Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vedení evidence majetku  (Přečteno 3173 krát)

Andrejka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vedení evidence majetku
« kdy: Leden 18, 2011 »

Dobrý den, jsem začátečnice, od ledna povedu daňovou evidenci své dceři, která si otevřela na ŽL malé bistro a vybavila  ho elektrospotřebiči jako myčka nádobí, kávovar, lednička atp. Právě o tyto předměty se mi jedná, jak je mám vést v evidenci majetku a provádět inventarizaci. Moc děkuji za odpověď.  S pozdravem Olina J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vedení evidence majetku
« Odpověď #1 kdy: Leden 20, 2011 »

Předměty v pořizovací ceně za 1ks do 40 tis. Kč nemusíte povinně evidovat. Ovšem předměty, u kterých očekáváte výdaje na opravy a údržbu, je vhodné mít v evidenci obchodního majetku, jinak by uvedené výdaje nebyly daňově uznatelné (§25/1/u) zákona o daních z příjmů). Forma evidence drobného majetku není předepsána, můžete vést třeba v sešitě. Za mne to udělá program. Vytisknu si inventurní soupis drobného majetku k 31.12., odškrtám jednotlivé položky a připíši doušku, že skutečný stav odpovídá stavu evidovanému.
IP zaznamenána

Andrejka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vedení evidence majetku
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2011 »

Dobrý den, prosila bych zodpovědět ještě jeden dotaz: jak jsem minule uvedla, dcera si zřídila na ŽL malé bistro a já se ujala vedení daňové evidence. O víkendu jí cukrárna nedodává zákusky a tak se do pečení dortu apod.pustil doma její manžel (garant-povoláním kuchař) a v tomto momentě pro mne vyvstal problém, jakým způsobem zanést do účetnictví výdaje spojené s touto jeho iniciativou.  (Jestlipak to je vůbec přípustné, aby prodávali vlastní pečivo?) Děkuji Vám za odpověď.   S pozdravem Olina J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vedení evidence majetku
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2011 »

Předpokládám, že dcera má živnost na hostinskou činnost. Podle obsahové náplně živnosti sem spadají činnosti spočívající v přípravě a prodeji pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány. Takže výdaje za spotřebované suroviny (a spotřebované energie, pokud je dokážete vyčíslit) můžete daňově uplatnit. Pokud je manžel odpovědným zástupcem, tak by mohl dostat nějakou odměnu. Pozor, manžela nelze odměnit na základě pracovněprávního vztahu (ani na dohodu o provedení práce), neboť to zákoník práce zakazuje. Nevím, jak je to s hygienickými předpisy, zda můžete připravovat pokrmy doma.
IP zaznamenána

jarmilapytlikova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
vedení evidence majetku
« Odpověď #4 kdy: Únor 11, 2011 »

Dobrý den, prosím o radu , mám malou prodejnu potravin, jak mám vest evidenci zboží v prodejně. Zda musím vést skladovém karty nebo tzv evidenci korunou nebo zda vůbec musím vést nějakou evidenci
IP zaznamenána

Andrejka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
vedení evidence majetku
« Odpověď #5 kdy: Únor 20, 2011 »

Dobrý den, mám dost kuriozní dotaz, takže se asi zasmějete. Krom faktur máme jako výdajové doklady účtenky z pokladen různých hypermarketů, ale tiskací barva bledne a po nějakém čase se vytratí úplně. Nevím přesně, za jak dlouhou dobu zpětně může FÚ provádět kontrolu, myslím, že za tři roky, ale mám strach, že do té doby nebude na páskách už vůbec nic vidět. Co s tím?  Děkuji za Váš názor. S pozdravem Olina J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vedení evidence majetku
« Odpověď #6 kdy: Únor 20, 2011 »

Já se nesměji (spíš jsem na.....) a kopíruji a kopíruji a kopíruji:-) K originálnímu dokladu na termopapíru nalepím i jeho kopii. Bohužel, některé doklady vyblednou, i když už jsou založené v šanonu a nemá k nim přístup světlo. Doufám, že v případě kontroly FÚ uzná alespoň ty kopie. U jednoho klienta, který často nakupuje pohonné hmoty, doklady kromě kopírování zároveň naskenuji a vypálím na CD.
IP zaznamenána
Stran: [1]