Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: výdaje na pohonné hmoty  (Přečteno 2206 krát)

Andysek2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
výdaje na pohonné hmoty
« kdy: Únor 01, 2011 »

Dobrý den, snažím se tu dohledat jak je to s výdaji na pohonné hmoty. Když nemám auto v OM, mohu si uplatnit výdaje na PHM podle skutečnosti (účtenky)? A když neuplatním základní náhradu 3,90Kč za km, mohu uplatnit ještě něco jiného, co se výdajů k autu týče? A mohu u auta nezařazeného v OM uplatnit výdajový paušál 5000 a ještě něco? Děkuji moc za odpověď, hledám to na netu už celé hodiny a hrozně jsem se do toho zamotala:-(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje na pohonné hmoty
« Odpověď #1 kdy: Únor 01, 2011 »

U vlastního auta nezařazeného do obchodního majetku můžete uplatnit:

1. NÁHRADY: základní sazbu náhrady 3,70 Kč (v roce 2010 3,90 Kč) za každý ujetý kilometr + náhradu za spotřebované pohonné hmoty podle průměrné spotřeby vozidla dle údajů v TP vozidla. Cenu pohonných hmot vyhlašuje předem MPSV, platí i pro podnikatele, najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php
Pokud byste chtěla použít cenu vyšší, tak ji musíte prokázat dokladem o nákupu PHM. Vedete evidenci pracovních jízd.

2. Paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč (pokud auto využíváte výhradně pro podnikání), nebo 4.000,- Kč (pokud auto používáte i k soukromým účelům)za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém bylo vozidlo používání k podnikání. Není nutné vést evidenci pracovních jízd. Podrobněji v § 24, odst. 2, písm. zt) zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Andysek2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
výdaje na pohonné hmoty
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2011 »

Děkuji za odpověď, jste úžasná, že stále dokola odpovídáte na tytéž dotazy (i když s jinou formulací) a máte s námi nevědoucími svatou trpělivost:-) Přeji krásný den
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
výdaje na pohonné hmoty
« Odpověď #3 kdy: Únor 07, 2011 »

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat  na případ kdy: používám vlastní auto, nezařazené do OM výlučně k podnikání, můžu uplatni  paušál 5.000,-- měsíčně, ale i  základní náhradu za 1 km k tomu, pokud  mám doloženou  khnihu jízd.
Je tomu opradu tak?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje na pohonné hmoty
« Odpověď #4 kdy: Únor 07, 2011 »

V roce 2010 zákon takovýto postup nevylučoval. Od roku 2011 si uplatníte buď jen paušální výdaj na dopravu, nebo klasické náhrady (základní sazba + náhrada za PHM).
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
výdaje na pohonné hmoty
« Odpověď #5 kdy: Únor 07, 2011 »

Děkuji za Vaší odpověď, tenhle způsob jsem za rok 2010 použila, nebo-li mám to nachystáno, ale trochu jsem váhala...nemohla jsem se  nikde dočíst, jeli tomu opravdu tak....
Rok 2011 už  budu řešit až příští rok...
Ještě jednou děkuji a přeji hzezký zbytek večera
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje na pohonné hmoty
« Odpověď #6 kdy: Únor 07, 2011 »

Zápis z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR konaného dne 9. 12. 2009
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-02BB5EF9-A0CC149D/cds/KVKDP9122009.pdf
str. 9
IP zaznamenána
Stran: [1]