Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby socialniho pojisteni pri castecnem ID  (Přečteno 2041 krát)

jajina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
Platby socialniho pojisteni pri castecnem ID
« kdy: Květen 22, 2008 »

dobry den,
dne 20.2.08 mi byl priznam CID, rozhodnuti o CID bylo datovano 19.3.2008. Od 20.2.2008 jsem zacala podnikat jako OSVC, coz jsem uvedla i na formulari na PSSZ.
Nyni po mne PSSZ pozaduje doplatek 1596,- Kc za mesic unor s tim, ze CID mne byl priznan dne 20.2.08, rozhodnuti o CID bylo az dne 19.3.2008. Nikdo nezpochybňuje, ze jsem invalidni od 20.2.08.
Pritom pokud vim, tak pri ID se plati jako pri vedlejsi cinnosti a nikoliv 1596,- Kc
Nebo mne poradila referentka,  abych posunula datum podnikani az na 1.3.2008 -   podnikam v oboru smluvni prepravy. V unoru jsem mela pouze same vydaje spojene se zahajenim podnikani (zalozeni podnikatelskeho uctu, lekarske prohlidky, profesni rp. atd)
Postupuje PSSZ spravne?
Pripada mi to divne. Nemam v soucasne dobe zadne vydelky, takze je to pro mne i dost velky - necekany vydaj.
Mnohokrat dekuji za odpoved.
Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Platby socialniho pojisteni pri castecnem ID
« Odpověď #1 kdy: Květen 22, 2008 »

PSSZ postupuje správně. Na to, abyste mohla být v únoru považována za OSVČ vedlejší, by musela invalidita trvat CELÝ měsíc. Vy ji máte přiznanou jen pro část měsíce a proto jste v únoru považována za OSVČ hlavní a proto také chtějí 1.596,- Kč. Co se týká oznámení o zahájení podnikání: správně byste měla oznámit do 8 dnů od okamžiku, kdy jste provedla nějaké úkony, spojené se samostatnou výdělečnou činností, třeba napsala objednávku, nebo zaplatila výdaje. Ale kdo to bude zkoumat? Jestli vám referentka dává možnost změnit oznámení o zahájení SVČ na březen, tak jí využijte. Výše výdělku OSVČ hlavní  není pro PSSZ důležitá, jako OSVČ hlavní můžete vykazovat třeba milónovou ztrátu, ale přesto platíte minimální pojistné.
IP zaznamenána
Stran: [1]