Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH - přechod na plátcovství  (Přečteno 1659 krát)

niky223

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH - přechod na plátcovství
« kdy: Leden 13, 2011 »

Dobrý den, hledám kde můžu odpověď na mé otázky, ale bohužel bez úspěchu. Ráda bych se proto zeptala zde a doufám, že mi poradíte.

Dne 17.1.2011 se stanu plátcem DPH. Bohužel, jak se to blíží, tak si začínám uvědomovat, že vůbec nevím, co vše tento přechod obnáší a napadá mě několik dotazů:
1. Provozuji eshop. Platbu od zákazníka přijmu ještě jako neplátce DPH, vystavím tedy fakturu a DPH z ní ještě neplatím. Je to tak správně? Moc se mi to nezdá.
2. Zboží pro tohoto zákazníka mi přijde už jako plátci DPH s fakturou vydanou již po 17.1. i s mým DIČ - mohu si tedy již uplatnit odpočet. Asi přímo musím, že?
3. Zboží pro téhož zákazníka tím pádem odešlu již také jako plátce DPH. Zaplatím tedy na poště poštovné. Jak je to s DPH v tomto případě?

Ještě uvedu svou doměnku a dotaz ohledně poštovného a DPH - resp. jak to zapsat.
Od zákazníka přijmu úhradu za poštovné. Z tohoto musím odvést 20%. To je jistě správně. Na poště pak dostanu podací lístek a co s ním? Jde mi pouze do nákladů, když je od DPH osvobozen nebo se zapíše i do evidence DPH ale s nulovou daní? Předpokládám, že druhá možnost je správná.

Bohužel se v tom pěkně plácám, ale chci si vést vše sama a pořádně se to naučit. Pokud máte v malíku i paragrafy, můžete mi prosím napsat, zda se některý z nich zabývá právě procesem přechodu na plátcovství DPH a co vše je potřeba učinit? Zřejmě budu muset znovu udělat i inventuru majetku, že? Nebo stačí pouze inventura zboží na skladě, když si z něj budu chtít uplatnit odpočet (pořízení max. před 10 měsíci)?

Je to všechno složitější, než jsem se domnívala :(
IP zaznamenána
Stran: [1]