Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál 80%  (Přečteno 2497 krát)

BMW

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál 80%
« kdy: Březen 13, 2011 »

Dobrý den,

osobně se přiznám asi sem blbý nebo já nevím, ovšem mám dotaz. Chci začít podnikat vše ohledně vyřízení živnosti chápu, jenže když má živnost bude obsahovat slovo ,, řemeslná \" jelikož si chci vyřídit živnost na zámečnictví a vše kolem toho hlavně svařování kovů. Tak chci platit daně paušálně, jenže nechápu pořád ty procenta těch 80% !!! Můžete mi to prosím řádně vysvětlit co a jak to je a funguje ??? To jako budu platit 80% z výdělku ??? Tudíž z výdělku 100 000 kč budu platit daně 80% ? Což se mi nějak nezdá že bych ze 100 litrů platil 80 000 Kč na daních. Vážně prosím o řádné vysvětlení této situce, jelikož nikdo z rodiny nepodniká tak tomu taky nikdo nerozumí tak jako já a chci mít jasno předtím než si tu živnost vyřidím. Každopádně chápu, že pokud nechci být plátce DPH nesmím přesáhnout hranici 750 000 Kč. Děkuji za odpověď pro nás blbé co tomu vůbec nerozumíme. S pozdravem Lukáš
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Paušál 80%
« Odpověď #1 kdy: Březen 13, 2011 »

Jé, to byste se nedoplatil. 80% znamená, že si můžete z příjmů za celý rok uplatnit do výdajů 80%. Takže budete danit jen zbývajících 20%. To bude váš daňový základ, ze kterého zaplatíte daň z příjmů fyzických osob (ta je 15% z daňového základu, ale můžete uplatnit nezdanitelné částky a slevy na poplatníka, takže může být mnohem nižší). Dále budete z daňového základu (těch 20 %) platit sociální pojištění, které je ve výši 14,6% z daňového základu a dále zdravotní pojištění z rozdílu příjmů a výdajů (tedy taky těch 20%), a to je ve výši 6,75 rozdílu příjmů a výdajů.
IP zaznamenána

BMW

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál 80%
« Odpověď #2 kdy: Březen 13, 2011 »

Jé , to je ale fofr :-) děkuji moc za rady už je mi to jasné. Jinak zapoměl sem dopsat že by ta živnost byla vedlejší , jsem totiž zaměstnaný na HPP a ještě nějaký čas chci být zaměstnán na HPP do doby než si udělám jméno ve svém oboru a než budu mít nějaké stále zakázky a které se oplatí abych dělal sám na sebe a tudiž si platil sociální a zdravotní sám.Ale děkuji strašně moc.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Paušál 80%
« Odpověď #3 kdy: Březen 13, 2011 »

No tak u daně a zdravotního pojištění se pro vás nic nemění (jen nemáte povinnost u ZP minimálního pojistného). U sociálního pojištění, pokud nebudete mít daňový základ vyšší než přibližně 59 tisíc (částku přesně nevím, pro rok 2010 to bylo 56 901 Kč) tak nezaplatíte pojistné žádné - pokud přesáhnete tuto částku, tak by to byl otěch 14,6% - tato částka se snižuje, pokud jste nepodnikal celý rok.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál 80%
« Odpověď #4 kdy: Březen 13, 2011 »

Vůbec nevadí, že budete mít živnost jako vedlejší, i tak si můžete od příjmů odečíst 80% a zdaňovat jen zbývajících 20%.

Pokud nechcete být plátcem DPH, tak nesmíte přesáhnout hranici 1 mil. Kč, ale také nesmíte pořídit zboží z EU za víc než 326.000,- Kč, zboží se spotřební daní atd., více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace-povinna.php
Pozor na přijetí služby od plátce z EU, nebo naopak na poskytnutí některých služeb osobě povinné k dani (podnikatelskému subjektu) do EU. Tam se stáváte plátcem okamžitě, není žádná finanční hranice.
IP zaznamenána
Stran: [1]