Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zahajeni OSVC  (Přečteno 1860 krát)

dusna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zahajeni OSVC
« kdy: Únor 14, 2011 »

Dobry den,

15. 10.2010 jsem ukoncil pracovni pomer u zamestnavatele a zacal pracovat na autorskou smlouvu pro jinou firmu. Tato firma po me pozaduje OSVC.
Docetl jsem se, ze na tento druh cinnosti (autorska smlouva - jedna se o programovani) neni zapotrebi zivnostensky list. Nasel jsem ruzne informace o tom jak presne cinnost zalozit.
Rad bych se tedy zeptat zda tyto body jsou vsechny, ktere je nutne pro tento typ OSVC (nejspise hlavni jelikoz zadnou jinou cinnost nevykonavam) staci nasledujici kroky:
1. Zajit na CSSZ a nechat se registrovat. Toto jsem provedl a byl mi vystaveno \"Osvedceni o registraci\".
2. Neni treba zajit na financni urad? Nekde jsem se docetl ze ano a na jinych mistech ze ne.
3. Pote staci platit na pojistovne zdravotni pojisteni (zalohy) a socialni pojisteni (zalohy)?
   - pokud bych jeste chtel provadel bych zvlast placeni nemocenskeho pojisteni
4. Kazdy rok podavat danove priznani a prehledy.


dekuji za odpoved
Dusan Hudecek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahajeni OSVC
« Odpověď #1 kdy: Únor 14, 2011 »

1. Na ČSSZ se oznamuje zahájení samostatné výdělečné činnosti. Následně pošlou dopis, ve kterém sdělí variabilní symbol, konstantní symboly, číslo účtu pro odvod záloh a výši zálohy. Osvědčení o registraci nevydávají.

2. Registrace na FÚ ano, do 30 dnů, následně vydají osvědčení o registraci s uvedením DIČ.

3. Stačí začít platit zálohy na SP a ZP. Nemocenské pojištění se platí zvlášť, je třeba se k němu přihlásit na OSSZ, nelze se přihlásit zpětně.

4. Ano.

Pokud byste chtěl v daňovém přiznání uplatnit výdaje procentem z příjmů, tak můžete uplatnit výdaje pouze ve výši 40% příjmů.
IP zaznamenána

dusna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zahajeni OSVC
« Odpověď #2 kdy: Únor 14, 2011 »

Dobrý den,

děkuji za odpověď.

V bodě 1 jsem se spletl. Osvědčení o registraci jsem získal na FÚ 28.12.2010.
Nyní tedy ještě musím zajít na ČSSZ oznámit zahájení činnosti.


Ještě bych měl dotaz:
1. Oznámení o zahájení je možné provést i na jiném úřadě ČSSZ nebo je toto nutné provést v místě bydliště? Bývám totiž v Praze mimo své bydliště.
2. Zpětným přihlášením na nemocenské pojištění je myšleno to, že jakmile oznámím zahájení činnosti na ČSSZ a nepřihlásím se k němu tak to již nebude možné?

Děkuji ještě jednou za odpověď.

S pozdravem
Dušan Hudeček
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahajeni OSVC
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2011 »

Oznámení o zahájení činnosti a přihlášku k nemocenskému pojištění je třeba podat u místně příslušné OSZZ (v místě bydliště), ale můžete je poslat poštou. Potřebné formuláře (89 532 8 a 89 325 3) si najdete na stránkách ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm

Pokud zahajujete podnikání, tak se můžete přihlásit k nemocenskému pojištění ode dne zahájení podnikání i když bude přihláška podána později. Pokud byste se nepřihlásil k nemocenskému hned při zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak vás přihlásí k nemocenskému pojištění nejdřív ke dni podání přihlášky.
IP zaznamenána

dusna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zahajeni OSVC
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2011 »

Dobry den,

dekuji za cenne informace.

Dusan Hudecek
IP zaznamenána
Stran: [1]