Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak vypočítat zálohy? (ZP, SP)  (Přečteno 2040 krát)

Monika.m

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Jak vypočítat zálohy? (ZP, SP)
« kdy: Leden 25, 2011 »

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jak se vypočítávají zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Chtěla bych začít podnikat. Je mi jasné, že nyní budu platit zdravotní a sociální asi 3500kč měsíčně. Daň budu platit paušálně. Každý měsíc budu mít příjem 30 000kč po celý rok. A po tom roce pak budu muset doplatit zálohy, ale jak to mám spočítat? Kolik budu doplácet? A ten další rok pak už budu platit měsíčně jaké zálohy? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak vypočítat zálohy? (ZP, SP)
« Odpověď #1 kdy: Leden 29, 2011 »

Při příjmu 30 tis. Kč měsíčně a uplatnění výdajů ve výši 60% příjmů nebudete po skončení roku doplácet pojistné, zálohy pokryjí vaši povinnost. V následujícím roce budete opět platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu (pokud budete OSVČ hlavní).
IP zaznamenána

Monika.m

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Jak vypočítat zálohy? (ZP, SP)
« Odpověď #2 kdy: Leden 30, 2011 »

Děkuji za odpověď. Pokud tedy nebudu muset nic doplácet, bude mi něco vráceno?
Kolik bych musel měsíčně vydělávat, abych pak musela něco doplácet. Zajímá mě pro jaký roční výdělek je to minimální plnění (ZP, SP). Budu to mít jako hlavní výdělek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak vypočítat zálohy? (ZP, SP)
« Odpověď #3 kdy: Leden 31, 2011 »

Pokud máte podnikání jako hlavní činnost, tak musíte odvést pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu. V roce 2011 činí minimální záloha na zdravotní pojištění 1.670,- Kč měsíčně a na SP (po podání přehledu o příjmech a výdajích) 1.807,- Kč měsíčně. Pojistné z minimálního vyměřovacího základu musíte zaplatit a nikdo vám je nevrátí.

Minimální pojistné na SP ve výši Kč 21.673,- za rok odpovídá daňovému základu 148.440,- Kč (při celoročním podnikání), pokud vykážete daňový základ vyšší, tak budete doplácet.
Minimální pojistné na ZP ve výši 20.040,- Kč za rok odpovídá rozdílu příjmů a výdajů 296.880,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]