Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Daň z pronájmu bytu - výpočet  (Přečteno 36484 krát)

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #15 kdy: Listopad 19, 2013 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně pronájmu. Dům vlastní manželé, ale nenabyli v manželství, dům byl manžela, daroval manželce podíl. Jakým způsobem budou zdaněny příjmy z pronájmů bytů v tomto domě? Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #16 kdy: Listopad 19, 2013 »

Zdaňují v § 9 ZDP buď podle spoluvlastnických podílů (zapsaných v KN), nebo mohou uzavřít písemnou smlouvu (§ 11 ZDP), podle které si mohou rozdělit příjmy a výdaje jinak.

Pročtěte článek zde:
http://www.malina-reality.cz/aktuality/jak-zdanuji-prijmy-podilovi-spoluvlastnici-domu-nebo-bytu.html
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #17 kdy: Listopad 19, 2013 »

Zdeni, opět vám moc děkuji za radu. Akorát ten odkaz na článek nefunguje, skáče mi to na hlavní stránku a odrážku aktuality nemůžu najít. Projdu si ten katastr, v par 9 píšou o bezpodílovém vlastnictví, takže jsem trochu tušila, že to může být i jinak, než aby danil celé jeden z nich.
Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #18 kdy: Listopad 19, 2013 »

Obecně se příjmy a výdaje rozdělují podle spoluvlastnických podílů. Pokud chtějí rozdělit jinak, například proto, že příjem plyne jen jednomu z nich, tak musejí uzavřít písemnou smlouvu.

Kopíruji článek:
Jak zdaňují příjmy podíloví spoluvlastníci domů nebo bytů
Zdaňování příjmů z pronájmu domu, který je ve spoluvlastnictví více osob, bývá v praxi někdy komplikované.

Příjmy dosažené společně dvěma nebo více spoluvlastníky nemovitostí a k nim společně vynaložené výdaje se rozdělují mezi tyto osoby podle jejich spoluvlastnických podílů. Každému z nich vzniká povinnost podat daňové přiznání z příjmů z pronájmu ve výši spoluvlastnického podílu.
Zákon však připouští dvě výjimky:
1. Pokud příjmy plynou jen některému spoluvlastníkovi, není nutné, aby podávali daňové přiznání všichni, ale pouze ten, kdo je skutečně pobírá.
2. Příjmy z pronájmu pobírají sice všichni spoluvlastníci, ale příjmy a výdaje mohou být rozděleny v jiném poměru, než to odpovídá spoluvlastnickým podílům.
V obou případech zákon vyžaduje písemnou smlouvu uzavřenou všemi spoluvlastníky.
Skutečnosti dohodnuté ve smlouvě musejí při eventuální kontrole prokázat svému správci daně. Pokud nejsou příjmy a výdaje rozděleny podle spoluvlastnických podílů, mohou spoluvlastníci uplatnit výdaje, které na ně připadají, pouze v prokázané výši. Nemůže se tedy stát, aby jeden uplatňoval výdaje v prokázané výši a ostatní procentem z příjmů.
Příklad 1: Bratři Marek a Jan jsou spoluvlastníky činžovního domu, kde je 12 bytů. Každý vlastní jednu ideální polovinu nemovitosti. Příjmy z nájemného pobírají oba. V domě byla provedena oprava fasády a výměna stoupaček. Příjmy dosažené společně Markem a Janem z nájmu bytů a společné výdaje se rozdělují podle spoluvlastnických podílů obou poplatníků, tj. v poměru 50 : 50.
Příklad 2: Příjmy z nájemného od 12 nájemců pobírá pouze Marek, který rovněž uhradí ze svých prostředků opravu fasády a výměnu stoupaček. Oba spoluvlastníci, Marek a Jan, uzavřeli smlouvu, v níž je tato skutečnost zakotvena. Marek ve svém daňovém přiznání uvede všechny příjmy z nájemného a k nim se vztahující prokázané výdaje. Jan nebude muset daňové přiznání podávat. Pokud by však neuzavřeli písemnou smlouvu o tom, že příjmy z nájemného budou náležet pouze Markovi, měli by povinnost podávat přiznání oba (každý by zdaňoval 50 % příjmů a k nim by příslušelo 50 % společných výdajů).
Příklad 3: Marek vybírá nájemné od 9 nájemců, zatímco Jan od 3 nájemců. Počátkem roku uzavřeli písemnou smlouvu a dohodli se, že Marek bude zdaňovat 75 % příjmů a k tomu 75 % společných výdajů, Jan zbývajících 25 %. Zákon tento postup umožňuje.
Příklad 4: Příjmy z nájemného od 12 nájemců pobírají Marek i Jan. Marek ale uhradil ze svých prostředků opravu fasády i výměnu stoupaček. Jan je ve finanční tísni, proto se na financování provedené opravy nepodílí. Ve smlouvě však vyslovil souhlas s tím, aby Marek všechny uhrazené opravy uplatnil ve svých výdajích. Protože si výdaje nerozdělili rovným dílem, mohou je uplatnit pouze v prokázané výši. Jan si proto nemůže dát k příjmům paušální výdaje 30 %.

