Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: V čem je výhodné platit sociální pojištění dobrovolně?  (Přečteno 4038 krát)

Linda

  • Host

Cituji:

V případě přiznání ČID při průměrném měsíčním rozdílu příjmů a výdajů cca 4.300,- Kč nebudete povinna platit sociální pojištění. Pokud je zisk v předešlém roce nižší než určitá hranice (za rok 2007 je tato hranice 48.334 Kč, za rok 2008 je tato hranice 51.744 Kč), zálohy platit nemusíte. Pojištění doplatíte po podání Přehledu jen tehdy, pokud zisk stanovenou hranici překročí.
Pokud nemáte daleko do důchodu, vyplatí se vám přihlásit se k placení dobrovolně.

Dotaz: mám ČID  a mám 8 let do důchodu. Myslíte tím, že si mám platit měsíčně dobrovolné zálohy při vedlejší činnosti?  A co platba dobrovolná i nemocenského pojištění?
Co tím získám, když budu 8 let jedno nebo obě pojištění platit?
Děkuji Linda

Dotaz na srovnání:
mám ČID,nepodnikám, jsem na úřadě práce, z kterého nedostávám žádný příspěvek
Jaká by pro mě dobrovolným placením pojištění a i nemocenského z toho plynula výhoda?
Děkuji Linda
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
V čem je výhodné platit sociální pojištění dobrovolně?
« Odpověď #1 kdy: Červen 17, 2008 »

Zkoušet si 8 let předem vypočítat důchod je spíše hádáním z křišťálové koule, kdo ví, jak se budou v té době vypočítávat důchody. Informace o výpočtu důchodu v roce 2007 a o výpočtovém základu do roku 2016 najdete na stránkách ČSSZ:
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/vypocet-a-vyplata-duchodu/vypocet-a-vyplata-duchodu.htm
Také si tam přečtěte odpověď na dotaz:
Jsem OSVČ, jaká je výše minimálních měsíčních záloh, abych měla slušný důchod?
http://www.cssz.cz/templates/nejcastejsi-dotazy.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID=%7b23E80A60-3BA3-4EC3-93D2-9AB70C7C85EA%7d&NRORIGINALURL=%2fcz%2finformace%2fnejcastejsi-dotazy%2fnejcastejsi-dotazy-osvc%2ehtm&NRCACHEHINT=Guest#03
Já bych dobrovolně žádné pojistné neplatila.
Minimální pojistné pro OSVČ vedlejší je letos 7.659,- Kč (při celoročním podnikání) a navíc už není možné uplatnit pojistné jako výdaj na podnikání. To jsou peníze, které vydáte, ony se ztratí někde v systému důchodového pojištění a vy nevíte, zda z nich ještě někdy něco uvidíte. Raději bych si je uložila na penzijní připojištění se státním příspěvkem, tam mám daleko vyšší šanci, že mi zůstanou všechny a ještě něco navíc (pokud někdo nevytuneluje penzijní fond - stát za tyto fondy neručí).
Nemocenské pojištění se váže na výši záloh na důchodové pojištění, při nízkých zálohách se pak asi nedá mluvit o nemocenské, ale spíše o almužně.
Při evidenci na ÚP byste si mohla platit jen dobrovolné důchodové pojištění, bez nemocenského, ve výši 2.800,- Kč měsíčně.
Konkrétnější informace by vám určitě podala vaše OSSZ.

Při výpočtu důchodu bude určitě i v budoucnu hrát roli doba pojištění. Už jste si někdy požádala o informativní list důchodového pojištění?
IP zaznamenána
Stran: [1]