Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Vyřazení auta z obchodního majetku v daňové evidenci u plátce DPH  (Přečteno 18771 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Jen změny.
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34

Ještě by mne zajímalo, jestli by se DPH muselo odvádět, kdyby auto bylo zcela odepsáno. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
IP zaznamenána

Kanec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34

A dá se tomu nějakým způsobem vyhnout?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud jste si uplatnili nárok na odpočet daně, tak se při vyřazení majetku do osobního užívání, při jeho darování (odvod z ceny obvyklé) nebo při jeho prodeji (odvod z ceny prodejní) nevyhnete.
IP zaznamenána

ivo.galousek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Téma : silniční daň

Okruh plátců je jasný ze zákona.
Co ale nenacházím, je definice, kdy nejsem jako OSVČ a majitel vozidla podléhající SiD
povinen platit tuto daň.

Obecně mám vozidlo zařažené do obchodního majetku, ale z důvodu operace a následné
půlroční rehabilitace nebylo vozidla použito pro podnikatelské ani jiné účely.
Stálo v garážio. SPZ jsem do depozita nepředal.

Mám anebo nemám povinnost zaplatit SiD za dobu, kdy jsem prokazatelně vozidlo nepoužíval ?

Děkuji,

Ivo
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud jde o vozidlo určené výlučně k přepravě nákladů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, pak platíte SD i v případě, že vozidlo nebylo používáno k podnikání.
IP zaznamenána

ivo.galousek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Jedná se osobní automobil. Nicméně po dobu nemoci nebylo (nemohlo být) používáno.
Pokud Vám dobře rozumím, tak důvodem platby SD je pouhé zařazení vozidla do obchodního majetku a to
nezávisle na tom, jestli se vozidlo používalo ?
A co uložení SPZ do depozita ?Ani toto není důvod pro \"neplacení\" SiD?

IG
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Zřejmě si nerozumíme:-)
U vozidel, určených výlučně k přepravě nákladů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny rozhoduje zařazení do obchodního majetku. Pokud plátce nechce platit SD, tak buď vyřadí vozidlo z OM (plátce DPH musí vzít v úvahu ustanovení § 13/4 ZDPH), nebo uloží registrační značky do depozita.

U ostatních vozidel rozhoduje jejich používání k podnikání. Za měsíce, ve kterých osobní auto nebylo ani jednou použito k podnikání, nemusíte platit silniční daň.
IP zaznamenána

ivo.galousek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Děkuji paní Zdeno,
poslední Vaše věta je to, oč tu běželo.

Omlouvám se ne zcela srozumitelný dotaz.

IG
IP zaznamenána

Myšínek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Dobrý večer Zdeni,

       chtěla bych Vás poprosit o radu. Podnikatel FO,plátce DPH, vede daňovou evidenci a zařadil do OM OA, které si pořídil ( 7/2009) na základě úvěru od leas. společnosti (úvěr končí 12/2013). Uplatnil odpočet DPH na vstupu a nyní se rozhodl, že OA prodá.

1) Při prodeji vyřadím OA z OM a zůstatkovou cenu si dám do nákladů?
2) Dále při prodeji odvede DPH z ceny obvyklé - to je mi jasné
3) Základ daně bude podléhat DP podle §7? Je nějaká lhůta po kterou nesmí auto prodat, nebo tak něco?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer.

Pokud auto prodá z OM, tak odvede DPH z prodejní ceny. Zůstatková cena bude výdajem na dosažení příjmů (v roce prodeje možno uplatnit 50% ročního odpisu). Případný zisk z prodeje bude podléhat zdanění podle § 7 ZDP a vstoupí i do vyměřovacích základů pro výpočet ZP a SP. Může prodat kdykoliv.

Pokud auto vyřadí z OM do osobního užívání, tak při vyřazení odvede DPH z ceny obvyklé. Následný prodej už nebude zatěžovat daní z přidané hodnoty, auto nebude prodávat v rámci ekonomické činnosti, ale jako soukromý majetek. Prodej v období 5 let od vyřazení z OM podléhá dani z příjmů, příjem podle § 10 ZDP. Zůstatkovou cenu uplatní jako výdaj. Zisk z prodeje nepodléhá pojistnému. Pokud by výsledkem prodeje byla ztráta, tak je lepší zdanit v § 7 ZDP, v § 10 nelze vyčíslit ztrátu, výdaje se uplatňují maximálně do výše příjmů.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]