Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Poskytování jednoduché služby (žádné staveb. práce apod.) do SR  (Přečteno 3112 krát)

pk50

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

zabývám se poskytováním služby v ČR a plánuji rozšíření i do SR.
Chci se zeptat, jestli se k tomu vážou nějaké zvláštní povinnosti. Předpokládám, že ne.

Předpokládám, že na zákl. volného pohybu služeb a charakteru mojí služby, tak ne a mohu jí na Slovensku začít nabízet a poskytovat okamžitě. Chci se však jen dopředu ujistit.

Typ služby: vytvářím webové stránky. V  současnosti pro české subjekty. Mohu bez dalších povolení začít nabízet tvorbu stránek i v SR? Vím, že to tak dělají slovenští tvůrci webů v ČR. Jestli pro to mají nějaké zvláštní povolení, nebo jestli je vůbec naším státem vyžadováno nevím. Jde mi o opačný případ.

Podotýkám, že služba nevyžaduje jakoukoli fyzickou přítomnost na Slovensku. Službu poskytuji vzdáleně. Stále jsem v Praze, a se slovenskými zákazníky bych komunikoval přes internet.
Ani nevyžaduje vyslání žádných pracovníků na Slovensko. Na službu mám oprávnění v ČR. A doufám, že na základě něj mohu přijímat zakázky na tuto službu ze SR bez jakýchkoli dalších povolení.
Platbu bych si nechal posílat na můj podnikatelský Euroúčet u banky v ČR.
Určitě nepředpokládám vyšší tržbu ze Slovenských aktivit než 500 000 Kč/rok.

Děkuji za odpověď,
Pavel Kovář
IP zaznamenána

mori

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21

Dobrý den,

řeším podobnou situaci, stejný obor a země EU.
Došla jsem k závěru, že poskytnutím služeb do zahraničí neplátci DPH nebo občanovi, se místo přechyluje na Slovensko a vy máte povinnost se zde k dani přihlásit.
Poskytnutím služeb občanovi EU podnikateli, neplátci, vzniká vám povinnost platiti DPH u nás.

Opravte me někdo, jestli se mýlím...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Jako podnikatel jste z pohledu zákona o DPH osobou povinnou k dani.

Pokud poskytnete IT službu slovenskému nepodnikajícímu občanovi, tzn. osobě nepovinné k dani (nebo podnikateli, ale pro jeho soukromé účely), tak místo plnění zůstává v ČR a vy se jen kvůli poskytnutí této služby nemusíte stát plátcem DPH ani v ČR., ani v SR.

Pokud poskytnete službu slovenskému podnikateli neplátci pro účely jeho podnikání), tak se oba stáváte plátci DPH ve své zemi.

Pokud poskytnete službu slovenskému podnikateli plátci (pro jeho podnikání), tak se stáváte plátcem DPH v ČR.
IP zaznamenána
Stran: [1]