02.03.2009 - Josef Drbohlav - PRÁVO - Firma - str. 13
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #19 kdy: Listopad 19, 2013 »

Moc děkuji.
V článku jsou zmínění bratři, nemůže být rozdíl v tom, že dům vlastní manželé?
Znáte to, na jeden vydaný zákon je tisíc komentářů :-(
Našla jsem si tento článek, ale tam je taky uvedeno podílové vlastnictví mezi bratrem a sestrou :-(
http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d4518v6492-danove-aspekty-pronajmu-nemovitosti/
děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #20 kdy: Listopad 19, 2013 »

Skutečnost, že jsou manželé, nehraje v tomto případě roli, neboť dům není součástí společného jmění manželů. Jsou spoluvlastníci a při rozdělování příjmů a výdajů postupují stejně, jako by postupovali například sourozenci.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #21 kdy: Listopad 19, 2013 »

Moc vám děkuji!!!!
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #22 kdy: Únor 11, 2014 »

Zdeni prosím ještě o info - viz můj dotaz výše..podílové vlastnictví manželů - může jeden použít paušální výdaje a druhý reálné?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #23 kdy: Únor 12, 2014 »

Pokud si rozdělují příjmy a výdaje rovným dílem, tak ano.
IP zaznamenána

Helena71

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #24 kdy: Březen 22, 2014 »

Dobrý den, prosím o radu.
Podnikatel podle § 7 měl v roce 2013 ztrátu, zároveň pronajímá společně s bratrem část rodinného domu (příjmy dělí 50%).  Evidenci výdajů
u pronájmu nevedou, tedy vždy uplatňovali výdaje procentem.
V r. 2013 činily jeho příjmy z pronájmu 66.000,- Kč. Může v této situaci uplatnit daňové zvýhodnění na 2 děti? Manželka ani prarodiče si
zvýhodnění uplatnit nemohou.
Jaký příjem se počítá: 66.000, nebo 66.000,- snížený o 30%.
Nebo za loňský rok uplatnit skutečné výdaje (dopisy nevede), uplatnit třeba jen daň z nemovitostí?!
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #25 kdy: Březen 22, 2014 »

Dobrý den Heli,
domnívám se, že výdaje k pronájmu nejsou potřeba a pak si uplatnit dvě děti může, podle mého mu žádná daň. povinnost nevyjde a stát mu za děti vrátí vše.
66 000 *0,15 je 9900 kč a sleva na poplatníka je 24 840.
Berou se příjmy 66 000. U vás ale kdyby použil paušál na pronájem, tak nemá nárok na zvýhodnění, protože základ daně je vyšší než základ daně z par. 7 (ztráta).
IP zaznamenána

Helena71

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #26 kdy: Březen 22, 2014 »

Jestli jsem dobře pochopila, v tomto roce si výdaje z pronájmu uplatní skutečné a žádné nevykáže? Jinak moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #27 kdy: Březen 22, 2014 »

Ano, hlavně nezaškrtávejte, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů. Do výdajů můžete dát nulu nebo třeba jenom daň z nemovitosti.
IP zaznamenána

Lenka166

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #28 kdy: Březen 31, 2016 »

Dobrý večer.
Prosím Vás je možné u příjmu z pronájmu §9 uplatnit jako výdaj daň z nabytí nemovitých věcí? Byt nezahrnuji do majetku.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Daň z pronájmu bytu - výpočet
« Odpověď #29 kdy: Březen 31, 2016 »

Ano, pokud byla zaplacena (§ 24/2/ch) ZDP).
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3