Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: PPM při OSVČ  (Přečteno 1429 krát)

KarelH

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
PPM při OSVČ
« kdy: Leden 16, 2011 »

Dobrý den,

manželka je na RD (poslední rok ze tří), ale je nezaměstnaná (v průběhu RD podnik zkrachoval). Chtěli bychom druhé dítě (dřív než skončí tato RD) a s ním alespoň nějakou PPM. Lze to údajně udělat tak, že manželka by si vyřídila ŽL a stala by se OSVČ a platila si aspoň 270 dnů nemocenské pojištění. Zajímá mě:

Bude teď nově od roku 2011 považována za OSVČ hlavní. Bude muset platit zálohy sociálce a zdravotní pojišťovně, když nyní pobírá rodičovský příspěvek? Nebo bude jen posílat sociálce to nemocenské pojištění?

Předem děkuji za odpověď, Karel.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
PPM při OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Leden 17, 2011 »

Pokud by se přihlásila k nemocenskému pojištění OSVČ, tak bude roku 2011 považována za OSVČ hlavní a bude muset platit pojistné na důchodové pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu. Podrobnější informace najdete na stránkách ČSSZ.
IP zaznamenána

annamarie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
PPM při OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2011 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: pobírám rodicovský příspevek (3leta varianta). Mam přerušenou živnost. Plánujeme druhé dítě. Mám nárok u druhého dítěte na nějakou penežitou pomoc v mateřství a můžu si zvolit znovu 3letou variantu mateřské?( Pred nastupem na materskou jsem si platila zalohy na NP)
Nebo už spadám do 4leté varianty, jelikož si nyní neplatím nemocenské pojištění?
Děkuji
Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
PPM při OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Leden 29, 2011 »

Pokud vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak automaticky spadnete do čtyřleté varianty.
IP zaznamenána
Stran: [1]