Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ + zaměstnání  (Přečteno 1256 krát)

rena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + zaměstnání
« kdy: Březen 02, 2011 »

Dobrý den,chtěla by jsem se optat.
Podnikám již od roku 1997 a teď mám možnost se nechat zaměstnat,ale nechci živnost rušit(chtěla by jsem mít živnost jako vedlejší příjem)?
Vím že tuto skutečnost musím nahlásit na ŽU,ale chci se zeptat jak budu platit zálohy na SP a ZP.
Budu mít zálohy stejné jak doteď a nebo jakmile budou mít nahlášenou živnost jako vedlejšák mohu platit nižžší zálohy?
děkuji za odpověď
IP zaznamenána

bart.homer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
OSVČ + zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2011 »

Dobrý den a já k tomuto tématu připojím další dotaz. Od nového roku pro nás stát přichystal novinky ve formě nemocenského pojištění.

Jsem OSVČ od minulého roku. K nemocenskému pojištění jsem se tehdá přihlásil dobrovolně a platil ho v minimální výši jen po dobu, kdy jsem byl OSVČ hlavní. Nyní jsem více jak půl roku OSVČ vedlejší, protože jsem zároveň zaměstnán a tudíž si již nemocenské pojištění neplatím, protože alespoň bylo dobrovolné. V jaké pozici jsem nyní díky té novince od ledna 2011 ??? Mám povinnost platit zálohy na pojistné ve výši 1.807 Kč/měsíčně a budu brán jako OSVČ hlavní a nebo ne ???

Děkuji za odpověď.


EDIT: Přihodím sem k tomu ještě jeden dotaz, ať zbytečně nezakládám někde jinde něco dalšího. Vyplnil jsem teď přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ a protože jsem byl zaměstnancem a zároveň OSVČ vedlejší, nedosáhl jsem patřičné rozhodné částky za rok 2010. Měl bych se tedy přihlásit k placení důchodového pojištění ???
Je tam napsáno, že když dosáhnu rozhodné částky, tak musím povinně platit důch. pojištění. A když jsem za minulý rok nedosáhl rozhodné částky, což jsem nedosáhl, tak na druhé straně v tabulce č. 8 mám možnost se k tomu přihlásit také...
Tudíž to vidím jako bezvýchodnou situaci a musím se k tomu přihlásit, tak jako tak ???

Děkuji mnohokráte za odpovědi a přeji příjemný zbytek dne.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ + zaměstnání
« Odpověď #2 kdy: Březen 03, 2011 »

Pokud neplatíte nemocenské pojištění, tak můžete být i nadále OSVČ vedlejší. Nemocenské pojištění, ke kterému jste se původně přihlásil, už zřejmě zaniklo z důvodu neplacení pojistného (ověřte na OSSZ).
IP zaznamenána
Stran: [1]