Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ŽL a částečný invalidní důchod  (Přečteno 4838 krát)

Radka12

  • Host
ŽL a částečný invalidní důchod
« kdy: Červen 03, 2008 »

Mám ČID a dva roky si přivydělávám jako OSVČ bez živnosti (autorské honoráře), příjem cca 150 000 ročně. Platím zálohy na ZP kolem 500 měsíčně, SP neplatím (nesoustavná činnost). Teď bych měla ještě možnost přivýdělku, ke kterému je ale nutný ŽL (jako externí překladatelka u agentury, bez ŽL to bohužel nejde). Kdybych si pořídila ŽL, jak to bude s odvody na ZP a SP? Z článků tady na stránkách jsem pochopila, že obě činnosti by byly nadále brány jako vedlejší (hlavní \"činností\" je ČID); takže bych platila měsíčně zálohu na SP těch 639 Kč a ZP by za mě doplácel stát jako nyní, to znamená celkové odvody měsíčně kolem 1200-1500 podle celkového ročního příjmu? Výdělek na ŽL by nebyl moc vysoký a váhám, aby se mi to vůbec vyplatilo.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
ŽL a částečný invalidní důchod
« Odpověď #1 kdy: Červen 03, 2008 »

Nebude to tak zlé:-)
Pro účely pojistného na SP si oddělte příjmy z autorských honorářů, u kterých se nic nezmění. Příjmy z autorskoprávních vztahů nadále nebudou zakládat účast na SP, ani je nebudete uvádět do přehledu o příjmech a výdajích za rok 2008 pro OSSZ.

Po získání ŽL na překladatelství a oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti  na OSSZ nebudete muset platit zálohy jako OSVČ vedlejší. Zatím jste neměla ze živnosti příjem, který by zakládal vaši povinnou účast na pojištění,  nemusíte tedy povinně platit zálohy. Zda budete muset doplatit sociální pojistné (a hradit zálohy v roce 2009), to bude záležet na rozdílu příjmů a výdajů, vztahujícím se k živnosti za rok 2008. Pokud průměrný měsíční rozdíl mezi příjmy a výdaji (zisk) bude menší, než 4.312,- Kč, tak vám za rok 2008 nevznikne ani zpětně povinná účast na SP a nebudete platit žádné pojistné. Pokud byste si dobrovolně hradila nějaké zálohy, pak si je můžete nechat vrátit, nebo převést do dalšího roku.

Pojistné na ZP budete vypočítávat stejně, jako u příjmů z autorských honorářů. Příjmy mínus výdaje, polovina z této částky je základem pro výpočet pojistného. Pojistné činí 13,5% z uvedeného základu. Zálohy na pojistné již platíte, kvůli zahájení podnikání nemáte povinnost je zvyšovat. Jestli ale nechcete po podání přehledu doplácet, tak si můžete zálohy dobrovolně zvýšit. Do přehledu o příjmech a výdajích budete uvádět příjmy a výdaje za obě činnosti.

Podle údajů, které jste uvedla, odhaduji, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů. Stejný způsob uplatňování výdajů zvolte u živnosti, kde můžete uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů.
Pokud byste chtěla uplatňovat skutečné výdaje, pak je uplatňujte u obou druhů příjmů (nelze uplatnit paušál u AH a u překladatelství skutečné výdaje, případně naopak).
IP zaznamenána

Radka12

  • Host
ŽL a částečný invalidní důchod
« Odpověď #2 kdy: Červen 04, 2008 »

Děkuji za podrobnou odpověď. Počkám si na novelu a jdu do toho :)
IP zaznamenána
Stran: [1]