Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3]

Autor Téma: Daň z pronájmu bytu - výpočet  (Přečteno 36479 krát)

ivca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #30 kdy: Červenec 15, 2016 »

mám prosbičku - chci začít pronajímat družstevní byt na ŽL (budu mít i úklid a jiné služby)..... chci danit podle paragrafu 7. Jelikož je to družstevní byt, nemohu použít odpisy, takže paušálem (60 procent). Musím byt zařadit do obchodního majetku? mockrát děkuji za odpověd
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #31 kdy: Červenec 15, 2016 »

Byt je majetkem družstva. Cizí majetek nemůžete zařadit do svého obchodního majetku.
IP zaznamenána

ivca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #32 kdy: Červenec 15, 2016 »

Dekuji moc za odpoved... jeste doplnujici otazka... mohu ho ale dale pronajimat a danit podle paragrafu 7   (treba na ubytovaci sluzby) nebo ho muzu priznat jen pod paragrafem 9?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #33 kdy: Červenec 16, 2016 »

Pokud budete poskytovat ubytovací služby, například úklid a praní prádla (musíte si opatřit živnostenské oprávnění), tak budete danit jako příjem ze živnosti podle § 7. S ubytovaným uzavřete smlouvu o ubytování.

Pokud byste byt pouze pronajímala bez poskytování dalších služeb, tak budete danit podle § 9 zákona o daních z příjmů. Uzavřete podnájemní smlouvu. Zdanění podle § 9 má sice menší procento výdajů, ale na druhou stranu nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění.

Nejsem si jistá, zda je možné poskytovat v bytové jednotce ubytovací služby (podle § 2326 NOZ poskytujete přechodné ubytování v ZAŘÍZENÍ K TOMU URČENÉM), to je otázka spíše pro právníka. Podle živnostenského zákona lze poskytovat ubytovací služby i v bytových domech. Pochybuji, že by toto finanční úřad zkoumal.
IP zaznamenána

ivca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #34 kdy: Červenec 19, 2016 »

Zdeno, mockrat Vam dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
Re:Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #35 kdy: Duben 09, 2022 »

Dobrý den,
kdybyste byla tak hodná, potřebovala bych poradit s následujícím. V letošním roce jsem začala pronajímat byt (FO dle paragrafu 9 a mám trvalý pracovní poměr), který byl vložen do katastru nemovitostí 9.12. 2021 a zápis do katastru proveden 4.12. 2022. První nájemné jsem přijala v polovině měsíce února. Měsíční nájemné a zálohy na služby mám uvedené ve smlouvě zvlášť. Zálohy budu nájemci vyúčtovávat. Povedu evidenci příjmů. Vím , že nemusím do příjmů podléhající daní tyto zálohy zahrnout. Musím je a vyúčtování evidovat pro finanční úřad ( v položkách nepodléhající dani z příjmů) nebo to je jen na mně?  Dále bych se chtěla zeptat, zda mohu níže uvedené položky zahrnout/navýšit do kupní ceny nemovitosti (pro odpis nemovitosti):
1) poplatek  za vklad do katastru nemovitosti
2) odměnu notáře
3) znalecký posudek ceny spoluvlastnického podílu na pozemku na níž stojí dům s bytem - já myslím, že toto mohu dát přímo do nákladů, protože se to nevztahuje přímo k bytu, je to tak správně?
4) odměnu realitce
5)rezervační poplatek u realitky
6) výměny zámků, klíče atd. mohu dát přímo do výdajů?

Zjistila jsem, že pokud chci byt odepisovat, musím odečíst od kupní ceny bytu spoluvlastnický podíl na pozemku, který náleží k bytu. Nechala jsem si za tímto účelem vypracovat znalecký posudek  a znalec mi uvedl do posudku dvě ceny. Cenu obvyklou a cenu dle cenového předpisu. Já se domnívám, že od kupní ceny mám odečíst cenu obvyklou, je to tak správně? Trošku mě zaráží, že cena obvyklá je menší než cena dle cenového předpisu. Ještě prosím jeden dotaz, mohu provést v roce 2022 odpisy bytu za celý rok (tedy za 12 měsíců), když byl vklad do katastru proveden 4.1. 2022 a první nájemné jsem přijala v únoru. Domnívám se, že ano, ale nejsem si jistá. Ještě mě napadá, musím někde uvádět přijatou vratnou kauci od nájemníka?

Moc děkuji za odpověď

Iveta
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3]