Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Penzijní pojištění - převod na novou smlouvu + jednorázové vyrovnání  (Přečteno 1256 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Dobrý večer, mám dotaz. Naprosto náhodou jsme doma narazily na problém s penzijním pojištěním.
Naše babi měla uzavřené penzijní pojištění někdy \"hodně dávno\". Nejdříve jej měla uzavřené u nějaké Vojenské pojišťovny to pak přešlo k Winterturu a po té jej uzavřela u AXA.

U AXA pojišťovny \"penzijko\" uzavřela k 1.2.2000. Uplatňovala snížení daní. V roce 2007 prodělala operaci páteře a dostala na dva roky plný invalidní důchod. V roce 2008  ji \"nějaká paní\" z pojišťovny, která jí navštívila poradila, aby stávající smlouvu ukončila a uzavřela novou. Babička se přikývla.
Takže ke 30.6.2008 ukončila pojistnou smlouvu a u téže pojišťovny (AXA) uzavřela novou. Na tu novou jí pojišťovna převedla 30.000 kč z té původní smlouvy a zbytek jí vyplatila (71.535 kč).

Na papírech o ukončení první pojistné smlouvy není, alespoň pro nás jasné, zda musí babička dodanit částku za snižování základu daně v minulých letech. Částka 71.535 je nazvaná jako jednorázové vyrovnání místo starobní penze. Měla bych podotknout, že babičce 55 let (v době ukončení smlouvy jí bylo 53).
Je mi jasné že se jedná o starý rest, ale myslím, že je lepší problémy řešit později než nikdy.
Děkuji za odpověď            Alena
IP zaznamenána

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92

pokud původní smlouvu uzavřela u VPF, tak tento fond koupila Winteeertur a následně AXA , to znamená,že se původní podmínky smlouvy nerušily, ale jelikož je následně koupily výše uvedené pojišťovny, tak  zřejmě musely klientům  zaslat nějaké  oznámení o jejich vlastnictví určitě s tím, že původní smlouvy nadále platí a to znam. 5 let a výplata nejdříve v 50 letech.  každý klient měl po ukončení smlouvy právo na to , aby se rozhodl zda-li chce jednorázové vyrovnání nebo  výplatu starobní penze. podle toho jak uvádíte došlo k jedniorázovému vyrovnání a to znamená, že nedošlo k předčasnému zrušení smlouvy.  Zkuste se ještě podívat, zda-li  u jednorázového vyrovnání  byly vyplaceny státní příspěvky. Jestliže vyplaceny byly znamená to, že smlouva byla řádně ukončena   a babička nebude mít žádné závazky u FÚ
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď. Jukla jsem na ten papír od pojišťovny a ano byly vyplaceny státní příspěvky. Babičce se velice ulevilo, když jsem jí přečetla Vaši odpověď. Děkuji Alena
IP zaznamenána
Stran: [1]