Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: další výdaje na OA  (Přečteno 1503 krát)

choroba

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
další výdaje na OA
« kdy: Únor 24, 2011 »

Prosím o radu, do DP budu uvádět skutečné výdaje PHM u auta k podnikání. Mohu uvést i výdaje za opravy atd. když OA mám vypůjčený od soukromé osoby?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
další výdaje na OA
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2011 »

Pokud máte automobil bezplatně vypůjčený, tak můžete uplatnit ve výdajích NÁHRADU za spotřebované PHM. Daly by se obhájit výdaje na běžnou údržbu, oprava jen v případě, že jste na autě způsobil/a/ nějakou škodu.
IP zaznamenána

choroba

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
další výdaje na OA
« Odpověď #2 kdy: Únor 28, 2011 »

Milá paní Zdeno, děkuji Vám za rychlou odpověď. Bohužel jsem dotaz neupřesnila. Mám půjčený OA, ale musím za to zaplatit, tudíž OA v nájmu. Jak tedy v tomto případě mám správně postupovat?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
další výdaje na OA
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2011 »

Tak to je jiná:-)
U auta v nájmu můžete u výdajů za PHM a parkovné uplatňovat buď prokázané výdaje (vedete knihu jízd, schraňujete doklady o nákupu PHM), nebo paušální výdaj na dopravu (bez nutnosti vedení knihy jízd).
Do výdajů si dále uplatníte zaplacené nájemné a další výdaje, které jste povinna hradit podle nájemní smlouvy. Větší opravy by měl hradit majitel (kromě případů, kdy jste mu na autě způsobila škodu), běžné opravy a údržbu nájemce. Silniční daň a povinné ručení platí pronajímatel. Pokud se smluvně zavážete hradit havarijní pojištění, tak bude vaším daňovým výdajem.
IP zaznamenána

choroba

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
další výdaje na OA
« Odpověď #4 kdy: Březen 07, 2011 »

Milá paní Zdeno, velice Vám děkuji za odpověď. Ještě Vás chci požádat o radu. Jsem zaměstnaná a začala jsem podnikat od 1.3.2010, vložila jsem svůj OA do majetku, vedla knihu jízd, uschovala účtenky za nákup PHM. Bohužel kvůli poruše motoru OA jsem mohla používat OA jen v březnu, od dubna OA do konce roku v servisu. Chci v DP uvést skutečné výdaje, tudíž nákup PHM, zaplacenou silniční daň 1 měsíc, povinné ručení 1 měsíc, dálniční známku 1 měsíc nebo vše mám pokrátit jinak, když jsem měla OA i pro soukromé účely? A důležité co nevím, jak s odpisem? Děkuji Vám Petra.
IP zaznamenána
Stran: [1]