Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Uznání nákladů z minulého roku  (Přečteno 3843 krát)

DavidR

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Uznání nákladů z minulého roku
« kdy: Únor 13, 2011 »

Dobrý den, v roce 2009 jsem začal podnikat. Nakoupil jsem si vybavení, ale protože jsem začal až koncem roku, neměl jsem příjmy a nevěděl jsem o možnosti uplatnění ztráty, do přiznání jsem neuvedl žádné příjmy a nic víc, ani jsem vlastně nic neevidoval. Zajímá mne, zda bych mohl tyto výdaje z roku 2009 uvést v přiznání za rok 2010. Dále mne zajímá, pokud mám více oborů (v mém připadě fotografování a maloobchod/velkoobchod), zda se musí evidovat odděleně a ztrátu vykázanou v jednom roce např. za fotografování můžu v dalším roce využít ke snížení zisku v oboru maloobchod/velkoobchod. Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2011 »

Bohužel, výdaje z roku 2009 nemůžete uplatnit v roce 2010, kdy už jste žádný výdaj neučinil. Předpokládám, že máte více oborů živnosti volné. V tom případě je jedno, v jakém z oborů jste vyčíslil ztrátu, oba obory tvoří jeden dílčí základ daně (podle § 7 ZDP z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti). Ztrátu můžete využít ke snížení základu daně v následujících 5 letech a můžete jí snížit zisky skoro ze všech příjmů (z podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku, z ostatních příjmů) kromě příjmů ze zaměstnání.
IP zaznamenána

DavidR

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #2 kdy: Únor 14, 2011 »

Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže díky mé neznalosti jsem přišel o možnost snížit si daň. základ o cca 30 tis. které jsem dal za vybavení v roce 2009 a neuplatnil jsem ztrátu...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #3 kdy: Únor 14, 2011 »

Tak zkuste podat dodatečné daňové přiznání za rok 2009, ve kterém vyčíslíte ztrátu. Úspěch nezaručuji, od roku 2011 platí nová pravidla, tzv. daňový řád, podle kterého lze podat dodatečné přiznání na nižší daň nebo na vyšší ztrátu v případě, že vyšly najevo nějaké nové skutečnosti nebo důkazy. Vy jste o výdajích za vybavení věděl, jenom jste je neuplatnil.
Osobně nepovažuji vykázání ztráty za žádné velké terno. Automaticky tím o 5 let prodloužíte lhůtu, ve které vám může FÚ doměřit daň a tím i archivační lhůtu daňové evidence. Uplatnění ztráty se vztahuje jen k dani z příjmů (snížíte základ daně v některém z následujících 5 zdaňovacích období), ale nepromítá se do vyměřovacích základů pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění, takže uplatnění ztráty v následujících letech nesníží zdravotního a sociálního pojištění.
IP zaznamenána

DavidR

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2011 »

Děkuji. A mohu tedy v evidenci být v mínusu a do daň. přiznání opět napsat nulové příjmy?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #5 kdy: Únor 15, 2011 »

Pokud jste neměl za rok 2010 žádné příjmy, tak do daňového přiznání zapíšete nulu. Uplatnění daňových výdajů je právo, nikoliv povinnost. Pokud máte nulové příjmy a nechcete vykázat ztrátu, tak si zkrátka neuplatňujte žádné výdaje a zapište nulu i do výdajů. A proč podáváte daňové přiznání, když nemáte žádné příjmy?
IP zaznamenána

DavidR

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #6 kdy: Únor 16, 2011 »

Právě, že jsem už nejaké příjmy měl, ale stále nižší než výdaje. Přiznání podávám proto, že jsem chtěl uplatnit ztrátu. To jste mi rozmluvila, u zaměstnavatele jsem o podání nepožádal, takže už si ho musím podat sám. Pokud mám tedy výdaje vyšší než příjmy a ztrátu bych nechtěl nakonec uplatnit, mohu napsat do přiznání nulu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #7 kdy: Únor 16, 2011 »

Příjmy přiznat musíte. U výdajů si můžete vybrat, zda je neuplatníte vůbec (do ř. 102 v příloze č. 1 přiznání napíšete nulu), nebo nějaké uplatníte, ale pokud nechcete vykázat ztrátu, tak je uplatníte maximálně do výše příjmů (na ř. 102 bude stejná částka jako na ř. 101, případně nižší).
IP zaznamenána

DavidR

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Uznání nákladů z minulého roku
« Odpověď #8 kdy: Únor 17, 2011 »

Ano, děkuji Vám za vyčerpávající odpovědi.
IP zaznamenána
Stran: [1]