Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Doplatek sociálního pojištění?  (Přečteno 1662 krát)

Keert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Doplatek sociálního pojištění?
« kdy: Únor 22, 2011 »

Dobrý den,

prosím o radu.

Pokud jsem za rok 2009 podal přehled pro sociální v únoru 2010, musel jsem zaplatit za leden ještě nížší zálohu v celkové výši 1720 kč. Na další měsíce roku 2010 už 1731 kč.

V přehledu za rok 2010 mi však vychází nedoplatek na sociálním 11 kč. Právě o tu sníženou sazbu za první měsíc. Je to správně nebo mám někde chybu? Pokud se to musí na konci roku doplácet, proč se zvýšené (minimální) zálohy neplatí už za leden, ale až po podání přehledu...:/ Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního pojištění?
« Odpověď #1 kdy: Únor 23, 2011 »

Je to tak správně, doplácíte dlužné pojistné. V přehledu vypočítáváte roční pojistné, které musí být odvedeno alespoň z minimálního vyměřovacího základu, platného pro příslušný rok. V lednu jste platil pouze ZÁLOHU na pojistné, která mohla (a měla) být podle zákona o pojistném až do měsíce podání přehledu nižší, než záloha vypočítaná z min.vyměř. základu.
IP zaznamenána

Keert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Doplatek sociálního pojištění?
« Odpověď #2 kdy: Únor 24, 2011 »

Děkuji za informace. Já jsem totiž tu první lednovou platbu roku 2010 provedl nesprávně už ve vyšší částce tedy 1731 namísto správných 1720. Sociálka mi tedy těch 11 korun přesouvala na další měsíce a v zaslaném předpisu plateb (který jsem obdžel nedávno poštou za ten rok 2010) těch 11 korun navíc vůbec není (lednová platba je tam 1720). Tzn. celkem podle jejich rozpisu uhrazeno na zálohách DP za rok 2010 je 20761 kč. Do přehledu pro sociální jsem tedy uvedl stejnou částku jako na rozpisu (20761) od OSSZ, který mi poslali a tím pádem vznikl 11 kč nedoplatek (který tam ale mám uhrazený tou lednovou chybnou platbou). Včera jsem byl odevzdat ten přehled s 11 korunovým nedoplatkem a když jsem se ptal co s těmi 11 korunami tak mi řekli, že to mám v pořádku nemám nic doplácet. Původně jsem si myslel, že nemůžou použít nesprávný přeplatek na úhradu nedoplatku a těch 11 korun se mi přesune třeba na leden 2011 (na další měsíc). Ale jak to tak vypadá, tak to použili na úhradu těch 11 korun, které mi tam podle rozpisu scházely. Je to možné?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Doplatek sociálního pojištění?
« Odpověď #3 kdy: Únor 25, 2011 »

Ano, je to možné. Přeplatek přesunuli do lednové zálohy a odtud si jej vezmou na úhradu nedoplatku roku 2010 (§ 22a zákona o pojistném).

Letos už je to zase jinak, lednovou zálohu můžete zaplatit ve výši 1.807,- Kč a oni vám ji celou započítají do ledna bez ohledu na předpis.
IP zaznamenána
Stran: [1]