Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehledy VZP a ČSSZ  (Přečteno 3763 krát)

PEB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přehledy VZP a ČSSZ
« kdy: Březen 11, 2011 »

Dobrý den, chci se ujistit, zda vyplňuji správně řádek 21 (daňový základ) v přehledu pro ČSSZ. Léta to dělám tak, že na tento řádek přenesu údaj z řádku 42 (základ daně) daňového přiznání.
T. zn. že tam zahrnuju i (v mém případě) odpisy.
Letos poprvé mě totiž zarazilo, že do předledu pro VZP odpisy nezahrnuju, oni se v přehledu ptají pouze na příjmy a výdaje, neptají se na základ daně jako ČSSZ.
Děkuji za odpověď.

PEB
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2011 »

Až do roku 2008 byly vyměřovací základy pro výpočet pojistného na ZP a SP stejné, vyměřovacím základem byl rozdíl příjmů a výdajů. Od roku 2009 je vyměřovacím základem pro výpočet SP daňový základ (tedy rozdíl příjmů a výdajů + případné úpravy základu daně), u výpočtu ZP se nic nezměnilo, zůstává rozdíl příjmů a výdajů (bez úprav základu daně).

Proč se do přehledu VZP nezahrnují odpisy? Podle § 24 ZDP jsou výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
IP zaznamenána

avatavs

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #2 kdy: Březen 11, 2011 »

Přidám,také jeden dotaz-poměrná část zálohy zaplacená při uzavření leasing.smlouvy /ročně tedy 12/48 z celkové zálohy/ se také nemůže započítat do vym.základu pro ZP?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #3 kdy: Březen 11, 2011 »

Také přidám dotaz. Proč by se nemohla poměrná část nájemného započítat do vyměřovacího základu pro ZP? Podle § 24 ZDP je výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
IP zaznamenána

avatavs

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #4 kdy: Březen 12, 2011 »

Tak nějak mi to vyplynulo z předchozích příspěvků...pro ZP je vym.základem rozdíl příjmů a výdajů bez upravy základu daně.no a poměrná část zaplacené zálohy se dává přece do tabulky,která zvyšuje nebo snižuje příjmy/výdaje. a potom řádek 105/106...no tak jsem z toho jelen.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #5 kdy: Březen 12, 2011 »

Tak nedávejte odpisy ani poměrnou část leasingu do tabulky, ale přičtěte je k výdajům na řádku 102:-)

Ovšem odpisy a leasing z řádku 106 můžete do přehledu pro ZP započítat jako výdaj a nevadí, že přehled nesedí přesně na údaje v daňovém přiznání.
IP zaznamenána

avatavs

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #6 kdy: Březen 13, 2011 »

Tak děkuji moc,já už stresovala,že to dělám úplně špatně.....děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2011 »

Do tabulky E (a do ř. 106) uvádíte poměrnou část leasingu (odpisy, tvorbu rezervy ...) na základě ustanovení § 23/3/c) bod 2 ZDP: základ daně lze snížit o částky nezahrnuté do výdajů (nákladů), které lze podle tohoto zákona do výdajů (nákladů) zahrnout. Uvedené výdaje lze zahrnout do výdajů podle § 24 ZDP.

Podle § 3a zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění je vyměřovacím základem OSVČ 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.18).   Odkaz č. 18 vás zavede k § 7/8 ZDP (výdaje procentem z příjmů) a k § 24 odst. 1 a 2 ZDP (prokázané výdaje). Jestliže vám zákon o daních z příjmů uznává výdaj podle § 24, tak jej musí uznat i zdravotní pojišťovna bez ohledu na to, zda jste jej zahrnula do daňové evidence, nebo do tabulky E.
IP zaznamenána

avatavs

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
Přehledy VZP a ČSSZ
« Odpověď #8 kdy: Březen 15, 2011 »

Úplně vyčerpávající odpověď,děkuji moc...i když já jak vidím §-y,tak mám černo před očima,mám raději takové ty polopatické odpovědi.... i tak moc děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]