Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku  (Přečteno 12553 krát)

ivka2004

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« kdy: Leden 22, 2011 »

Jsem neplátcem DPH a nakoupila jsem v loni naftu v Polsku, musím se zaregistrovat jako plátce DPH. Částka za naftu činila 6.000,-- Kč, byla placena kartou z účtu podnikání. Znepokojuje mě, že nafta je se spotřební daní. Nám výdaje paušálem, tudíž nedokládám účty. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #1 kdy: Leden 22, 2011 »

Při tankování v cizině se předpokládá, že PHM byly spotřebovány mimo tuzemsko, takže nejde o pořízení zboží.
IP zaznamenána

ivka2004

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #2 kdy: Leden 22, 2011 »

Dobrý večer, přece všechnu naftu nespotřebuji mimo ČR tak co pak. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #3 kdy: Leden 22, 2011 »

Ale vždyť už víte, že se vás povinná registrace netýká a jste tomu rád, Václave1
http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=771140
IP zaznamenána

Xenie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #4 kdy: Leden 23, 2011 »

Jsem plátce DPH,kupuji v Polsku okna, které u nás montuji.Nahlásím DIČ a přijdou mi faktury bez DPH, tudíž účtuji do nákladu bez DPH a v přiznání k DPH to dám jak na vstupu, tak na výstupu a vyjde 0.(řádek 3,řádek44).Vyjímečně mi ale přijde  faktura s vyčíslením DPH (VAT) .V tom případě dávám celou částku vč.DPH do nákladu a v přiznání k DPH to nikde neuvádím. Stejně to dělám i u ostatních drobných nákupu za hotové.Dělám něco špatně?
Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

ivka2004

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #5 kdy: Leden 23, 2011 »

Děkuji za odpověď, tu otázku tam dal můj syn Václav1 a já na ivka2004, ráda si ověřuji otázky na více místech tak se nezlobte. S pozdravem
IP zaznamenána

mklema

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #6 kdy: Leden 23, 2011 »

Dobrý den,

moc rád bych se zeptal na pár věcí ohledně DPH. /Chci si otevřít e-shop, a nakupovat v Polsku /
1.Pří nákupu v zemí Eu se automaticky stávám plátcem DPH ?
2.Co musím vést podvojné účetnictví a nebo daňovou evidenci ?
3.Je to pro mě přínosem se stát plátcem DPH hned při zahájení podnikání ?
4.Nakoupim v Polsku cena 1220,- Zl vystaví mi Fakturu bez VAT na 1000,- jakým způsobem účtuji a z čeho odvádím Dph a co je pro mě zisk nebo základ ke zdanění . Př. 1000,- Zl převedu v kurzu 6.3,- tedy nakoupil jsem za 6300,- Czk přídám si marži 1000,- Czk a prodávám za 7 300,- Czk . Z čeho a jak odvedu DPH a co je pro mě zisk ?
Mockrát děkuji a omlouvám se možná za nepřesné otázky, nepodnikal jsem a nechci udělat nějakou chybu.
S pozdravem Michal Klemens
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #7 kdy: Leden 23, 2011 »

Citace: Xenie
Jsem plátce DPH,kupuji v Polsku okna, které u nás montuji.Nahlásím DIČ a přijdou mi faktury bez DPH, tudíž účtuji do nákladu bez DPH a v přiznání k DPH to dám jak na vstupu, tak na výstupu a vyjde 0.(řádek 3,řádek44).Vyjímečně mi ale přijde  faktura s vyčíslením DPH (VAT) .V tom případě dávám celou částku vč.DPH do nákladu a v přiznání k DPH to nikde neuvádím. Stejně to dělám i u ostatních drobných nákupu za hotové.Dělám něco špatně?
Moc děkuji za odpověď.
Pokud nakupujete zboží od unijního plátce a toto zboží (okna, drobné nákupy) je přepraveno na území ČR, pak jde o pořízení zboží z jiného členského státu i když je na daňovém dokladu vyčíslena daň. Tyto nákupy by správně měly být uvedeny v přiznání k DPH (ř. 3,44). Daň sice byla zaplacena v JČS (v tomto případě v Polsku), ale podle § 16 ZDPH je pořízení zboží zdanitelným plněním i v tuzemsku. Základem daně je cena zboží bez polské DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #8 kdy: Leden 26, 2011 »

Citace: mklema
Dobrý den,

moc rád bych se zeptal na pár věcí ohledně DPH. /Chci si otevřít e-shop, a nakupovat v Polsku /
1.Pří nákupu v zemí Eu se automaticky stávám plátcem DPH ?
2.Co musím vést podvojné účetnictví a nebo daňovou evidenci ?
3.Je to pro mě přínosem se stát plátcem DPH hned při zahájení podnikání ?
4.Nakoupim v Polsku cena 1220,- Zl vystaví mi Fakturu bez VAT na 1000,- jakým způsobem účtuji a z čeho odvádím Dph a co je pro mě zisk nebo základ ke zdanění . Př. 1000,- Zl převedu v kurzu 6.3,- tedy nakoupil jsem za 6300,- Czk přídám si marži 1000,- Czk a prodávám za 7 300,- Czk . Z čeho a jak odvedu DPH a co je pro mě zisk ?
Mockrát děkuji a omlouvám se možná za nepřesné otázky, nepodnikal jsem a nechci udělat nějakou chybu.
S pozdravem Michal Klemens
1. Automaticky ne, až při dosažení hranice 326.000,- Kč z nákupů od plátců DPH z EU. Více informací k povinnému plátcovství zde: http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace-povinna.php

2. Můžete vést daňovou evidenci.

3. Začala bych jako neplátce. Pokud by vám hrozilo povinné plátcovství, tak před registrací k DPH nakupte jen tolik zboží s polskou DPH, kolik ho do dne své registrace stihnete prodat, jinak asi proděláte.  

4. Pokud budete nakupovat jako neplátce, tak vám Polák prodá zboží s polskou DPH. Celou částku, kterou jste zaplatil, přepočítáte na koruny a uplatníte si výdaj na podnikání. Přidáte svoji marži a zboží prodáte. Budete zdaňovat jenom daní z příjmů, z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou (zjednodušeně).

Pokud se stanete plátcem, tak musíte Poláka přesvědčit, že má prodat bez polské daně. Vy si dodávku přidaníte v tuzemsku (přiznáte DPH) a zároveň si uplatníte nárok na odpočet. Koupil jste např. za 6.300,- bez daně, přiznáte tedy daň 1.260,- Kč a zároveň uplatníte nárok na odpočet 1.260,- Kč, transakce bude daňově neutrální.
Při prodeji zboží pak budete odvádět DPH z prodejní ceny. Nakoupil jste za 6.300,-, přirazíte marži 1.000,- + 20% DPH, konečná cena pro zákazníka bude 8.760,- (7 300 + 1 460 DPH). Státu odvedete DPH 1.460,- Kč a daň z příjmů (z marže).
IP zaznamenána

mklema

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Neplátce DPH - nákup nafty v Polsku
« Odpověď #9 kdy: Leden 30, 2011 »

Mockrát Vám děkuji a přeji hezdý den.
S pozdravem Klemens Michal
IP zaznamenána
Stran: [1]