Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Příloha 1 - daňové přiznání  (Přečteno 11146 krát)

Keert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Příloha 1 - daňové přiznání
« kdy: Únor 09, 2011 »

Dobrý den,

V příloze 1 daňového přiznání na druhé stránce hned ta první část C - Údaje o podnikání.........

Datum zahájení činnosti je jasné. :) Ale počet měsíců činnosti se bere celkem? Nebo v tom konkrétním roce? Mám stažený nějaký interaktivní formulář a automaticky mi to tam hází 12 měsíců.

Podnikat jsem začal 15.10.2009.

A ještě se zeptám...kladné úroky z banky (každý měsíc něco naskočí na účtu navíc jako úrok) se dávají do příjmu z kapitálu že?

Díky za radu.
IP zaznamenána

dagis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 92
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2011 »

pane Keert, tak jak píšete v příloze č. 1 -údaje o podnikání se zapisují jenom údaje, které se uskutečnily v roce 2010, to znamená, že nemáte uvádět údaje o skutečnostech , které vznikly před 1.1.2010 ( citace z pokynů přílohy č.1)

 kladné úroky z banky   uvádíte v řádku 38 DPFO jako dílčí základ daně z kapitálového majetku podle §8
IP zaznamenána

Keert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #2 kdy: Únor 14, 2011 »

Dobrý den. Děkuji za informace.

Chtěl bych se ještě zeptat na jednu věc....pokud uplatňuji výdaje paušálem a výjde mi ta částka (60%) včetně haléřových čísel....můžu to v té příloze 1, řádek 102 zaokrouhlit na celé koruny? V pokynech stojí tohle:

\"Částky uveďte v celých Kč. Číselné hodnoty počítané v průběhu výpočtu daňové povinnosti jsou ukazateli ve smyslu
ustanovení § 146 daňového řádu a jejich zaokrouhlení se provádí s přesností na dvě desetinná místa. Postupné zaokrouhlování
ve dvou nebo více stupních je nepřípustné.\"

Ovšem jestli je to už průběh výpočtu to bohužel nevím.

To stejné je i v přehledech pro pojišťovny.

Díky za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #3 kdy: Únor 14, 2011 »

Výdaje zaokrouhlete matematicky (do padesátníku dolů, padesátník a více nahoru) na celé koruny. Nejde o ukazatele.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #4 kdy: Červenec 21, 2011 »

Dobrý den, mám dotaz k tomuto tématu

nejsem plátce, vedu DE.

Mám podnikatelský účet, připisují se mi každý měsíc kladné úroky v řádu haléřů - předpokládám, že se jedná o ten výnos z kapitálového majetku? Jak toto mám zaevidovat do daňové evidence aby mi pak seděl zůstatek na účtě v DE?

Ještě jedna otázka z jiné oblasti: Když mám vlastní e-shop, můžu být zaměstnaná u zaměstnavatele taky jako správce jeho e-shopu stačí k tomu třeba jen jeho souhlas - či písemný?

Moc děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #5 kdy: Červenec 25, 2011 »

Nezdaněný úrok z běžného účtu eviduji jako příjem bez vlivu na základ daně pod zkratkou PKM (příjem z kapitálového majetku). Úroky za celý rok pak uvádím na řádku 38 daňového přiznání. Vstupují pouze do výpočtu daně z příjmů, nezapočítávají se do výpočtu pojistného na ZP a SP.

Zaměstnavatel má stejný předmět činnosti (maloobchod, velkoobchod), podle ustanovení § 304 zákoníku práce byste měla mít jeho písemný souhlas s vedlejší činností.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #6 kdy: Červenec 27, 2011 »

Dobrý den,

ještě doplnění: takže když jsem dříve měla soukromý účet, bylo správně, když jsem tento kladný úrok dávala do nedaňových příjmů a v DP jsem nic neřešila a teď, když mám podnikatelský účet, tak v DE to budu dávat také do nedaňových příjmů a na konci roku to sečtu a zapíši jen do toho řádku 38 DP? Pochopila jsem to dobře?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #7 kdy: Červenec 27, 2011 »

Ano, pochopila jste to dobře. Úroky ze soukromého účtu zdaní banka, dál se o ně nestaráte, ani je neuvádíte v daňovém přiznání. Úroky z běžného účtu banka připisuje nezdaněné. Nejsou to příjmy z podnikání, proto jsou v peněžním deníku vedené jako nedaňové, aby neovlivnily základ daně podle § 7 ZDP, nýbrž příjmy z kapitálového majetku (příjmy podle § 8 ZDP), které se zapisují do řádku 38 přiznání.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #8 kdy: Červenec 29, 2011 »

