Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příležitostná činnost  (Přečteno 8220 krát)

petra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Příležitostná činnost
« kdy: Leden 27, 2008 »

Mám jeden dotaz týkající se příležitostné činnosti. Manžel (OSVČ) si najal na jednorázovou výpomoc kolegu, který nemá ŽL (pracuje pouze v zaměstnaneckém poměru). Jednalo se o jednorázovou výpomoc s výdělkem cca 10 000 Kč. Je možné vyplatit sumu na základě smlouvy s uvedením, že se jednalo o jednárovou práci  nebo se příležitostná činnost týká jen OSVČ a práce na kterou nemají ŽL? Prosím o radu jak v tomto případě postupovat. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná činnost
« Odpověď #1 kdy: Leden 30, 2008 »

Lze vyplatit na základě smlouvy (o dílo, příkazní) ze které bude zjevné, že se jednalo o jednorázovou práci. U kolegy se bude jednat o příležitostný příjem.
IP zaznamenána

ssarka

  • Host
Příležitostná činnost
« Odpověď #2 kdy: Listopad 09, 2008 »

Dobrý den,
ten kolega, který práci provedl a dostal 10 000 kč musí podávat daňové přiznání kvůli této příležitostné práci?

děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná činnost
« Odpověď #3 kdy: Listopad 10, 2008 »

Příjem z příležitostné činnosti, nepřesahující 20.000,- Kč za rok, je od daně osvobozen a neuvádí se v daňovém přiznání.
http://www.jakpodnikat.cz/prilezitostna-cinnost.php
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Příležitostná činnost
« Odpověď #4 kdy: Únor 11, 2010 »

Dobrý den, tak se na vás obracím znovu, doufám že dobře jsem manželovi uzavřela loňský rok-DE. Nyní pouze podat a zaplatit daně a doplatit ZP a SP. Já jsem zaměstnána na HPP, napadlo mě jestli bych nemohla daně trochu srazit a vyplatit si za tutu práci 20 tis./rok jako příležitostná činnost. Jde to u manželů? Nemusela bych z toho nic platit? Jak by měl  vypadat doklad. Děkuji Lída.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná činnost
« Odpověď #5 kdy: Únor 11, 2010 »

Vámi navrhovaný postup není, bohužel, možný.
Mohla byste být manželovou spolupracující osobou, to ovšem znamená předem oznámit spolupráci na ZP a OSSZ, podávat daňové přiznání a přehledy pro ZP a OSSZ i za spolupracující osobu.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Příležitostná činnost
« Odpověď #6 kdy: Únor 11, 2010 »

Mám jiný názor.

Mezi manželi nejde uplatnit postup podle zákoníku práce.

Nicméne postup podle občanského zákoníku podle mého názoru uplatnit lze i když nemáte rozdělené SJM.

Pokud jste manželovi z krabice od bot sestavila začátkem 2010 DE a on Vám za to vyplatil v 2009 jednorázovou odměnu, vidím postup podle § 10 ZDP jako možný. Problémem by bylo, kdyby jste manželovi vedla DE celý rok, např. Q přiznání  DPH.

Hezký den!
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Příležitostná činnost
« Odpověď #7 kdy: Únor 12, 2010 »

Děkuji za odpověď paní Zdeně i panu Pavlovi, ještě si to rozmyslím. Já když si pustím tel.zprávy tak bych nejraději státu nedala vůbec nic, ale vím že to není řešení to za mě udělají jiní. Děkuji a přeji hezký víkend. Lída
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Příležitostná činnost
« Odpověď #8 kdy: Únor 13, 2010 »

V novinách jsem četl vážně míněný názor, že čím méně se odvede na daních, tím méně se toho může rozkrást. :-))
(Není míněno jako návod k trestnému činu krácení daně)

Hezký den!
IP zaznamenána

Ecinazuz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Příležitostná činnost
« Odpověď #9 kdy: Únor 02, 2011 »

K tomuto tématu bych se ráda zeptala, zda je možné dát vydělat jednorázovou příležitostnou činností do 20. tis. ročně třeba dospělému/zaměstnanému/ synovi / na stejné adrese/ nebo  bratrovi / na jiné adrese/ - ani jeden  nevlastní ŽL, ale činnost, kterou bych od nich mohla potřebovat zvládají. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příležitostná činnost
« Odpověď #10 kdy: Únor 05, 2011 »

Ano, je to možné. Hlavně musíte umět obhájit, že se jednalo o váš výdaj na dosažení příjmů a v případě potřeby prokázat, že práce byly skutečně provedeny.
IP zaznamenána
Stran: [1]