Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ mateřská od 1.1.2011 změna  (Přečteno 1650 krát)

zoubkova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
OSVČ mateřská od 1.1.2011 změna
« kdy: Únor 24, 2011 »

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, kdo má s tím zkušenost. Od 1.1.2011 je změna, uz si holky jako OSVČ nemůžou platit vyšší částku na nemocenskou, aby se jim pak počítala vyšší mateřská jako to bylo v minulosti aniž by si i s tím nezvýšily platbu na důchodové poj. Někde jsem vyčetla, že ta částka nemocenské k minimální částce na důchodové je max. 137 Kč. Mám kamarádku kadeřnici a je ráda,že po zaplacení nájmu a minimálních dávek na pojištění se tak tak uživí. Nmůže si dovolit platit víc, teď se chtějí začít snažit o miminko. Nevíte někdo, kolik by měla výši té mateřské, kdyby si platila těch 137 Kč? Neexistuje nějaká kalkulačka pro OSVČ, která by počítala výši té dávky v nemoci či na mateřské při jednotlivé platbě. Třeba když si platí člověk to minimum 92Kč 12 měsíců, kolik pak má tu nemocenskou? Moc děkuji za odpověď
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSVČ mateřská od 1.1.2011 změna
« Odpověď #1 kdy: Únor 24, 2011 »

Dobrý den, pokusím se o odpověď. Pokud si bude osvč platit nemocenské Kč 92,- měsíčně, bude její vyměřovací základ pro výpočet nemocnské
92/0,023 = 4.000,-= měsíční základ, vynásobíme 12 = 48.000 - roční vyměřovací základ, ten vydělíme 365 abycho získali denní vyměř základ,
= 131,50. Následně se DVZ redukuje, tento DVZ nepřekročil první hranici, započítá se ve výši 90%, tj 118, 35. Od 21. dne nemoci obdrží tato osoba 60% z redukovaného DVZ, tj 71,- korun na den nemoci. Snad je to správně, snad jsem Vám krapet pomohla. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]