Obecně se příjmy a výdaje rozdělují podle spoluvlastnických podílů. Pokud chtějí rozdělit jinak, například proto, že příjem plyne jen jednomu z nich, tak musejí uzavřít písemnou smlouvu.
Kopíruji článek:
Jak zdaňují příjmy podíloví spoluvlastníci domů nebo bytů
Zdaňování příjmů z pronájmu domu, který je ve spoluvlastnictví více osob, bývá v praxi někdy komplikované.
Příjmy dosažené společně dvěma nebo více spoluvlastníky nemovitostí a k nim společně vynaložené výdaje se rozdělují mezi tyto osoby podle jejich spoluvlastnických podílů. Každému z nich vzniká povinnost podat daňové přiznání z příjmů z pronájmu ve výši spoluvlastnického podílu.
Zákon však připouští dvě výjimky:
1. Pokud příjmy plynou jen některému spoluvlastníkovi, není nutné, aby podávali daňové přiznání všichni, ale pouze ten, kdo je skutečně pobírá.
2. Příjmy z pronájmu pobírají sice všichni spoluvlastníci, ale příjmy a výdaje mohou být rozděleny v jiném poměru, než to odpovídá spoluvlastnickým podílům.
V obou případech zákon vyžaduje písemnou smlouvu uzavřenou všemi spoluvlastníky.
Skutečnosti dohodnuté ve smlouvě musejí při eventuální kontrole prokázat svému správci daně. Pokud nejsou příjmy a výdaje rozděleny podle spoluvlastnických podílů, mohou spoluvlastníci uplatnit výdaje, které na ně připadají, pouze v prokázané výši. Nemůže se tedy stát, aby jeden uplatňoval výdaje v prokázané výši a ostatní procentem z příjmů.
Příklad 1: Bratři Marek a Jan jsou spoluvlastníky činžovního domu, kde je 12 bytů. Každý vlastní jednu ideální polovinu nemovitosti. Příjmy z nájemného pobírají oba. V domě byla provedena oprava fasády a výměna stoupaček. Příjmy dosažené společně Markem a Janem z nájmu bytů a společné výdaje se rozdělují podle spoluvlastnických podílů obou poplatníků, tj. v poměru 50 : 50.
Příklad 2: Příjmy z nájemného od 12 nájemců pobírá pouze Marek, který rovněž uhradí ze svých prostředků opravu fasády a výměnu stoupaček. Oba spoluvlastníci, Marek a Jan, uzavřeli smlouvu, v níž je tato skutečnost zakotvena. Marek ve svém daňovém přiznání uvede všechny příjmy z nájemného a k nim se vztahující prokázané výdaje. Jan nebude muset daňové přiznání podávat. Pokud by však neuzavřeli písemnou smlouvu o tom, že příjmy z nájemného budou náležet pouze Markovi, měli by povinnost podávat přiznání oba (každý by zdaňoval 50 % příjmů a k nim by příslušelo 50 % společných výdajů).
Příklad 3: Marek vybírá nájemné od 9 nájemců, zatímco Jan od 3 nájemců. Počátkem roku uzavřeli písemnou smlouvu a dohodli se, že Marek bude zdaňovat 75 % příjmů a k tomu 75 % společných výdajů, Jan zbývajících 25 %. Zákon tento postup umožňuje.
Příklad 4: Příjmy z nájemného od 12 nájemců pobírají Marek i Jan. Marek ale uhradil ze svých prostředků opravu fasády i výměnu stoupaček. Jan je ve finanční tísni, proto se na financování provedené opravy nepodílí. Ve smlouvě však vyslovil souhlas s tím, aby Marek všechny uhrazené opravy uplatnil ve svých výdajích. Protože si výdaje nerozdělili rovným dílem, mohou je uplatnit pouze v prokázané výši. Jan si proto nemůže dát k příjmům paušální výdaje 30 %.
02.03.2009 - Josef Drbohlav - PRÁVO - Firma - str. 13