platit žádné zálohy (daňový základ byl pod hranicí povinné účasti na důchodovém pojištění), nebo budete platit zálohy ve výši platné pro OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

Dandisan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,
svůj dotaz vložím do tohoto příspěvku, prtž myslím, že u mě je to samé jen v opačném sledu.
jsem zaměstnán na HPP a rád bych si zařídil ŽL. A nevím právě jak je to s platbami pojištění. Jestli nebudu muset platit pojištění 2x?
Když tedy budu začínat jako OSVČ, nebudu u soc. pojištění platit žádné zálohy? Daňový základ bude 0, prtž jsem před tím nepodnikal. Je to tak? nebo se pletu?
Děkuji předm za odpově´d
Dan
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Zdravotní pojištění: dokud budete zaměstnancem (zaměstnavatel bude odvádět zdravotní pojištění a zaměstnání bude hlavním zdrojem příjmů) tak neplatíte žádné zálohy. Pojistné vypočítáte a odvedete jen jednou za rok na základě podaného přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.

Sociální pojištění: pokud se nepřihlásíte k dobrovolnému nemocenskému pojištění, tak v prvním roce podnikání bez záloh. Případný doplatek a zálohy v dalších letech se posuzují podle daňového základu za předcházející rok. Jestliže budete podnikat po celý rok 2012 a vykážete daňový základ z podnikání nižší než 60.329,- Kč, tak nebudete doplácet pojistné ani platit zálohy na rok 2013. Při daňovém základu 60.329,- Kč a vyšším doplatíte pojistné (min. 8.809,- Kč) v v roce 2013 budete platit zálohy.

Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/pojisteni-socialni-zdravotni.php
IP zaznamenána

Dandisan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Děkuji Vám za odpově´d.
přesto mám ještě  otázku. Jak by to bylo v případě, že bych pracoval na částečný či poloviční pracov. poměr a ne na HPP? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

ZP: pokud budou příjmy ze živnosti vyšší než ze zaměstnání, tak byste měl odvádět zálohy z minimálního vyměřovacího základu platného pro OSVČ (letos 1.697,- Kč). Pokud se ale se zaměstnavatelem dohodnete, že bude odvádět pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance, tak si zaplacené zálohy vyúčtujete, nemusíte zdravotní pojišťovně nechat pojistné z minimálního vyměřovacího základu pro OSVČ (i když takto vypočtené zálohy tomu odpovídají).

SP: tady není důležitá výše příjmů ze zaměstnání a ze samostatné výdělečné činnosti. Pokud budete mít u zaměstnavatele uzavřen takový pracovněprávní vztah, který zakládá povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (jak už jsem uvedla výše), tak jste OSVČ vedlejší. První rok bez záloh, v dalších letech až podle daňového základu.
IP zaznamenána
Stran: [1]