Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Změna uplatňování výdajů  (Přečteno 2274 krát)

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Změna uplatňování výdajů
« kdy: Únor 12, 2011 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli není žádný problém v časté změně uplatňování výdajů. Živnostník v roce 2008 uplatňoval skutečné výdaje. K 31.12.2008 měl vyšší pohledávku, ale další příjmy v roce 2009 už neměl. Výpočtem jsme zjistili, že bude výhodnější, to dodanit při změně uplatńování výdajů a podali jsme dodatečné přiznání za rok 2008 a v roce 2009 podali vlastně nulové daňové přiznání, kde měl uvedeno, že uplatňuje výdaje procentem. Pro rok 2010 by ale bylo pro něj zase výhodnější uplatnit skutečné výdaje. Neměl k 31.12.2009 žádné pohledávky ani zásoby, můžu tedy od 1.1.2010 zase uplatňovat skutečné výdaje v daňové evidenci? A je případně nějaké omezení, kdy by nemohl změnit způsob uplatňování výdajů? Předem moc děkuji za rady a informace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna uplatňování výdajů
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2011 »

Od roku 2010 můžete bez problémů uplatňovat skutečné výdaje. Způsob uplatňování výdajů můžete měnit třeba každý rok, není žádné omezení. Pouze není možné dodatečným přiznáním zpětně změnit už uplatněné paušální výdaje na skutečné.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
Změna uplatňování výdajů
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2011 »

Jen doplnění k tomu zákazu změny uplatnění výdajů. Chápu ale dobře, že kdybych si uplatńovala výdaje procentem (např. 2009) a chtěla přejít na skutečné výdaje pro další rok (např. 2010). Tak můžu přejít, ale podám dodatečné přiznání s dodaněním za rok 2009. Jenom nesmím už podat dodatečné za 2009, kde bych uvedla i změnu výdajů - prostě pouze to dodanění, ale jinak nic - to dodanění přece dodat musím.
Omlouvám se, ale vždycky mě tam ta věta zmate \"Pouze není možné dodatečným přiznáním zpětně změnit už uplatněné paušální výdaje na skutečné\" a vaším vysvětlením je snad už konečně pro mě rozklíčována. Díky moc za odpovědi nejen na moje dotazy.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Změna uplatňování výdajů
« Odpověď #3 kdy: Únor 14, 2011 »

Pokud jste podala daňové přiznání, například za rok 2009, ve kterém jste si uplatnila výdaje procentem z příjmů, tak si nemůžete za rok nebo za dva vzpomenout, že byste výdaje roku 2009 raději prokázala, nemůžete podat dodatečné daňové přiznání, ve kterém byste zpětně změnila způsob uplatňování výdajů z paušálních na skutečné.

Pokud od dalšího roku měníte způsob uplatňování výdajů, tak podáváte dodatečné přiznání za předcházející rok. V tomto dodatečném přiznání provedete pouze úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP, jenom to dodanění, původní příjmy a výdaje se nemění.
IP zaznamenána

radovan-a

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Změna uplatňování výdajů
« Odpověď #4 kdy: Březen 23, 2011 »

Dobry den, resim podobny \"problem\" s dodatecnym danovym priznanim za rok 2009 a chtel jsem se zeptat jestli je mozna opacna zmena - ze skutecnych vydaju na pausalni? Diky tomu bych mel zaplatit mene na dani ale, takze by mi museli vracet. Dekuji moc za odpoved.
IP zaznamenána
Stran: [1]