Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání  (Přečteno 4919 krát)

Martina

  • Host

Dobrý den, uplatňuji výdaje %, ČSSZ mi vrátila přeplatek za zálohy na pojistném. Kam se tyto příjmy uvádí v daňovém přiznání za rok 2007? Chtěla jsem to dát mezi ostatní příjmy, ale nenašla jsem vhodný druh příjmu podle § 10 odst.1 (viz příloha 2 DP). Můžete mi prosím poradit? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Vrácený přeplatek pojistného můžete uvést v daňovém přiznání:

1. jako příjem z podnikání podle § 7 (pojistné povinně platíte proto, že podnikáte, v předchozích obdobích bylo uplatňováno jako výdaj na podnikání, nyní je příjmem z podnikání). Pokud vrácené pojistné připočítáte k příjmům na řádku 102, tak si i z něho uplatníte procento výdajů na řádku 102

2. nebo můžete snížit výdaje - tedy zaplacené zálohy, které uvádíte na řádku 103.

Preferuji druhý způsob i když je daňově nevýhodnější.
IP zaznamenána

Pavla

  • Host

Dobrý den, manžel v r.2006 měl zaměstnání i podnikal, vznikl mu pak přeplatek daně cca 20tis, vedu mu daňovou evidenci a za rok 2007 už měl příjmy pouze z podnikání. Tento přeplatek daně se zapisuje do příjmů? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Vrácený přeplatek daně není předmětem daně z příjmů (můžete zapsat do příjmů, ale do nedaňových).
IP zaznamenána

Pavla

  • Host

Citace: Zdena
Vrácený přeplatek daně není předmětem daně z příjmů (můžete zapsat do příjmů, ale do nedaňových).
Děkuji Vám za odpověď, takže, když ten přeplatek ale nebudu v té evidenci mít, tak se nic nestane??
IP zaznamenána

Pavla

  • Host

A ještě prosím jeden dotaz, někde jsem se tu dočetla, že snad nemusím jako malý podnikatel mít běžný účet a že mohu přijímat platby na účet osobní(sporožírový)?? V tom případě bych do daňové evidence psala pouze ty položky, které se týkají podnikání ?? A co poplatky na tom účtu, mohla bych je počítat do výdajů?? Byla bych moc ráda za vysvětlení.Děkuji
IP zaznamenána

petra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Citace: Pavla
A ještě prosím jeden dotaz, někde jsem se tu dočetla, že snad nemusím jako malý podnikatel mít běžný účet a že mohu přijímat platby na účet osobní(sporožírový)?? V tom případě bych do daňové evidence psala pouze ty položky, které se týkají podnikání ?? A co poplatky na tom účtu, mohla bych je počítat do výdajů?? Byla bych moc ráda za vysvětlení.Děkuji
Je možné používat k podnikání soukromý účet. V tom případě si ale nemůžete dát do daňově uznatelných nákladů poplatky na tomto účtu.
IP zaznamenána

makuba

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, uplatňuji pro daň z příjmů výdaje procentní částkou. Dává se v tomto případě vrácený přeplatek sociálního a zdravotního pojištění do příjmů? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud jsou to přeplatky z roku 2008, 2009 nebo 2010, pak nepatří do příjmů (při úhradě nebyly daňově uznatelným výdajem).
IP zaznamenána
Stran: [1]