Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení studia (více jak 26 let) -- nutnost se registrovat na ÚP?  (Přečteno 1044 krát)

Firestone

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den,

mám takovou, pro mě, zapeklitější otázku.

Ukončil jsem studium na VŠ, ale je mi již více jak rok 26 let a tak odvádím zdravotní pojištění již delší dobu a to i při studiu. Ovšem...

a) Je potřeba se \"ze zákona\" registrovat na ÚP, pokud bych nadále odváděl zdr. pojištění sám?
b) Když bych se chtěl registrovat na ÚP za účelem, aby za mě stát platil zdr. pojištění do té doby, než budu mít nějaký prac. poměr (= neplatil ho já), tak je třeba se zaregistrovat do nějaké lhůty po vykonání státní závěrečné zkoušky? Nebo je to v tomto případě teoreticky jedno, kdy se na ÚP zaregistruji? Jde mně o to, kdybych přišel např. 2 měsíce po vykonání státní závěrečné zkoušky, tak jestli bych neměl s registrací problémy, protože jsem např. nepřišel do nějaké časové lhůty.

Co vím, tak je jakási ochranná měsíční lhůta pro absolventy, kdy je za ně placeno zdravotní. Ale trochu tápu, jak by to mohlo být v mém případě. Děkuji za případnou informaci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

a) Pokud vám nevadí, že musíte platit pojistné na ZP, tak se ze zákona nemusíte registrovat na ÚP. Po ukončení školy si můžete hledat práci sám (třeba několik měsíců) a pak teprve se zaregistrujete na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.

b) Je jedno, kdy se přijdete zaregistrovat, třeba až za rok po vykonání státnice.
IP zaznamenána

Firestone

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána
Stran: [1]