Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyúčtování srážkové daně / Vyúčtování ze závislé činnosti?  (Přečteno 8301 krát)

MonikaHa

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 107

Dobrý den, zaměstnavatel měl v r. 2010 zaměstnance na DPP s odměnou nad 5.000,- kč, NEpodepsal Prohlášení poplatníka. Daň odváděl na účet 713-... jako zálohy. Do jakého formuláře by měl zaměstnavatel tyto příjmy uvést? Do Vyúčtování srážkové daně nebo do Vyúčtování daně za závislé činnosti? Děkuji za radu.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Příjmy nad 5 tisíc z dohody měly být daněny zálohovou daní, tak do formuláře vyúčtování zálohové daně. Jana
IP zaznamenána

Katarina58

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobry den,

chcela by som sa informovat, ci ako zivnostnik mozem podpisat s niekym dohodu o provedeni prace. Co v pripade, ak mu budem mesacne platit mzdu 10 000?(pri zachovani toho, ze odpracuje maximalne 150 hodin za rok) Zdanim ju 15% zalohovou danou, ktoru odvediem na prislusny urad, ak som to spravne pochopila. On bude ale nuteny v breznu podat danove priznanie? Nemam v tom celkom jasno, preto by som Vam bola velmi vdacna za Vase rady.
Prajem prijemny den. S pozdravom Duricova
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Můžete uzavřít dohodu o provedení práce. Zaregistrujte se na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti. Pokud vám zaměstnanec nepodepíše prohlášení k dani (v jednom měsíci může mít podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele), tak budete odměnu do 5 tis. Kč měsíčně danit srážkovou daní a odměnu nad 5 tis. Kč zálohovou daní. Při podepsaném prohlášení zdaníte jakkoliv vysokou odměnu zálohovou daní.
Pokud bude mít zaměstnanec v jednom měsíci dva příjmy zdaněné zálohovou daní (například mzdu od jiného zaměstnavatele a odměnu za DoPP od vás), tak bude muset po skončení roku podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

tomashrubon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobrý den,
chtěl jsem Vás poprosit o radu. V tomto roce bych rád zaměstnal několik brigádníků na Dohodu o provedení práce. Už jsem se přihlásil na FÚ na placení daně z příjmu fyzických osob vybírané srážkou. Tam mi řekli, že mám platit 15% daň z částky kterou jim zaplatím vždy do konce příštího měsíce. Doufám, že příliš neobtěžuji, ale úplně jsem všechno nepochopil.

Musím vést všem zaměstnancům mzdové listy?
Zaměstnávám i studenty i lidi, kteří už normálně pracují - má tato dohoda vliv na to, že by museli nějakým způsobem předělávat své daňové přiznání na konci roku?
Musím opravdu mzdové listy uchovávat 30 let?
Musím se přihlásit na placení i zálohové i srážkové daně?
A kromě toho, že každý měsíc zaplatím srážkovou daň a na konci roku podám přehled, mám ještě nějaké povinnosti?

Nikdo z nich mi nepodepíše prohlášení a nikdo z nich si nevydělá více než 5 tisíc korun za měsíc.

Jsem z toho úplně ztracený, moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Jestliže nikdo z nich nevydělá více než 5.000,- Kč měsíčně a nikdo nepodepíše prohlášení, tak stačí registrace ke srážkové dani. Dohodáři nebudou mít žádné další povinnosti ohledně daňového přiznání. Mzdové listy by měly být vedené i u dohod o provedení práce a měly by se uchovávat 30 let. Je otázkou, zda je někdy někdo bude kontrolovat, silně o tom pochybuji. Během roku jen odvádíte srážkovou daň (vždy do konce měsíce následujícího po výplatě), do konce dubna 2012 odevzdáte vyúčtování daně (žlutý dvoulist) a to je všechno.
IP zaznamenána

tomashrubon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Dobrý večer,
když se tedy v dohodě domluvíme na jednorázové výplatě za celé prázdniny v září, tak zaplatím tuto daň do konce října a to je vše?
Mockrát děkuju za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud jednorázová výplata nepřesáhne 5.000,- Kč. Kč, tak ano. Při vyšší odměně byste odvedl zálohovou daň.
IP zaznamenána

tomashrubon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Luke002

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

k tomuto tématu bych měl také dotaz. Zaměstnávám 2 osoby, osoba A podepsala prohlášení a vydělá si nad 5.000,-, osoba B nepodepsala prohlášení a vydělá si pod 5.000,-. Za osobu A odvádím zálohy a provedu Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti a za osobu B odvádím srážkovou daň a provedu Vyúčtování srážkové daně. A nyní dotaz:
Ve formuláři na Vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti v bodu 05 Počet zaměstnanců (a v příloze č. 1) mám uvádět oba zaměstnance, i když za toho druhého odvádím srážkovou daň, nebo když je to formulář na Zálohovou daň, tak uvádět, že zaměstnávám pouze jediného zaměstnance?
Ani jedna z možností moc nedává smysl :-(
Děkuji za radu
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719

Dobrý den,

měli by být uvedeni oba zaměstnanci, jelikož jim vedete mzdové listy a počet zaměstnanců se vykazuje podle počtu mzdových listů. Ve vyúčtování
srážkové dani není bod, kde by se počet zaměstnanců vykazoval.

Taky mi to nedává moc smysl.
IP zaznamenána
Stran: [1]