Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: nemocenské pojištěné OSVČ vedlejší + důchodové pojištění.  (Přečteno 958 krát)

spyke01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den, je mi nejasný výklad nového znění zákona o sociálním pojištění. Jsem OSVČ vedlejší a platím si nemocenské pojištění 300Kč/měsíčně. Jak vysokou zálohu mám platit od 1.1.2011 na sociální pojištění? mohu platit minimální zálohu( 1807Kč) nebo musím platit zálohu odpovídající vyměřovacímu základu odpovídajícímu platbě zálohy na nemocenské pojištění?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Pokud budete platit na důchodové pojištění minimální zálohu 1.807,- Kč a na nemocenské pojištění budete platit 300,- Kč měsíčně, tak vám z platby na nemocenské započítají jen 137,- Kč (odpovídá měsíčnímu vyměřovacímu základu, ze kterého jste zaplatila zálohu na důchodové) a zbytek vám příští rok vrátí jako přeplatek.
Pokud chcete, aby vám do nemocenské započítali celou platbu na nemocenské 300,- Kč, tak budete muset platit zálohy na důchodové pojištění ve výši 3.809,- Kč. Jestliže si takto dobrovolně zvýšíte vyměřovací základ na důchodové pojištění a stačí, že tak učiníte třeba jen v jednom měsíci, tak si v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2011 nebudete moci vykázat přeplatek na zálohách, co jste zaplatila, to už jim musí zůstat.
IP zaznamenána
Stran: [1]