Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výdaje na PHM  (Přečteno 1821 krát)

Andysek2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Výdaje na PHM
« kdy: Únor 22, 2011 »

Dobrý večer, mám dotaz k autu nezařazenému do OM. Mohu si uplatnit základní náhradu a výdaje za PHM uplatnit doložením účtenek z benzinky? Nebo musím také uplatnit náhradu za PHM dle příslušného zákona?
A silniční daň si mohu uplatnit jako výdaj, pokud uplatňuji základní náhradu, nebo pokud uplatním paušál (5.000,-/měsíc) a nebo pouze pokud mám auto v OM?
Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Výdaje na PHM
« Odpověď #1 kdy: Únor 23, 2011 »

Pokud jde o vaše vlastní auto nezařazené do OM (neměl jste je zařazeno v OM ani v minulosti), tak si můžete uplatnit základní sazbu náhrady a náhradu za spotřebované PHM. Spotřebu PHM zjistíte z technického průkazu. Cenu PHM můžete prokázat dokladem o nákupu PHM. Silniční daň je výdajem na dosažení příjmů a je jedno, jakým způsobem uplatňujete výdaje na pracovní cesty.
IP zaznamenána

Andysek2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Výdaje na PHM
« Odpověď #2 kdy: Únor 25, 2011 »

Jestli to tedy chápu správně: Mám tu doklady za nákup PHM v celkové hodnotě cca 50tis. Sečtu si objem čerpaných hmot, z toho si vypočítám aritmetickým průměrem průměrnou cenu 1l nafty a podle údajů v TP vozu vypočítám náhradu za spotřebované PHM?
Druhou možností je tedy použít průměrnou cenu 27,20Kč/l. Je to tak?
A ještě dotaz: není-li auto zařazeno do OM, mohu uplatnit výdaje na mytí, autopotahy, parkovné, autolékárničku, náhr. žárovku, nemrznoucí kapalinu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Výdaje na PHM
« Odpověď #3 kdy: Únor 27, 2011 »

Pro výpočet náhrad použijete buď vyhlášenou cenu, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

nebo cenu prokázanou. Druhá možnost je samozřejmě pracnější. Nemůžete spočítat průměrnou cenu z hromádky dokladů o nákupu PHM. Na určitý počet kilometrů máte nakoupeny PHM v ceně x Kč za 1 l, další kilometry už jste spotřebovávali PHM v jiné ceně.

U auta  nezařazeného do OM bych z vyjmenovaných výdajů uplatnila jen parkovné při pracovních cestách.
IP zaznamenána
Stran: [1]