Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: prodej pozemku do daňového přiznání  (Přečteno 1573 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
prodej pozemku do daňového přiznání
« kdy: Únor 20, 2011 »

Dobrý den, před nějakým časem jsem se tady na fóru informovala jak zdanit prodej pozemku, který jsme s manželem prodali (měli jsme ho ve společném vlastnictví) a který jsme nevlastnily 5 let. Dostala jsem odpověď avšak nedávno jsem mluvila se známou, která pracuje jako účetní a ta mi poradila, že když jsme pozemek, který jsme prodali, vlastnily s manželem, tak že můžeme zdanit každý půlku ceny.
Částka o které se bavíme je 300.000 korun (rozdíl mezi cenou pozemku při pořízení a cenou za kterou jsme pozemek prodali).
Takže já 150.000 a manžel 150.000. Že tím můžeme na daních ušetřit, protože manžel je OSVČ a já jsem na mateřské. Já pobírám pouze rodičovský příspěvek a ten je sociální dávkou, takže se do příjmů nepočítá. Tudíž ze 150.000 korun po odpočtu slevy na poplatníka by my vyšla daň veškerá žádná a manželovy by se o 150.000 vlastně snížil základ daně. Protože teď vlastně počítáme s tím, že do základu daně dáme celou částku 300.000 korun.
Moc prosím někoho o radu, daně platíme jak se patří a manželovo účetnictví vedeme také pořádně bez \"podvodů a černoty\" a neradi bychom udělali nějakou \"botu\".
Děkuji moc   Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
prodej pozemku do daňového přiznání
« Odpověď #1 kdy: Únor 20, 2011 »

Předpokládám, že pozemek nebyl ve spoluvlastnictví, nýbrž byl součástí společného jmění manželů (dříve bezpodílové spoluvlastnictví manželů).
Příjmy z prodeje majetku, který je ve společném jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich _ vizte § 10, odst. 2 zákona o daních z příjmů.

Ale i kdyby bylo možné, abyste zdaňoval každý polovinu, tak by to pro vás nebylo nijak výhodné. Vám by sice vyšla daň veškerá žádná, ale měla byste vlastní příjmy, takže by si manžel nemohl uplatnit slevu na dani na vyživovanou manželku. Manžel by měl základ daně nižší o 150 tisíc, tím pádem by ušetřil na dani 22.500,- Kč, ale zároveň by ztratil možnost slevy na dani 24.840,- Kč (předpokládám, že jde o rok 2010).
IP zaznamenána
Stran: [1]