A ještě jeden dotaz ohledně těch souhlasů od zaměstnavatelů,

naskytla se mi příležitost pracovat v supermarketu ještě přesně nevím na jaké pozici a co konkrétně budu dělat (to původní - správce jiného e-shopu padlo), zároveň bych chtěla provozovat e-shop jako OSVČ na vedlejší činnost - v tomto případě budu také potřebovat souhlas zaměstnavatele, že můžu provozovat jako OSVČ vedl. vlastní e-shop? Jsou na to případně nějaké formuláře nebo to má k dispozici zaměstnavatel a nebo si to předepíšu sama a dám mu to potvrdit?

Ještě jedna věc: budu se stěhovat do bytu, který kupují rodiče, já ten byt budu užívat, bude tam moje trvalé bydliště, potřebuji jejich souhlas s užíváním bytu pro podnikatelské účely e-shop? Je to někde předepsané jak to má vypadat nebo si to také můžu napsat sama a nechat jen podepsat bez nějakého ověřování?

Děkuji za vyčerpávající odpovědi :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #9 kdy: Červenec 31, 2011 »

Je jedno, co budete v supermarketu dělat. Předmětem Vaší činnosti je velkoobchod a maloobchod, předmětem činnosti supermarketu je též velkoobchod a maloobchod, takže byste měla mít souhlas zaměstnavatele s vedlejší činností. Žádné oficiální formuláře nejsou, možná má provozovatel supermarketu své vlastní, jinak stačí napsat jednou větou žádost o vyslovení souhlasu a nechat potvrdit od zaměstnavatele.

Pokud posíláte zboží poštou a při osobním odběru předáváte zboží mimo byt (třeba před domem), tak nemusíte mít provozovnu, tím pádem ani nemusíte mít souhlas majitele bytu s umístěním provozovny. Pokud budete mít v bytě trvalé bydliště, tak nechejte na ŽÚ zapsat novou adresu jako místo podnikání.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #10 kdy: Únor 25, 2012 »

Dobrý den,

k výše zmiňovanému zaokrouhlování: u úroků z banky mi vyšla celková částka jen 0,17 Kč, mám tedy do kolonky kapitálového majetku uvést 0,-Kč? A jak již psal pán výše ohledně zaokrouhlování u příjmů a výdajů z podnikání, když vedu DE, píši tam také do jednotlivých kolonek jen celé částky zaokrouhlené matematicky?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #11 kdy: Únor 27, 2012 »

Do příjmů z kapitálového majetku bych dala nulu. Do daňové evidence se zapisují částky nezaokrouhlené, zaokrouhluje se až celková částka, kterou uvádíte do daňového přiznání.
IP zaznamenána

mihamau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #12 kdy: Březen 03, 2012 »

Dobrý den, ještě by mě zajímalo toto: manžel má pouze soukromý účet, na který mu chodí veškeré příjmy, ale odchází i platby \"nepodnikatelského\" charakteru. Do DP ř. 38 neuvádím žádné úroky z měsíčních výpisů, že? A může mít soukromý účet, když podniká, nebo je nutné si založit podnikatelský účet? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #13 kdy: Březen 03, 2012 »

Jestliže má manžel soukromý účet, tak mu banka připisuje úroky již zdaněné, které se do daňového přiznání neuvádějí. Pokud to bance nevadí tak může používat soukromý účet i pro podnikání. Finančnímu úřadu je to jedno.
IP zaznamenána

RosárieS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Příloha 1 - daňové přiznání
« Odpověď #14 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den,
jen mi není jasné, zda-li připsané úroky z podnikatelského bankovního účtu (např. ve výši 0,01 Kč) jsou nebo nejsou součástí celkových příjmů FO v příloze č.1 řádek č. 101???

Z předešlých diskuzí již chápu, že se ale uvádějí jako \"dílčí základ daně z kapitálového majetku...\"

A ještě jedna otázka - když mám po roce podnikání daňovou ztrátu, tak žádnou daň z příjmu neplatím? Na řádku č. 42 (\"Základ daně\") mám tedy proškrtlé políčko, zato na řádku 61 (\"Daňová ztráta - zaokrouhlená na celé Kč, bez znaménka mínus\") mám určitou částku, kterou jsem ve ztrátě, ale bez znaménka mínus?

Předem děkuji za ospověď.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2