Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dan z příjmu  (Přečteno 804 krát)

veronikaboudova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Dan z příjmu
« kdy: Únor 18, 2011 »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně podání daňového přiznání. Jsem na mateřské dovolené a v loňském roce v září jsem si udělala živnostenský list, ale nezačala jsem podnikat, neměla jsem žádné zdanitelné příjmy. Musím tedy napsat na Finanční úřad, že jsem v roce 2010 neměla žádné zdanitelné příjmy? A pak ještě , zda se mám přihlásit od začátku letošního roku na OSSZ a VZP jako OSVČ s vedlejším zdrojem příjmů, neboť podnikání už rozjíždím, ale bude to mým vedlejším zdrojem příjmů.  A pak ještě jeden dotaz ohledně nákladů, ke konci loňského roku jsem si koupila tiskárnu, kterou budu využívat v podnikání, dá se dát nějak do nákladů letošního roku?
Předem děkuji za odpověď.
(boudovaveronika@seznam.cz)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dan z příjmu
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2011 »

Napište na FÚ, že jste v roce 2010 neměla žádné zdanitelné příjmy a že jste ani nezahájila podnikání. Možná už jste na OSSZ a na VZP přihlášená, záleží na tom, zda jste na živnostenském úřadě vyplnila i části C (oznámení OSSZ) a D (oznámení ZP) jednotného registračního formuláře. Pokud jste oznámila zahájení činnosti prostřednictvím živnostenského úřadu, tak podejte nulové přehledy o příjmech a výdajích. Jestli zatím nejste přihlášená, tak podejte oznámení o zahájení činnosti ve chvíli, kdy fakticky začnete podnikat, doporučuji co nejdříve. Počet měsíců podnikání bude hrát roli při určování hranice povinné účasti na důchodovém pojištění (čím víc započatých měsíců podnikání, tím vyšší hranice pro neplacení pojistného).

Pokud zahájíte činnost až letos, tak si budete moci uplatnit výdaje, které jste vynaložila v roce 2010 a jsou spojené se zahájením činnosti, například poplatek živnostenskému úřadu, nebo nákup tiskárny. http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php
IP zaznamenána
Stran: [1]