Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdanění částky z ukončení pojištění  (Přečteno 2232 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39

Dobrý den, moc všechny zdravím v Novém roce. Doufejme, že bude alespoň o trošičku lepší než ten předchozí. Mám dotaz.
Moje známá mě prosila abych ji vypracovala daňové přiznání k dani z příjmu. Je na mateřské dovolené - pobírá rodičovský příspěvek, jinak je zcela bez příjmů. Avšak ukončila pojištění, které si platila asi 10-12 let. Pojistnou smlouvu ukončila a pojšťovna jí poslala 3500 kč a informaci, že tento příjem musí zdanit daní z příjmů.
Já si nejsem jistá, ale myslela jsem si, že podle tuším, že §10 odst.3 písm.3 by tento příjem nemusela danit, protože do 20000 kč má hodně daleko. Na druhé straně si fakt nejsem jistá, jestli v tomto případě nehraje svoji roli také to že je to platba z pojistné smlouvy.
Takže bych Vás ráda poprosila o radu:
V případě, že by nemusela danit - to znamená, že by nemusela ani podávat daňové přiznání?
A v případě, že tento příjem opravdu podléhá dani z příjmu,tak by mě zajímalo, zda myslím správně, pokud uvažuji, že by se tento příjem sice zdaňoval jako ostatní příjem, což by bylo 525 kč, ale uplatnil by se odpočet na poplatníka (24840 kč), takže výsledná daň by se žádná neplatila. Děkuji mnohokrát za odpověď Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění částky z ukončení pojištění
« Odpověď #1 kdy: Leden 30, 2011 »

O jaké pojištění šlo, životní, nebo penzijní připojištění? Pokud jedno z uvedených dvou, tak by známá zdaňovala pouze v případě, že si v předchozích letech odečítala od daní zaplacené příspěvky na pojištění. Nezdaňuje se částka, kterou vyplatila pojišťovna, ale částka, o kterou si v minulosti snižovala základ daně. Známá může být v pohodě, i kdyby náhodou musela dodaňovat, tak do částky 165.600,- Kč stejně nezaplatí žádnou daň.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění částky z ukončení pojištění
« Odpověď #2 kdy: Leden 31, 2011 »

Děkuji za odpověď paní Zdeno,  abych se přiznala, tak nevím o jaké pojištění se jedná. Známá mi řekla pouze,že si platila kooperativu a mě ani ve snu nenapadlo, že je nějak důležité co je to za pojištění. Proto jsem se na podrobnosti ani nevyptávala.
Nicméně včera odpoledne jsem s ní mluvila a ona trvá na tom, že daňové přiznání raději podá, aby předešla případným problémům.
A chce abych jí s ním pomohla, takže se chci ještě jednou ujistit, že částku z pojištění 3500 kč dáme jako ostatní příjem a normálně uplatníme nezdanitelnou částku na poplatníka.  Takže daň celková žádná. Je to tak???
Děkuji  Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění částky z ukončení pojištění
« Odpověď #3 kdy: Leden 31, 2011 »

Ne:-) Částka 3.500,- Kč, kterou dostala od Kooperativy, už je zdaněná.

Do daňového přiznání byste uvedly částky, o které si známá v minulosti snižovala základ daně. Zeptejte se jí, jestli začátkem roku předávala své mzdové účetní potvrzení od Kooperativy o zaplacených částkách na životní pojištění (Kooperativa je nazývá důchodové pojištění), případně na penzijní připojištění. Pokud ano, tak si musí u zaměstnavatele zjistit částku, o kterou v minulosti snižovala základ daně a tu uvést do daňového přiznání jako ostatní příjem podle § 10 ZDP (příloha č. 2 přiznání). U penzijního připojištění byste dodanily částky, o které byl snížen daňový základ od roku 2006 do současnosti, u životního pojištění byste měly přiznat všechny částky, o které si známá v těch 10 ? 12 letech snižovala základ daně, pokud jej snižovala.

Jestliže si nikdy nic neodečítala od daní, tak nemá co přiznávat a nemá důvod k podání daňového přiznání.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdanění částky z ukončení pojištění
« Odpověď #4 kdy: Únor 01, 2011 »

Paní Zdeno, moc Vám děkuji. Nikdy jsem se s ničím takovým (z účetního pohledu) nesetkala, takže bych to určitě dost jak se říká \"pohnojila\". Právě mě skolika chřipka, jak ji zvládnu , dáme se známou kafe a vlítnem na daně. Je možné, že si Vás dovolím otravovat ještě jednou. Zatím moc moc děkuij. Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Zdanění částky z ukončení pojištění
« Odpověď #5 kdy: Únor 01, 2011 »

Zapomeňte na daně a v klidu se vykurýrujte, do konce března přece zbývá ještě spousta času. Můžete otravovat, kolikrát budete chtít:-) Přeji brzké uzdravení.
IP zaznamenána
Stran: [1]