Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Registrace k DPH ve smíšeném obchodě  (Přečteno 3290 krát)

Marty_99

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Registrace k DPH ve smíšeném obchodě
« kdy: Únor 03, 2012 »

Dobrý den,
mám malý smíšený obchod na vesnici a v prosinci u mě došlo k překročení hranice 1.000.000,- Kč pro registraci k DPH.

Teď by mě zajímalo:
1) plátcem daně se stávám od března a nebo až od dalšího čtvrtletí?
2) jak to prakticky provádět, aby doklady vystavované zákazníkům splňovaly všechny podmínky. Opravdu každý doklad, který mi vyjede kasa musí obsahovat veškeré náležitosti?
3) bude pro účetní pro správné zaúčtování stále stačit denní soupiska tržeb (s tím, že jí tam vyčíslím částky bez a včetně DPH)?

Moc vám děkuji.

MR
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Registrace k DPH ve smíšeném obchodě
« Odpověď #1 kdy: Únor 03, 2012 »

Přihlášku - registraci k DPH jste měla podat k 15.1.2012, plátcem se stáváte od prvního dne třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste překročili obrat, tzn od 1.3.2012 jste plátce. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Registrace k DPH ve smíšeném obchodě
« Odpověď #2 kdy: Únor 05, 2012 »

Pokud prodáváte zboží běžným občanům (osobám nepovinným k dani), tak nejste povinni vystavovat daňové doklady.

Pokud by zákazník (jakýkoliv, občan nebo podnikatelský subjekt) požádal o doklad a účtovaná částka nepřesáhla 10 tis. Kč včetně daně, tak stačí vystavit zjednodušený daňový doklad. Povinné náležitosti ZDD podle § 28/4 zákona o DPH:
(4) Zjednodušený daňový doklad musí obsahovat
a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
b) daňové identifikační číslo plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
c) evidenční číslo daňového dokladu,
d) rozsah a předmět zdanitelného plnění,
e) datum uskutečnění plnění nebo datum přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve,
f) základní nebo sníženou sazbu daně,
g) částku, kterou plátce získal nebo má získat za uskutečňované zdanitelného plnění celkem.

Tyto podmínky splní obyčejný paragon, který koupíte v papírnictví. Ale možná všechny uvedené údaje vyjede i kasa.
IP zaznamenána

Marty_99

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Registrace k DPH ve smíšeném obchodě
« Odpověď #3 kdy: Únor 06, 2012 »

Děkuji za příspěvek. Ještě by mě zajímalo, jakým způsobem evidovat tržby. Bude stačit, když si při markování na kase označím zboží příslušnou sazbou a pak vyhotovím soupis za celý den, který bude obsahovat základy daně a daň pro obě sazby? A jak by vlastně formálně takováto denní soupiska tržeb měla vypadat? Jsou pro ni předepsané nějaké náležitosti?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Registrace k DPH ve smíšeném obchodě
« Odpověď #4 kdy: Únor 06, 2012 »

Podle mého názoru by měla stačit evidence tržeb tak, jak ji popisujete. Nevím o žádných předepsaných náležitostech pro denní soupisku tržeb.
IP zaznamenána
Stran: [1]