Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce  (Přečteno 4417 krát)

Samajka4

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

do půlky ledna jsem byla OSVČ,od druhé poloviny ledna jsem byla na úřadu práce,od května jsem zaměstnanec,od září mám OSVČ jako vedlejší činost. Jak mám vyplnit přehled  na OSSZ A na zdravotní pojišťovnu. Nevím si rady s tím lednem.Děkuji
IP zaznamenána

zoubkova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #1 kdy: Únor 24, 2011 »

V přehledu pro OSSZ a VZP napíšete leden jako hlavní činnost OSVČ - protože pokud podnikáte jen část měsíce, tak se to bere automaticky jako celý měsíc, takže leden berete jako, že jste podnikala, i když to nebylo celý měsíc, to celé minimum na ten leden prostě zaplatit musíte.
IP zaznamenána

Miskulik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #2 kdy: Březen 11, 2011 »

Dobrý den,
rok 2010 jsem od 1.1-3.1 byl vedený na úřadě práce od 4.1 do 22.1 jsem pracoval na HPP a od 23.1-28.2.2010 jsem byl opět vedený na úřadě prace a teď nevím jak to mam vykázat u zdravotní pojišťovny a také na ČSSZ.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #3 kdy: Březen 11, 2011 »

Zdravotní pojišťovně a ČSSZ vykazujete jen příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a měsíce, kdy jste byl osobou samostatně výdělečně činnou, příjmy ze zaměstnání nebo z úřadu práce je nezajímají.
IP zaznamenána

nascakova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2011 »

Dobrý den,

mám klienta, který byl  od 1.1.2010-31.7.2010 veden na úřadu práce. Od 1.9.2010 má nahlášenou živnost, ale faktury za své služby má vystavené již v srpnu. Živnost nahlásil u úřadů o měsíc později. Jde mi o srpen, jak to vykázat v přehledech na CSSZ a VZP?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #5 kdy: Březen 31, 2011 »

ČSSZ ani ZP nebudou zkoumat, kdy vystavil faktury. Pokud jste příjem z těchto faktur vykázala v daňovém přiznání jako příjmy z podnikání či jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů, tak je uveďte i do přehledů. Jak si vyřešil zdravotní pojištění za srpen?
IP zaznamenána

nascakova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #6 kdy: Březen 31, 2011 »

do daňového přiznání jsem zahrnula všechny faktury. Srpen u VZP neřešil a nemá zaplaceno. Jde mi spíše o to, že od počtu měsíců se u ZP odvíjí výpočet pojištění a počet měsíců je tedy hodně důležitý. já jsem vyplnila do přehledů 5 měsíců (včetně srpna). Jak by se řešila situace, kdyby VZP stanovila jiný počet měsíců a přehledy by byly špatně? Vznikne nějaký postih pro mého klienta?Ještě jednou děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #7 kdy: Březen 31, 2011 »

Pokud začal podnikat až od září a v srpnu nebyl ani 1 den evidován na ÚP, tak se měl hlásit u VZP a měl zaplatit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč. Jestliže pojistné nezaplatil, tak je dlužníkem a VZP mu napočítá penále ve výši 0,05% z dlužné částky za každý den prodlení. VZP zřejmě přijme počet měsíců podle přehledu, penále vypočítá z vyšší částky 1.601,- (minimální záloha pro OSVČ) a tím to skončí.
IP zaznamenána

keleška

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #8 kdy: Duben 01, 2011 »

Dobrý den, do 31.3.2011 jsem pracovala jako obchodní zástupkyně na ŽL, od 1.4. jsem bez zaměstnání, ŽL stále mám. Ráda bych ho pozastavila - vzhledem k tomu, že 31.3. nebyl úřední den, nestihla jsem to tedy již v březnu, musím tam v pondělí 4.4. Zajímalo by mne, jestli mi živnostenský úřad pozastaví živnost k 31.3. (tedy zpětně) nebo až od 4.4., jde mi o to jestli musím ještě za duben platit zálohy na ZP a SP. Děkuji za odpověď a přeji krásný den, Lucie Keleši
IP zaznamenána

keleška

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #9 kdy: Duben 01, 2011 »

Dobrý den, ještě jeden dotaz prosím :) - pokud si nechám běžet živnostenský list a najdu si klasické zaměstnání jako zaměstnanec, jak je to se zálohami na ZP a SP? Děkuji a přeji krásný den, Lucie Keleši
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
osvč,zaměstnanec a vedena na úřadu práce
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2011 »

Do 8. 4.2011 oznamte své zdravotní pojišťovně a na OSSZ, že jste k 31.3. přerušila výkon samostatné výdělečné činnosti a to stačí. Na ŽÚ už se nemusí přerušení oznamovat, stejně by Vám to nepřerušili se zpětnou platností.

Pokud nejste státním pojištěncem (přerušíte podnikání a nebudete mít žádné příjmy), tak budete z hlediska ZP osobou bez zdanitelných příjmů a budete platit pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně.

Pokud se stanete zaměstnancem a obnovíte činnost (opět stačí oznámit jen pojišťovnám), tak nebudete platit zálohy na ZP. Ohledně záloh na SP se poraďte na OSSZ. Placení a výše záloh bude záviset na údajích z posledního odevzdaného přehledu o příjmech a výdajích.
IP zaznamenána
Stran: [1]