Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH  (Přečteno 2389 krát)

lanocel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH
« kdy: Únor 02, 2011 »

Dobrý den,

mám na Vás dva dotazy:

1) převzala jsem účetnictví (firma-s.r.o.-měsíční plátce DPH) a po kontrole jsem zjistila, že v 05/2010 a 11/2010 bylo na DPH zaplaceno víc než mělo. Jedná se zdan.plnění přijatá, tudíž měli ponížit daňovou povinnost v daných měsících. Podle všeho chyba nastala v nesprávném uvedení kódu v programu a proto se DPH nezahrnulo do daňového přiznání. Vím, že odpočet DPH je právo a né povinnost firmy, ovšem zajímá mne, jestli musím podávat dodatečné daň.přiznání (názory se různí), resp. pokud to jde do účetnictví zaúčtovat tak (bez dodatečného daň.přiznání), aby s tím neměl FÚ problém, byla bych za to moc ráda. Jedná se totiž o částku 600,-- (za obě přijatá zdan.plnění) a podle mne by bylo asi snadnější to vyřešit proúčtováním.

2) DPH za 12/2010 je již vyměřeno a zaplaceno, ovšem dostala jsem ještě doklad, který patří do 12/2010 (opět částka celkem jen na 280Kč). Mohu doklad zpětně jen zaúčtovat, aby neovlivnil DPH? Než podávat dodatečné daňové přiznání atd.?

Doufám, že otázky jsou aspoň trochu srozumitelné a předem moc děkuji za odpověď.

N.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2011 »

1) Nárok na odpočet DPH můžete uplatnit v ŘÁDNÉM daňovém přiznání do 3 let od DUZP. Pouze pokud máte povinnost používat krátící koeficient, tak musíte uplatnit nejpozději do konce kalendářního roku, pozdější uplatnění je možné na základě dodatečného daňového přiznání. Uplatnění nároku na odpočet je právo, nikoliv povinnost, můžete zaúčtovat celou fakturovanou částku do nákladů a DPH se nezabývat.

2) Pokud nekrátíte koeficientem, tak můžete uplatnit nárok na odpočet až v roce 2011 bez povinnosti podávat dodatečné přiznání k DPH (náklad bude v 2010). Samozřejmě můžete celý doklad zaúčtovat do nákladů roku 2010 a neuplatňovat nárok na odpočet DPH.
IP zaznamenána

vena28

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2011 »

Dobrý den,prosím Vás,jsem praktický lékař,založil jsem ordinaci s r.o. Musím být plátcem DPH?Vztahuje se hranice obratu 1mil. i na tuto ordinaci?Musím vést daňové účetnictví( podvojné)Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2011 »

Zdravotnické služby jsou osvobozené od DPH, nezahrnují se do obratu pro povinné plátcovství. Pokud budete poskytovat pouze zdravotnické služby, tak se nestanete (dokonce se nemůžete stát) plátcem DPH ani při obratu nad 1 mil. Kč.
Musíte vést podvojné účetnictví.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
DPH
« Odpověď #4 kdy: Únor 18, 2011 »

Mohla bych se ještě zeptat: FO mi dala doklad z roku 2010 až nyní, do DPFO jsem ho dala do roku 2010,v plné výši, t.j. včetně DPH. Vrácení DPH jsem ale nenárokovala, jelikož jsem to už dostala až po odevzdání DP.  ale měla jsem za to, že v roce 2011 si již DPH nárokovat z dokladu roku 2010 nemůžu. Podle Vaší výše uvedené odpovědi je  to jinak. Takže tento doklad  je zaúčtován v roce 2010, bez nároku na uplatnění DPH na vstupu, pouze celý zaúčtovaný do nákladů. tedy včetně DPH. Můžu v roce 2011 tento samý doklad zaúčtovat s tím, že bych si pouze nárokovala DPH?Pak by  došlo k tomu, že jednou jsem to měla již ve V roku 2010 a  v roce 2011 by mi to bylo vráceno? Bylo by to 2 x zvýhodněno.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH
« Odpověď #5 kdy: Únor 19, 2011 »

Pokud byste chtěla uplatnit nárok na odpočet DPH, tak byste musela podat opravné přiznání k dani z příjmů za rok 2010. Jinak by bylo uplatněno 2x _ jednou v nákladech roku 2010 a podruhé v odpočtu DPH v roce 2011.
IP zaznamenána
Stran: [1]